פרסום ראשון: הממשלה תבצע סקר לבדוק את עמדות הציבור לגבי החוק הביומטרי

הסקר יבוצע לקראת קמפיין ענק שמשרד הפנים עומד לפרסם כדי לשכנע את האזרחים להוסיף לתעודה שלהם שבב זיהוי ביומטרי ● בין היתר, ינסו עורכי המחקר לאפיין מהם החסמים של האזרחים למעבר לתעודה ולדרכון חכמים, מה מונע מהם לבצע את ההחלפה ואילו גורמים יכולים להניע אותם לעשות זאת ● ההיקף הכספי של המחקר עומד על עשרות אלפי שקלים

לשכת הפרסום הממשלתית עומדת לערוך סקר עבור משרד הפנים כדי לברר את עמדות הציבור בנושא חוק הביומטריה, הכולל הטמעת אמצעי זיהוי ביומטריים בתעודות הזהות החכמות ובדרכונים. בימים הקרובים יפרסם המשרד מכרז ראשון מסוגו לקבלת הצעות מחברות מחקר המעוניינות לערוך את הסקר.

מדובר בחלק מההכנות שנעשות במשרד הפנים להעלאת קמפיין הסברה שישכנע את האזרחים להוסיף לתעודות שלהם את השבב הביומטרי. היקף המכרז הנוכחי נאמד בעשרות אלפי שקלים ועלות הקמפיין שמתוכנן, נאמדת במיליוני שקלים. על פי הערכת משרד הפנים, חלוקת התעודות החכמות תארך חמש שנים לפחות, כאשר תחילת החלוקה לא ידועה כרגע.

ממסמכי המכרז עולה, כי בין היתר, ינסו עורכי המחקר לאפיין מהם החסמים של האזרחים למעבר לתעודה ולדרכון חכמים, מה מונע מהם לבצע את ההחלפה ואילו גורמים יכולים להניע אותם לעשות זאת. המשרד גם יבקש לבחון את עמדות הציבור כלפי התהליך, שדורש הגעה פיזית ללשכות מרשם האוכלוסין, הזדהות וקבלת התעודה בפעם השנייה, לאחר שזו תאושר על ידי הגורמים הרלוונטיים. הממשלה אף מתכננת לערוך מחקרי המשך לבחינת שינוי עמדות הציבור.

החלטת משרד הפנים לקיים את הסקר מבוצעת חרף העובדה שהפרויקט תקוע בימים אלה, בין היתר בגלל דיונים משפטיים והעדר תיאום בין הגורמים השונים.

המחקר שהחברה תזכה בו מוגדר כמחקר איכותני. הוא יכלול 45 שאלות, ויבוצע בטלפון בקרב מדגם מייצג של 500 משיבים מארבע קבוצות מיקוד בגילאים 16-40, במגזרים היהודי והערבי כאחד.

חוק הביומטריה עורר סערה ציבורית רחבה, בעיקר בגלל הכוונה של הממשלה להקים מאגר ביומטרי ארצי שיכיל פרטים רגישים על האזרחים. לאחר מאבק ממושך והתערבות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוחלט שבמשך מספר שנים, מרגע חלוקת התעודות החכמות, האופציה של הוספת טביעה ביומטרית לא תהיה חובה, והאזרח יוכל לבחור האם לבצע אותה או לא.

ממשרד ההסברה, שלשכת הפרסום הממשלתית שייכת אליו, נמסר, כי הם מבצעים את הסקר עבור משרדי הפנים והאוצר. ממשרד האוצר נמסר, כי האחריות לסקר היא של רשות האוכלוסין במשרד הפנים. מרשות האוכלוסין לא נמסרה תגובה.

תגובות

(3)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. דוד

    הסקר יהיה אנונימי, כמקובל, אבל לשאלון הסקר תצורף כרית דיו, והעונה לשאלון יתבקש לחתום עליו בטביעת אצבע. :-)

אירועים קרובים