תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » HP מנסה להתפשר עם בעלי המניות בעקבות פרשת ההונאה באוטונומי

HP מנסה להתפשר עם בעלי המניות בעקבות פרשת ההונאה באוטונומי

עורכי דין של החברה ועורכי הדין של המשקיעים נפגשו בשבוע שעבר כדי לדון בהמשך המאמצים המשפטיים בין שני הצדדים ● כזכור, נאלצה HP למחוק 8.8 מיליארד דולר בעקבות העסקה

מאת 23 בפברואר 2014, 10:53 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

HP החלה בשיחות עם בעלי המניות שלה לבחינת הסדר פשרה אפשרי, לאחר שאלה תבעו את החברה והנהלתה בגין רכישת אוטונומי (Autonomy) הבריטית. הרכישה הביאה לגילוי הונאה בת מיליארדי דולרים, ולירידת ערכה הבורסאי של ענקית ה-IT, גם כן במיליארדי דולרים.

עורכי הדין של החברה ושל המשקיעים נפגשו בשבוע שעבר כדי לדון בכוונות HP לגבי המשך התביעות המשפטיות המתנהלות נגדה, כך פורסם בעיתונות הכלכלית בארצות הברית במהלך סוף השבוע. מייקל ת'אקר, דובר HP, ומארק מולומפי, עורך הדין של המשקיעים, סירבו להגיב לדיווחים.

אנליסטים ציינו כי הסדר כספי עם בעלי המניות והמשקיעים של החברה עשוי להיות מכוסה על ידי הביטוח של HP, או שהחברה עשויה לחבור לתובעים ולתבוע יחדיו את המנהלים לשעבר של HP ואוטונומי.

HP הודיעה על רכישת אוטונומי באוגוסט 2011, תמורת 10.25 מיליארד דולר – מחיר שייצג שווי של 42.11 דולר למנייה בודדת, 64% יותר ממחיר השוק בזמן הרכישה. אוטונומי, שעוסקת בניתוח מידע מובנה בעולם ה-Big Data, הייתה אז חברת התוכנה השנייה בגודלה בבריטניה.

בנובמבר 2012, כשנה ושלושה חודשים לאחר ההודעה על הרכישה, הטיל ענקית ה-IT פצצה פיננסית והודיעה כי היה עליה למחוק מהספרים החשבונאיים שלה סכום עתק של 8.8 מיליארד דולר. היא נימקה זאת בסילוף ו-"ניהול חשבונאי לא הולם" – שם קוד להונאה – של אוטונומי. יותר מחמישה מיליארד דולר מירידת הערך היו תוצאה של נהלי החשבונאות בחברה הנרכשת, טענו ב-HP.

באוגוסט 2013, HP שכרה את ראלף פררה, בכיר לשעבר ברשות האמריקנית לניירות ערך (SEC) לחקירת החשדות להונאה בעסקת הרכישה. הוא התפרסם בעשור הקודם כשהגן על חברות רבות שה-SEC חשדה או האשימה אותן בביצוע תיארוך לאחור (בקדייטינג) – עבירה פלילית שנועדה להניב למבצעיה רווח בדיעבד ממניות.

פררה, שותף בפרוסקאואר רוז (Proskauer Rose LLP), הוביל את הבדיקה, שנערכה על ידי ועדה בת שלושה דירקטורים בלתי תלויים. במסגרת הבדיקה הם בחנו את טענות בעלי המניות של HP לפיהן החברה התעלמה מאזהרות על אי סדרים חשבונאיים ולא הצליחה לוודא את מצבה הכספי האמיתי של אוטונומי לפני הרכישה. הוועדה קבעה כי ליאו אפותקר, בהיותו מנכ"ל HP הקודם, וכמה אנשי מקצוע שנשכרו על ידי החברה – התרשלו בעת ולפני רכישת אוטונומי, וכי עובדי אוטונומיה הונו את החברה.

בעלי המניות של ענקית ה-IT העלו את הטענות הללו בתביעה שהגישו במאי 2013. הם הוסיפו שחברי מועצת המנהלים של HP לא ביצעו "בדיקת נאותות טכנולוגית" והמנהלים והיועצים של החברה "סילפו עובדות כדי להסתיר את המחדלים שלהם". על פי התביעה, "אוטונומי עסקה בעסקות סיבוביות, במסגרתן היא רכשה מוצרים מלקוחותיה, וכן עסקה בצורות אחרות של הכרה אגרסיבית בהכנסות, על מנת לנפח את מצבה הפיננסי ולהבריא אותו. הנתונים על עלות הרישיונות, היקפי מכירתם ופרטים נוספים נקברו בתוך נתונים אחרים, כחלק מנתוני המכירות, השיווק, דו"חות הרווח וההפסד או הוצאות אחרות".

HP מנסה להתפשר עם בעלי המניות בעקבות פרשת ההונאה באוטונומי Reviewed by on . HP החלה בשיחות עם בעלי המניות שלה לבחינת הסדר פשרה אפשרי, לאחר שאלה תבעו את החברה והנהלתה בגין רכישת אוטונומי (Autonomy) הבריטית. הרכישה הביאה לגילוי הונאה בת מ HP החלה בשיחות עם בעלי המניות שלה לבחינת הסדר פשרה אפשרי, לאחר שאלה תבעו את החברה והנהלתה בגין רכישת אוטונומי (Autonomy) הבריטית. הרכישה הביאה לגילוי הונאה בת מ Rating:

הגיבו