תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » שר הפנים, אלי ישי: צריך להקים צוותים מקצועיים כדי לדון בבעיות האבטחה של המאגר הביומטרי

שר הפנים, אלי ישי: צריך להקים צוותים מקצועיים כדי לדון בבעיות האבטחה של המאגר הביומטרי

"אני חושש מאוד מכך שאנשים מתקבעים בדעתם, ולא מוכנים לשנות אותה", אמר השר בכנס מיוחד שערך הפורום הישראלי לאבטחת מידע במרכז הבינתחומי בהרצליה ● "המטרה של כולנו משותפת: להגביר את האבטחה על המאגרים שיקומו", אמר ● השר מיכאל איתן: "אצביע בעד החוק רק בגלל נאמנותי לממשלה"

מאת 12 באוגוסט 2009, 16:02 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

למרות שחוק הביומטריה כבר מוכן לקריאה שנייה ושלישית, שר הפנים, אלי ישי, לא לוקח סיכונים. לדבריו, בכוונתו לקיים דיונים מקצועיים עם צוותים מהאקדמיה ונציגי הפורום הישראלי לאבטחת מידע, על מנת לבדוק מה ניתן לשנות בתקנות החוק, כדי להבטיח את רמת ההגנה על המאגרים הביומטריים. השר ישי אמר את הדברים הבוקר (ד') בכנס מיוחד שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה בנושא המאגר הביומטרי. את הכנס יזם הפורום הישראלי לאבטחת מידע, בראשותו של אבי וייסמן, היו"ר.

לדברי ישי, הוא רואה בחוק הביומטריה נושא מרכזי, ולכן פינה את סדר היום העמוס שלו במלואו, וישב במשך כשעתיים רצופות כדי לשמוע את כל הצדדים. כדי לעשות זאת, ישי היה הדובר האחרון באירוע, בין שורה של נואמים שתקפו ברובם את החוק ודנו בפגמים ובסכנות האפשרויות הטמונות בשימוש במאגר ביומטרי.

בכנס השתתפו גם השר מיכאל (מיקי) איתן – מראשי המתנגדים לחוק, חבר הכנסת מאיר שטרית – שתקף בחריפות את המתנגדים, ד"ר קרין נהון ברזילי, פרופסור אלי ביהם – דיקן הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, עו"ד חיים רביה ואלוף (מיל') יעקב עמידרור, נשיא הפורום לאבטחה ומנחה הכנס.

"אני חושש מאוד מכך שאנשים מתקבעים בדעתם, ולא מוכנים לשנות אותה", אמר ישי. "אני מבקש מכל שיבוא לדיון אצלי להיות פתוח לכל רעיון. המטרה של כולנו משותפת: להגביר את האבטחה על המאגרים שיקומו". כידוע, מתוקף תפקידו כשר הפנים, שמורה לישי הזכות לתקן בחוק תקנות בעלות השלכות משמעותיות על החוק עצמו.

בהתייחסו לנושא הביטחוני, שהוא אחד המניעים הגדולים לחוק הביומטריה, אמר השר ישי, כי "כמי שיושב הרבה שנים בפורומים ביטחוניים, אני יכול להעיד שאי אפשר היום לומר שהמצב הביטחוני הוא כזה שמאפשר לא לחוקק חוק שכזה. אין ויכוח בציבור על עקרון הביומטריה, אלא רק על הדרך.

דיון סוער

השר איתן מתח בדבריו ביקורת חריפה על תהליכי החקיקה של חוק הביומטריה. בתשובה לשאלה בנושא, אמר איתן, כי יצביע בעד החוק למרות דעתו הפרטית, בגלל שהוא מחויב לממשלה שבה הוא חבר. עם זאת, הוא חזר ומנה את הסכנות שטמונות בהקמת מאגרים, ואמר שלמרות שאף אחד לא חושש שהכור בדימונה ידלוף – עובדה היא שאף אחד לא רוצה לגור שם. הוא הוסיף, כי כבר כעת מדברים על הקמת רשות שתשמור על המאגרים – יש יושב ראש, עוזרים, מאבטחים ותקציבים – אבל בסוף ישכחו למה בכלל קמו המאגרים.

