האם סימנטק תרכוש את Splunk ביותר מתשעה מיליארד דולר?

"יש דברים שיכולים לשנות לחלוטין את הכל בתעשייה - אם הם הגיוניים וטובים למצב הפיננסי שלנו", אמר גרג קלארק, מנכ''ל ענקית אבטחת המידע ● "בשלב מסוים בעתיד משהו כזה יכול לסייע לנו"

גרג קלארק, המנכ"ל החדש של פורסקאוט. צילום ארכיון: סימנטק

התיאבון של סימנטק (Symantec) לא יודע שובע. לאחר שערכה ב-14 החודשים האחרונים רכישות במיליארדי דולרים, רכישה נוספת, ענקית, בת יותר מתשעה מיליארד דולרים עומדת על הפרק – של Splunk.

אם תשאלו את גרג קלארק, מנכ"ל ענקית אבטחת המידע, אז ייתכן שאולי. בראיון לעיתונות הכלכלית בשבוע שעבר הוא אמר כי החברה פתוחה לרכישה גדולה נוספת, לאחר תקופה של תשלום חובות והוכחה לוול סטריט, שהיא הצליחה לעמוד ביעדי הצמיחה שלה.

"יש דברים שיכולים לשנות לחלוטין את הכל בתעשייה – אם הם הגיוניים וטובים למצב הפיננסי שלנו", אמר קלארק. "בשלב מסוים בעתיד משהו כזה יכול לסייע לנו".

קלארק הביא כדוגמה ל-"רכישה גדולה", את הרכישה של אורקל (Oracle) את PeopleSoft במחצית העשור הקודם, תמורת יותר מ-10 מיליארד דולר. לדבריו, הרכישה הניעה את אורקל אל תחום התוכנות והאפליקציות הארגוניות, ושחררה אותה מהתלות בתחום הראשוני שבו שלטה – של בסיסי נתונים.

כך, אמר קלארק, " Splunk היא יעד רכישה אטרקטיבי עבור קונה אסטרטגי", אולם הוא לא אמר אם הרכישה עשויה להיות מתאימה לסימנטק.

Splunk פועלת בעולם ה-Big Data, ושווי השוק שלה עומד על 9.3 מיליארד דולרים. היא מספקת פתרונות תוכנה מתקדמים לאיסוף, קטלוג וניתוח נתונים מרובים בזמן אמת, מכלל מקורות המידע השונים בארגון, בין היתר באפליקציות, שרתים ומכשירים ניידים.

החברה דורגה על ידי גרטנר (Gartner) בראש רביע הקסם לתחום פתרונות ה-SIEM (ר"ת Security Information and Event Management). "אז, אני חושב שהשמים הם הגבול", אמר קלארק.

רכישות במיליארדים

בשנה האחרונה, סימנטק מיקדה את עצמה באופן בלעדי לתחום הגנת הסייבר. לפני שנתיים, באוגוסט 2015, סימנטק מכרה את עסקי אחסון וגיבוי הנתונים שלה, וריטאס (Veritas), לקבוצת משקיעים בראשות חברת ההשקעות הפרטית קרלייל (Carlyle Group). סכום העסקה היה גבוה – שמונה מיליארד דולר במזומן – ולמרות זאת, מדובר בהפסד עבור ענקית אבטחת המידע, שכן היא קנתה את וריטאס ב-2005 תמורת 13.5 מיליארד.

ביוני 2016 סימנטק רכשה את בלו קואט (Blue Coat) תמורת 4.65 מיליארד דולר במזומן. במסגרת העסקה, מנכ"ל בלו קואט, קלארק, הפך למנכ"ל סימנטק. בלו קואט מתמחה בהגנה על שערי הגישה לאינטרנט של ארגונים מפני מתקפות סייבר. השירות שלה משלים את היצע המוצרים שמציעה סימנטק בעיקר לחברות ולארגונים גדולים.

כמה חודשים לאחר מכן, בנובמבר האחרון, סימנטק רכשה חברה נוספת: LifeLock, תמורת 2.3 מיליארד דולרים. LifeLock מציעה ניטור ומניעה פרואקטיבים של הונאות, ניתוח צופה פני עתיד (Analytics) וניבוי של הונאות פוטנציאליות, הגנה מפני גניבה ושירותי שיקום ("ריפוי"). החברה מוסיפה מדי יום יותר מ-50 מיליון רכיבי זיהוי – המגיעים ממידע לא מובנה, ממגוון של מקורות – לרבות אפליקציות אשראי, אתרים בשוק השחור ועוד.

ביולי השנה ערכה ענקית האבטחה שתי רכישות, שתיהן מישראל. בשבוע הראשון של יולי סימנטק רכשה את חברת הסייבר הישראלית פיירגלאס (FireGlass) בסכום שלא נמסר, אולם מוערך ברבע מיליארד דולר. פיירגלאס מציעה פתרון הגנה ל-Web, מסמכים, מייל ואפליקציות. הפתרון שלה מאפשר גלישה מאובטחת בחברות וארגונים תוך בידוד מלא בין הרשת הארגונית לרשת האינטרנט (Air-Gap), ללא צורך בשרתי טרמינל.

שבוע לאחר מכן שוק הסייבר הישראלי המשיך לרתוח, כאשר סימנטק הודיעה שתרכוש את Skycure הישראלית, תמורת יותר מרבע מיליארד דולר. הנרכשת הישראלית עוסקת בזיהוי, איתור, ניבוי ומניעה של מתקפות על מכשירי סלולר – על בסיס שימוש ביכולות בינה מלאכותית. כך היא מספקת למשתמשים הניידים גישה מאובטחת למערכות ה-IT והאפליקציות הארגוניות.

מאז שהפך למנכ"ל לפני כשנה, קלארק בילה את רוב זמנו בשילוב של קווי עסקים חדשים וארגון מחדש של כוח המכירות. "אנחנו שמחים עם ההיצע שיש לנו עכשיו", אמר, "הרבעונים הבאים ייבחנו על הביצוע". עד כה, המשקיעים אישרו את האסטרטגיה של סימנטק. מניות החברה עלו ב-45% מאז קלארק משמש כמנכ"ל, ושווי השוק של החברה עומד כיום על 18.3 מיליארד דולרים.

קלארק אמר כי סימנטק עשויה להגדיל את נתח השוק שלה, בין השאר על חשבונן של קספרסקי (Kaspersky Lab) הרוסית, אשר הוסרה השנה מרשימת הספקים המאושרים לעבודה על ידי ממשלת ארצות הברית, ושל מק'אפי (McAfee), שאינטל (Intel) מכרה את רוב הבעלות עליה בשנה שעברה ל-TPG תמורת 4.2 מיליארד דולרים.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים