תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » בזק מסכמת שנה של ירידות ומעבר להפסדים

בזק מסכמת שנה של ירידות ומעבר להפסדים

השינויים המשמעותיים בקבוצת התקשורת הגדולה בישראל באים לידי ביטוי בנתונים העסקיים, עם ירידה של 5% בהכנסות ומעבר להפסד נקי של כמיליארד שקלים ● ירידה נרשמה גם בעלויות השכר של רוב בכירי בזק

מאת 28 במרץ 2019, 11:42 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

עוד ביטוי למצב הבעייתי של בזק: בהמשך לאזהרה של החברה מינואר האחרון על "ירידות מהותיות" בפעילות של החברות הבנות ולדיווחים על הפיטורים בהן, היא מודיעה היום (ה') על תוצאות עסקיות שאינן חיוביות, בלשון המעטה. ההכנסות של קבוצת התקשורת רשמו הן ברבעון האחרון של 2018 והן בשנה כולה ירידה והיא עברה במהלכם להפסד נקי.

אחת הסיבות המרכזיות לירידות היא הוצאות חד פעמיות שהוציאה בזק עקב השינויים על סך של 2.31 מיליארד שקלים, מה שפגע ברווחיות הנקייה והתפעולית.

במהלך 2018, ההוצאות הכלליות של החברה רשמו זינוק של 28.52% ל-9.87 מיליארד שקלים, בעוד שההכנסות ירדו ב-4.8% ל-9.32 מיליארד. כתוצאה מכך, החברה עברה להפסד תפעולי של 548 מיליון שקלים לעומת רווח תפעולי של 2.11 מיליארד ב-2017 ולהפסד נקי של 1.07 מיליארד שקלים בהשוואה לרווח של 1.24 מיליארד.

הגידול בהוצאות ברבעון האחרון היה ניכר יותר לעומת השנה כולה, עקב ההוצאה החד פעמית: הן יותר מהוכפלו ועמדו על 4.14 מיליארד שקלים, בעוד שההכנסות רשמו ירידה של 5.4% ל-2.33 מיליארד. גם ברבעון, הנתונים השפיעו לרעה על הרווחיות: בזק רשמה במהלכו הפסד תפעולי של 1.81 מיליארד שקלים לעומת רווח תפעולי של 427 מיליון ברבעון האחרון של 2017, הפסד נקי של 1.76 מיליארד שקלים בהשוואה לרווח של 205 מיליון והפסד נקי למנייה של 63 אגורות אל מול רווח של שבע אגורות. הפסד ה-EBIDTA הסתכם ב-1.23 מיליארד שקלים, בעוד שבשלושת הרבעונים שסגרו את 2017 החברה רשמה רווח EBIDTA של 854 מיליון.

שלמה רודב, יו"ר בזק. צילום: יח"צ

שלמה רודב, יו"ר בזק. צילום: יח"צ

ירידות בכל החברות הבנות של בזק

הירידות בהכנסות וברווחים אפיינו את כל חברות קבוצת בזק, וחלקן אף עברו להפסדים. כך, ההכנסות של פלאפון ירדו ברבעון ב-5% ל-618 מיליון שקלים ובשנה כולה ב-4% ל-2.4 מיליארד; אלה של בזק קווי קטנו, בהתאמה, ב-2% לכמיליארד שקלים ובכ-1% ל-4.2 מיליארד; ואלה של בזק בינלאומי ירדו ברבעון בכ-2.5% ל-370 מיליון שקלים ובשנה כולה ב-9.5% לכ-1.4 מיליארד. את הירידות הבולטות ביותר רשמה yes, שמוקדם יותר החודש הודיעה על פיטורים במהלך השנים הקרובות: ההכנסות הרבעוניות שלה קטנו ב-12% ל-356 מיליון שקלים ואלה השנתיות – בכ-11% לכ-1.5 מיליארד.

הרווחים של החברות הבנות צללו, עד כדי, כאמור, מעבר להפסדים בחלק מהן: פלאפון רשמה קיטון חד, של 90.5%, ברווח הרבעוני לשני מיליון שקלים, ושל 75% ברווח השנתי ל-24 מיליון; בזק קווי עברה ברבעון להפסד של 155 מיליון שקלים בהשוואה לרווח של 260 מיליון, ובשנה כולה ירד הרווח שלה ביותר מ-50% ל-567 מיליון; בזק בינלאומי רשמה צניחה רבעונית של קרוב ל-60% ושנתית של כ-40%, עם רווחים של 13 מיליון ו-77 מיליון שקלים, בהתאמה; ו-yes רשמה ברבעון מעבר מרווח של 11 מיליון שקלים להפסד בסך 1.13 מיליארד. בשנה כולה זינק ההפסד שלה ב-80% ועמד על 1.14 מיליארד.