הדיון היה סוער במיוחד, והשתתפו בו כאמור בעיקר מתנגדי החוק. חבר הכנסת שטרית תקף בדבריו את המתנגדים, ובמיוחד את פרופסור שמעון שוקן מהמרכז הבינתחומי, שאמר, כי החוק נחקק ללא התייעצות מספקת עם האקדמיה. שטרית חזר על נתוני תעודות הזהות המזויפות בישראל והזכיר את הסיכונים הביטחוניים, שבעקבותיהם נולד החוק.

עוד אמר שטרית, כי יש בישראל מאגרים רבים בהם מאוחסן מידע רגיש על מיליוני אזרחים, ואף אחד לא משמיע התנגדות. לדוגמה, הזכיר שטרית מאגר בשירות התעסוקה, מאגרים בקופות חולים, מאגרים בצבא ועוד. "אף אחד לא פרץ אותם היום, וסביר מאוד שאף אחד לא יפרוץ אותם בעתיד", אמר. "בארצות הברית מאחסנים מידע על מיליוני אזרחים שנכנסים בשעריה. מישהו בא ואמר שהוא לא רוצה לתת טביעת אצבע?".

פרופסור אלי ביהם אמר בדיון, כי יש דרכים רבות אחרות לזהות אנשים, דוגמת חתימה דיגיטלית, תעודות זהות חכמות ואחרות. לדבריו, אין צורך להשתמש דווקא בזיהוי ביומטרי. ד"ר קרין נהון ברזילי הציגה סקר מהיר שעשתה בימים האחרונים, לפיו באף מדינה דמוקרטית אין מאגר ביומטרי שלם כמו זה שישראל מבקשת להקים.

שר הפנים, אלי ישי: צריך להקים צוותים מקצועיים כדי לדון בבעיות האבטחה של המאגר הביומטרי Reviewed by on . למרות שחוק הביומטריה כבר מוכן לקריאה שנייה ושלישית, שר הפנים, אלי ישי, לא לוקח סיכונים. לדבריו, בכוונתו לקיים דיונים מקצועיים עם צוותים מהאקדמיה ונציגי הפורום ה למרות שחוק הביומטריה כבר מוכן לקריאה שנייה ושלישית, שר הפנים, אלי ישי, לא לוקח סיכונים. לדבריו, בכוונתו לקיים דיונים מקצועיים עם צוותים מהאקדמיה ונציגי הפורום ה Rating:

תגובות (1)

 • שטרית - השקר והאמת

  שטרית: לצה"ל יש מאגר ביומטרי
  האמת: לצה"ל יש טביעות אצבע של חייליו. רוב המאגר אינו ממוחשב. צהל זה לא מדינה דמוקרטית. צה"ל מנוע מלהעביר מידע על חייליו למשטרה. הפרדת רשיות – יש דבר כזה.

  שטרית: אנשים נותנים מידע ביומטרי לארה"ב
  האמת: בדרכון ביומטרי המידע נמצא על שבב ולא במאגר. מה גם שארה"ב עושה צעדים קיצוניים אלו מתוך פחד מזרים. אזרחי ארה"ב מוגנים על ידי חוקה ואינם אפילו חייבים להוציא תעודת זהות. מאיר שטרית רואה בכל האזרחים חשודים וזו תפיסה אנטי דמוקרטית בלשון המעטה. נקודה נוספת: אנחנו לא חייבים לנסוע לארה"ב – זו רק עוד מדינה שיש לה עבר קשה מאוד בכל הנוגע לזכויות אדם ושווין ושם לפחות האזרחים לומדים מההיסטוריה (עיין ערך מאקרטיזם, שחורים באמריקה, FBI של שנות ה70, ניקסון…) יחי ההבדל הענק.

  שטרית: חייבים למנוע זיוף תעודות זהות ורק מאגר ביומטרי יעשה זאת.
  האמת: ת.ז חכמה אלקטרונית ללא מידע ביומטרי תמנע 99.9999 אחוז מהזיופים והיא אף יותר בטוחה מתעודה ביומטרית, כי בפריצה שלה אין נזק בלתי הפיך.

  שטרית: עשינו את כל המאמצים לשמור על האיזון הפרטיות
  האמת: מנכל חברת HP שתייצר את תעודות הזהות הביומטריות ואחראית על מאגרי משרד הפנים, היה בחקירה של הקונגרס האמריקאי, עקב פרשייה של חדירה לפרטיות וניהול מעקב לא חוקי אחר חברי מועצת המנהלים. בכירים בHP נעצרו לרבות המנכ"לית הקודמת בפרשייה זו.

