אפיק גיימז נגד אפל: השופטת "צלתה" את המנכ"ל, טים קוק

במסגרת הדיון - במשפט העוסק בבלעדיות להצעת אפליקציות ב-App Store, וכמובן בקופון השמן שאפל גוזרת מכך - הטיחה השופטת שאלות בקוק, ואף אמרה שלדעתה אין לענקית מקופרטינו די תחרות, שהייתה מונעת ממנה להתנהל כפי שהיא מתנהלת

טים קוק, מנכ"ל אפל, והשופטת, איבון גונזלס רוג'רס. צילום מעובד. מקור: ויקיפדיה

טים קוק, מנכ"ל אפל (Apple), התייצב ביום ו' האחרון לתת עדות בבית המשפט, במסגרת המאבק של הענקית שבראשה הוא ניצב מול יצרנית משחקי הווידיאו אפיק גיימז (Epic Games), שהכותר המפורסם ביותר שלה הוא המשחק פורטנייט (Fortnite). מנכ"לה של אפיק, טים סוויני, נתן עדות באותו משפט לפני שלושה שבועות, כחלק מהסכסוך בין החברות על האופן שבו ישווק או לא ישווק המשחק דרך חנות האפליקציות של אפל, App Store.

בית המשפט באוקלנד, קליפורניה, דן מזה תקופה בתביעת ההגבלים העסקיים שהגישה אפיק נגד אפל בשנה שעברה, ושנפתח במאי 2020. אפיק מאשימה את אפל שניצלה את המונופול על מכשירי ה-iPhone בכדי לכפות את התנאים שלה על מפתחי אפליקציות, מה שאפשר לה לגבות עמלה של 30 אחוז על הכנסות ממכירות בתוך היישומים שהורדו דרכה.

ביום ו', כאמור, הגיע קוק עצמו לבית המשפט והעיד במשך מספר שעות, באירוע נדיר, מסקרן ולעיתים לא פשוט בעבור המנכ"ל. בתחילה הוצגו לקוק שאלות ידידותיות מטעם עורכי הדין של אפל, ואז הגיע שלב החקירה הנגדית, שהייתה, באופן טבעי, עוינת הרבה. אלא שאת השיא ב"צליית" קוק על הגריל רשמה דווקא השופטת, איבון גונזלס רוג'רס, שהטיחה בקוק שאלות לא פשוטות.

השופטת אמרה לקוק במהלך הדיון כי היא מרגישה שאפל מרוויחה "סכום כסף לא פרופורציונלי" מיצרניות המשחקים, ביחס לתשתיות הטכניות שהחברה מספקת להן בחנותה. גונזלס רוג'רס גם הביעה תמיהה מדוע אפל אינה מאפשרת למפתחים להציע הורדות ורכישות בתוך היישום מחוץ לחנותה, עניין שהצית את המאבק המשפטי המדובר. בנוסף ציטטה השופטת סקר שמצא כי 39 אחוזים ממפתחי האפליקציות אינם מרוצים מאפל, ושאלה האם הסיבה לכך היא שאפל לא נמצאת בתחרות בתחום אספקת האפליקציות למערכת iOS שלה, ולכן אינה נאלצת ללכת לקראת המפתחים ומרוויחה למעשה משליטה הבלתי מעורערת במצב.

מלחמה. אילוסטרציה: BigStock

מלחמה. אילוסטרציה: BigStock צילום: BigStock

יש אין תחרות לאפל?

"לא נראה לי שאתם מרגישים לחץ או תחרות לשנות בפועל את אופן הפעולה שלכם כדי להתמודד עם החששות של המפתחים", אמרה שופטת המחוז לקוק, והייתה זו רק הערה אחת סדרה של דברים חריפים שהטיחה השופטת בקוק.

קוק טען מנגד כי אפל דווקא כן חשה "תחרות עזה". לדבריו, הוא לא מכיר את הסקר, אך הודה בקיומו של "מתח" מול מפתחים, וקשר את קיומו לכך שאפל מסרבת לקבל לחנותה יישומים רבים שהוגשו ל-App Store, משום שהיא מסננת את חלקם בניסיון למנוע מתוכן לא רצוי ו"בלגן רעיל" מלהשתלט על החנות.

