שי-לי שפיגלמן תמונה למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, מנהלת ישראל דיגיטלית, היא מינוי של השר החדש, יזהר שי ● היא מביאה אתה ניסיון במדע וטכנולוגיה - הן מהמגזר הציבורי והן מזה הפרטי

שי לי שפיגלמן, המנכ"לית הפורשת של משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. צילום: ניב קנטור

שי-לי שפיגלמן, ראשת מטה ישראל דיגיטלית, עוברת תפקיד בממשלה ותנהל את משרד המדע והטכנולוגיה. מדובר במינוי של השר החדש, יזהר שי, במקומו של המנכ"ל הנוכחי, רן בר, שכיהן בתפקיד מאז 2018 והודיע השבוע על עזיבתו. המינוי טעון אישור של נציבות שירות המדינה ושל הממשלה.

מה שסייע לשי לקבל את ההחלטה למנות את שפיגלמן למנכ"לית הוא הניסיון שלה בעולמות ההיי-טק והטכנולוגיה – הן במגזר הפרטי והן בזה הציבורי. שפיגלמן, בעלת תואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת הארווארד, שימשה בתפקידים בכירים במיקרוסופט ישראל – כמנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית, ובהמשך כסמנכ"לית שיווק ואחריות חברתית. כמו כן, היא הייתה חברת הנהלה של מרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל. היא אף שימשה כסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים.

בפברואר 2017 עברה שפיגלמן למגזר הממשלתי לניהול מטה ישראל דיגיטלית, שהיה חלק מהמשרד לשוויון חברתי, שבראשו עמדה אז השרה גילה גמליאל. עם כינון הממשלה החדשה לפני ימים אחדים, המטה הועבר לאחריותו של השר דודי אמסלם. מטה ישראל דיגיטלית הוקם במטרה לגבש תוכנית דיגיטלית לאומית, כמו גם לדאוג לחדשנות ולהציע שירותים בתחום. בין היתר, הוא פועל להעמקת הידע הממשלתי בתחום, לחדשנות בעולמות החינוך והרווחה, להתקנת מערכות טכנולוגיות בעסקים קטנים ובינוניים, ולמעבר של ערים להיות חכמות.

בראיון שהעניקה בחודש שעבר לאנשים ומחשבים דיברה שפיגלמן על השפעת משבר הקורונה על המחשוב בממשלה. היא אמרה כי "אין ספק שהקורונה נתנה לנו הזדמנות להאיץ את הטרנספורמציה הדיגיטלית הן בשירות הציבורי והמקומי ובכלל, בכל החברה הישראלית. אני בטוחה שיהיו לכך השלכות רחבות אחרי שנצא מהמשבר". עכשיו היא תצטרך לטפל בהשלכות האלה ממשרד המדע והטכנולוגיה.

80 עובדים וחצי מיליארד שקלים

משרד המדע והטכנולוגיה מעסיק 80 עובדים וחולש על תקציב של כחצי מיליארד שקלים. לצד המטה שלו, המשרד כולל מספר יחידות: המדען הראשי, תוכנית התשתיות המדעיות, סוכנות החלל, זרוע מדע וקהילה, שמפעילה שמונה מרכזי מו"פ אזוריים, היחידה לקשרי חוץ מדעיים, המולמו"פ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי) והמועצה הלאומית לקידום נשים במדע. פעילות מרכזית שלו היא קישור בין שלושת המגזרים המרכזיים שעוסקים במדע ובטכנולוגיה בישראל: הממשלתי, האקדמי והפרטי. במסגרת זו המשרד עוסק, בין היתר, בפיתוח המחקר האקדמי בתחומים אלה.

השר שי מסר כי "לאור ניסיונה העתיר ובשל המוניטין המרשים שצברה בשנים של עשייה ציבורית ועסקית, ביקשתי משפיגלמן לקבל על עצמה את תפקיד מנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה, ולשמחתי היא נענתה בחיוב לבקשתי. שפיגלמן מביאה עימה ניסיון מקצועי וכישרון ניהולי שיסייעו להוביל את מדינת ישראל לפסגת המדע והטכנולוגיה העולמית, ויעזרו למנף את ההזדמנויות הרבות שהחדשנות הישראלית מייצרת על מנת לתרום לחוסנה החברתי והכלכלי של המדינה. אנחנו מקווים לקבל את אישור נציבות שירות המדינה והממשלה בהקדם, כדי שנוכל להתחיל בעשייה המרובה שבפנינו".

שפיגלמן אמרה כי "אני שמחה ונרגשת על ההזדמנות להוביל את משרד המדע והטכנולוגיה. גיבוש מדיניות ממשלתית בתחום המדע והטכנולוגיה וקידום חדשנות בשירות הציבורי, באקדמיה ובתעשייה הם מהלכים קריטיים לשמירת המובילות העולמית של ישראל בתחום, ומהווים תשתית חיונית לפיתוח הכלכלי והחברתי של המדינה. כמנכ"לית המשרד, תהיה לי הזכות להיות שותפה לכל אלה".

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. חסידה דנאי

    שי לי בחורה ערכית ,נבונה והיושרה שלה מעל הכל,שי לי מצויה בכל התחום שעליו תהיה ממונה,אשת אשכולות,נעימה,רגישה והחלטית מאחלים לה הצלחה רבה בתפקיד כה רם ומאתגר יישר כוח שי לי שלנו חסידה ושמעון דנאי

אירועים קרובים