רבים מבכירי בזק משתכרים פחות

ירידות נרשמו גם בשכר הבכירים של הקבוצה. יוצא מן הכלל הוא בעל עלות השכר הגבוהה ביותר בבזק – מוטי אלמליח, שפרש בסוף השנה מתפקיד מנכ"ל בזק בינלאומי. שכרו צמח ב-16% ועמד אשתקד על 4.2 מיליון שקלים. במקום השני נמצא אילן ישועה, מנכ"ל וואלה, ששמו היה בשנה החולפת לא מעט בכותרות בגלל פרשת 4,000, עם עלות שכר של 3.458 מיליון שקלים. ב-2017 הוא לא נמנה עם מקבלי השכר הגבוה בקבוצה. ירידות נרשמו בשכרם של רן גוראון, מנכ"ל פלאפון ומלפני כמה חודשים גם מנכ"ל בזק בינלאומי ו-yes – קיטון של 15.7% ל-3.41 מיליון שקלים; שלמה רודב, היו"ר (ששכרו משולם באמצעות החברה הישראלית לספנות) – צניחה של 54.4% ל-2.6 מיליון שקלים; ורון אילון, עד לא מכבר מנכ"ל yes – ירידה של 44.85% ל-2.19 מיליון. עלות שכרו של יעקב פז, סמנכ"ל החטיבה העסקית, גדלה ב-0.76% לכמעט שני מיליון שקלים, וזו של דודו מזרחי, מנכ"ל בזק, שלא נכלל בין מקבלי השכר הגבוה בקבוצה ב-2017, עמדה ב-2018 על 1.81 מיליון שקלים.

רודב סיכם את התוצאות באמרו כי "בשנה האחרונה התמקדנו בשינוי עמוק בדרכי התנהלות הקבוצה, כך שיתאימו לתפיסות המחמירות ביותר בתחום הממשל התאגידי. במקביל, ביצענו מהלכים אסטרטגיים משמעותיים כדי להקנות לקבוצת בזק את היכולת להמשיך להתמודד בהצלחה עם השינויים הטכנולוגיים, התחרותיים והרגולטוריים העמוקים בשוק. בהקשר זה ביצענו מהלכים רבים, לרבות צמצום הנהלת החברות הבנות ומהלכי התייעלות, תוך הידברות עם ארגוני העובדים, כשב-yes כבר נחתם הסכם קיבוצי חדש. במקביל, בזק מבצעת תכנית מסיבית לפרישת עובדים".

"לצד אלה, המשכנו לייצר מנועי צמיחה עתידיים לקבוצה, כדי שגם בתנאי התחרות הקיצוניים, תחת המגבלות הרגולטוריות הקיימות והשינויים הצפויים בטכנולוגיות ובמודלים העסקיים בארץ ובעולם, נמשיך להיות חברת התקשורת המובילה בישראל. זאת, באמצעות פיתוח תחומי פעילות חדשים בכל אחת מהחברות. אנחנו נמצאים בשיחות עם הרגולטור כדי שניתן יהיה לפתח תשתיות תקשורת מתקדמות, נכונים לבצע לצורך כך השקעות עתק ומקווים שהמדינה תשכיל לייצר אופק רגולטורי ברור, חיובי ושוויוני", ציין רודב.

בזק מסכמת שנה של ירידות ומעבר להפסדים Reviewed by on . עוד ביטוי למצב הבעייתי של בזק: בהמשך לאזהרה של החברה מינואר האחרון על "ירידות מהותיות" בפעילות של החברות הבנות ולדיווחים על הפיטורים בהן, היא מודיעה היום (ה') ע עוד ביטוי למצב הבעייתי של בזק: בהמשך לאזהרה של החברה מינואר האחרון על "ירידות מהותיות" בפעילות של החברות הבנות ולדיווחים על הפיטורים בהן, היא מודיעה היום (ה') ע Rating: 0

תגובות (1)

  • קוסטיה

    EBITDA ולא EBIDTA

הגיבו