  שטרית: רק מאגר ביומטרי יימנע הרכשה כפולה (שני אנשים עם אותה תעודת זהות)
  האמת: מאגר אלקטרוני פשוט בשילוב ת.ז חכמה יכול למנוע כפילות זהות בקלות. בין כה וכה במעמד הראשון של הוצאת תעודת זהות יכולה להיות התחזות. במקרה של זיהוי ביומטרי התחזות כזו תיצור נזק בלתי הפיך לאדם הראשון.

  שטרית: מאגר ביומטרי יחסוך מיליארדים
  האמת: ת.ז חכמה יכולה לחסוך מיליארדים. מאגר ביומטרי יעלה מילירדים לתחזוקה.

  שטרית: עשינו את כל המאמצים לשמור על הפרטיות
  האמת: שטרית התעקש בוועדה שהמאגר יהיה מטרת החוק ולמשטרה תהיה גישה אליו. למעשה זו הונאה של האזרח, מוציא תעודת זהות אך למעשה מוסר מידע ביולוגי למשטרה, מידע שיכול לשמש למעקב אחריו, ולהפללתו בעתיד.

  שטרית: הבאנו את מיטב המומחים
  האמת: כל המומחים שהובאו עובדים בחברות שמשווקות מוצרים ביומטריים. כל המומחים האמיתיים, שהיו בוועדה, והיו בלתי תלויים ביניהם פרופ' אלי ביהם, דורון שקמוני, דורון אופק ואחרים -כולם התנגדו להקמת מאגר.

  שטרית: המאגר יהיה מאובח.
  האמת: זה בכלל לא הנושא. זו הטעייה מכוונת. הנושא הוא לא אם המאגר מאובטח או לא – הנושא הוא -למה צריך מאגר? (רמז, לא ממש צריך)
  מה גם שמאגר, כל כך רגיש, שיכול לשמש לאיתור כל ישראלי בעולם יהיה מטרה ראשונה של אוייבים, עסקים גדולים, האקרים ועוד. אי אפשר לתקן את הנזק של הדליפה.

  שטרית: יש הרבה מאגרים ביומטריים בעולם ובישראל
  האמת: יש מאגרים. אבל לאף מדינה דמוקרטית אין מאגר ביומטרי של כל אזרחיה, ואין מאגר ביומטרי בכפייה למעט במדינות לא דמוקרטיות או בשימוש נגד פושעים. בית המשפט לזכויות אדם באירופה קבע שמדינות אינן רשאיות להחזיק במידע ביומטרי אפילו של חשודים שזוכו, שכן זהו מידע שיכול לשמש נגדם לפגיעה בפרטיות ובחופש הפעולה והמחשבה. בעיני שטרית – כולנו חשודים.

  שטרית: הם מדברים שטויות במיץ.
  האמת: פרופסורים, עורכי דין, עוזרת היועץ המשפטי, הרשות ללוחמה בטרור, מומחים לממשל, שרים, חברי כנסת ושרים לשעבר, מנהיגים מימין ומשמאל, עיתונאים, פרשנים ועוד – למעשה כל מביני העניין שאינם קשורים קשר ישיר עם שטרית – כולם אמרו "המאגר מסוכן" או מיותר. כולם. אם כולם מדברים שטויות. זו באמת בעיה.

  שטרית: מאגר ביומטרי נחוץ לביטחון המדינה
  האמת: המאגר יהיה הדבר המסוכן ביותר לביטחון המדינה וליציבותה. אזרחי ישראל יחיו במדינת משטרה על פי מה שכתוב בחוק כרגע, ללא קשר לשימושים עתידיים. כל ביטחון אישי וחופש שיש ברשות האזרח נשלל ממנו במצב כזה. ברגע שהמידע יהיה בידי אוייב, אזרחי ישראל יהיו נתונים לטרור מסוג חדש. טרור המידע ומהמעקב.

  שטרית: לרשות שדות התעופה יש מאגר ביומטרי
  האמת: למשטרת הגבולות יש בכלל תמונות גב יד שלא יכולות לשמש למעקב או הפללה שלא כמו מאגר ביומטרי של תווי פנים וטביעות אצבע שיכול לשמש למעקב וזיהוי פלילי באמצעות תוכנה. מה גם שזה מאגר התנדבותי ולא בכפייה.

הגיבו