תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר: "נקדם את שע"מ, כדי שימשיך לעמוד בחזית הטכנולוגיה"

חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר: "נקדם את שע"מ, כדי שימשיך לעמוד בחזית הטכנולוגיה"

"שע"מ חייב להיות חוד החנית בהרבה תחומים, מבחינת רשות המסים ומשרד האוצר", אמר שני בכנס במלאות 50 שנים לשע"מ, הגוף הממשלתי שאחראי על מיחשוב רשות המסים ● לדבריו, "אנחנו מבינים את הצרכים, הבעיות והאתגרים, ונקדם את שע"מ לטובת עצמו, לטובת רשות המסים ולטובת כולנו"

מאת 14 באוקטובר 2010, 10:34 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

"אין לי ספק ששע"מ, עם הטכנולוגיה, האנשים, היכולות והצרכים, חייב לעשות את מה שהוא עושה – חייב להיות חוד החנית בהרבה תחומים, מבחינת רשות המסים ומשרד האוצר", אמר חיים שני, מנכ"ל המשרד, בכנס שנערך אתמול (ד') במלאות 50 שנים לשע"מ, הגוף הממשלתי האחראי על מיחשוב רשות המסים. לדבריו, "כמויות המידע המצטברות הן עצומות, וניתן להפיק מהן תועלת".

"העולם מדבר על יכולות לנהל בזמן אמת באמצעות נושאי המיחשוב. הידידותיות למשתמשים ולעסקים היא נושא שממשלות מטפלות בו כדי לעלות בדירוגים העולמיים, וכולל שיפור תהליכים וממשקים באמצעות האינטרנט. היכולות שיש בתחום למדינת ישראל, ובכלל זה לרשות המסים, צריכות להביא לשירות טוב יותר לעסקים. זה חוד החנית", אמר. הוא הוסיף, כי "אנחנו, בהנהלת משרד האוצר, מבינים את הצרכים, הבעיות והאתגרים, ואני בטוח שבמיוחד אחרי שנעביר את התקציב, נעשה על מנת לקדם את שע"מ, שימשיך להיות בחזית הטכנולוגיה, לטובת עצמו, לטובת רשות המסים ולטובת כולנו".

לדברי שני, "בביקור הראשון שעשיתי אצלכם ראיתי צג היסטורי של 3270, ודיברנו אז על אדאבס נטורל ו-CACS. הרגשתי בבית. בתור מי שעד לפני שנה עסק בפיתוח, שיווק והטמעה בארגונים פיננסיים ברחבי העולם, ברורה לי על הצד הטוב ביותר החשיבות של טכנולוגיה והקריטיות שלה לארגון".

יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים, אמר בכנס, כי "שע"מ הוא החמצן של רשות המסים. בלי שעם אין רשות מסים. אם רגע אחד המחשב נופל, אני לא יודע מה קורה עם הגביה, איך אני שולט על השטח". הוא פנה למנכ"ל האוצר ואמר, כי "חלק מהציודים ישנים, ואנחנו זקוקים לסיוע ממך כדי שתחדש את הקופסאות הישנות".

מהמכונות הפשוטות של יבמ ועדלהפקת דו"חות באינטרנט

שמונה מנכ"לים היו לשע"מ עד היום, ולמעט גברי בר-לביא, שניהל את הארגון בין 1980 ל-1990 וכבר נפטר, כולם נכחו באירוע.

יעקב נבות, מנכ"ל שע"מ בין 1993 ל-2007, אמר בשיחה עם אנשים ומחשבים, כי "הייתי מנכ"ל שבע שנים לפני באג 2000 ושבע שנים אחרי באג 2000. הייתי אחראי למעבר ממיינפריים ומערכות לגאסי למצב של פי.סי רשתות, אינטרנט וכל מה שקיים היום. ייסדתי את בסיס הנתונים הראשון בשע"מ – אדאבס – ב-1976. הבסיס הזה עבר דורות טכנולוגיים רבים, והוא עדיין פועל. למעשה, הכנסתי את אדאבס לארץ. הקמתי את רשת המייצגים – רואי החשבון". הוא ציין, כי "התחלתי בשע"מ כתוכניתן אחרי לימודי מאסטר בלונדון והמשכתי עד להיותי מנהל. בדרך, הייתי בסיסטם, DBA, תקשורת ויישומים למיניהם".

יצחק נעמן, מנכ"ל שע"מ הראשון, שכיהן בתפקיד בשנים 1959-1964, אמר ש-"כשהתחלנו, אף אחד לא חשב מה יהיה בעוד 50 שנים. חשבנו שצריך לעשות את העבודה, להכניס שיטות חדשות למינהל". הוא ציין, כי "הקידום הכי גדול, המעבר המהפכני למחשבים באותו זמן, היה בזכותו של עמנואל שרון. התחלנו עם כרטיסי ניקוב, מכונות פשוטות של יבמ (IBM). הפעילות שלו קידמה את הכנסת המחשב".

שעיה בנימין, מנכ"ל שע"מ הנוכחי, אמר, כי "בתחילת הפעילות, שע"מ הוא עבד מבניין קטן עם ציוד של ממיינת בכרטיסי ניקוב. התרחבנו – עברנו מקום וגדלנו במספר העובדים, אבל ממש לא בכמות הנדרשת. אני עושה מאמצים לגייס עובדים. בנינו אלפי יישומים וגבינו למעלה מטריליון שקלים. עברנו מלחמות, חוקים חדשים כל הזמן, והשתלבנו ברשות המסים. במהלך יובל השנים עבדו בשע"מ למעלה מ-1,600 עובדים. לצד המדינה הצעירה, צמח שע"מ ונתן פתרונות מיחשוביים. את העבודה החלה לבצע משפחה קטנה של עובדים, שהחלה להתפתח ועשתה את עבודתה תוך אתגרים".

עופר עיני, יושב ראש ההסתדרות, שהתחיל את הקריירה שלו במשרדי מס הכנסה בבאר שבע, נכח גם הוא באירוע. הוא אמר, כי "במשרד האוצר חושבים שצריך להפריט את כל מה שזז – גם את שע"מ. והנה, כאן יש מודל של מקום עבודה היי-טקיסטי עם עובדי מדינה מסורים שמספקים את הסחורה כמו שצריך". עיני רמז בסוף דבריו, כי ייתכן שיבקש מעובדי שע"מ לכבות את המחשבים לכמה ימים במסגרת השביתה הכללית המתוכננת במשק בשבועות הקרובים.

חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר: "נקדם את שע"מ, כדי שימשיך לעמוד בחזית הטכנולוגיה" Reviewed by on . "אין לי ספק ששע"מ, עם הטכנולוגיה, האנשים, היכולות והצרכים, חייב לעשות את מה שהוא עושה - חייב להיות חוד החנית בהרבה תחומים, מבחינת רשות המסים ומשרד האוצר", אמר ח "אין לי ספק ששע"מ, עם הטכנולוגיה, האנשים, היכולות והצרכים, חייב לעשות את מה שהוא עושה - חייב להיות חוד החנית בהרבה תחומים, מבחינת רשות המסים ומשרד האוצר", אמר ח Rating:

הגיבו