קוק המשיך ואמר שאם החברה שלו תיתן למשתמשים אפשרויות לרכישה מחוץ למערכת התשלומים שלה, היא לא תוכל להחזיר את עלויות החנות. למעשה קוק חזר על הטענה שהעלו נציגי אפל שוב ושוב במהלך המשפט עד היום, כי בקרה קפדנית על המערכת האקולוגית שלהם משרתת את בטיחות המשתמשים, כשבמקרה של אפל זו נחשבת לאחת מהחוזקות המהותיות שלה. לדברי קוק, המנגנון הזה – יקר לתחזוקה.

יצוין עם זאת כי במהלך הדיון שאלה השופטת לעתים קרובות את שני הצדדים שאלות קריטיות, ולכן אי אפשר לחשוד בה שהתכוונה לתקוף דווקא את קוק, או שהתנהלותה נובעת מנטייתה לעבר אחד מהצדדים.

לפי הדיווחים השונים בתקשורת, על אף הקשיים שגונזלס רוג'רס הערימה בפניו, קוק נותר רגוע בעדותו, והפגין שליטה מלאה בתגובותיו. אלא שהדיווחים גם עדכנו כי במקומות מסוימים הפגין קוק, לפחות לכאורה, בורות מפתיעה. למשל בנוגע לשולי הרווח (רווח תפעולי לפני מס/סך מכירות) ב-App Store וזאת בזמן שמומחה מטעם אפיק, שהעיד במשפט, טען שהנתון עומד על עד כ-80 אחוזים. קוק ענה באופן מעורפל וטען ש-אפל לא חישבה את הנתון הזה במדויק עד כה. בנוסף, בתשובה לסוגיה אחרת שבית המשפט עסק בה, ושקשורה להגבלים העסקיים בתחום חנויות היישומים, האיש שמוביל את הענקית מקופרטינו טען כי אינו יודע כמה כסף החברה שלו מקבלת מגוגל (Google) בגין הפיכת מנוע החיפוש שלה לברירת המחדל במכשירי ה-iPhone. ואולם, על פי הערכות של אנליסטים, הסכום עומד על כעשרה מיליארד דולר בשנה.

יוצע או לא יוצע ב-App Store? פורטנייט. צילום אילוסטרציה: BigStock

יוצע או לא יוצע ב-App Store? פורטנייט. צילום אילוסטרציה: BigStock

אפיק רוצה להציע את פורטנייט באופן עצמאי וגם ב-App Store

המאבק בין שתי החברות החל כאשר אפיק ביצעה עדכון במשחק הפופולרי שלה, פורטנייט, שאפשר למשתמשים לשלם על רכישות בתוך המשחק ישירות לה, תוך עקיפת מערכת התשלומים של אפל – מה שהיווה הפרה של כללי ה-App Store. אפל הגיבה בהסרת המשחק מחנות האפליקציות שלה, ואפיק מיד הגישה תביעה נגד אפל ואף ההחלה לנהל קמפיין בשם "פורטנייט חופשי". אפל מצידה מייד פסלה את חשבונות המפתחים של אפיק, ואיימה גם לנהוג כך ביחס לנכסים אחרים של אפיק, כמו מנוע המשחקים Unreal Engine, המשמש לפיתוח משחקים ואפליקציות לפלטפורמה של אפל. צו זמני שניתן בבית המשפט אילץ את אפל לעצור את חסימת מנוע המשחקים, אבל לא פסק נגד אפל בנוגע להעלאת המשחק בחזרה לחנות. בתגובה לתביעה של אפיק, הגישה אפל תביעה נגדית בדרישה לקבלת פיצויים נזיקיים ועונשיים. בהמשך פנתה יצרנית פורטנייט שוב לבית המשפט, בבקשה לצו מניעה מקדמי נגד אפל. בספטמבר אשתקד החליטה השופטת גונזלס רוג'רס לסרב להוציא צו המאלץ את אפל להחזיר את המשחק לחנות האפליקציות שלה.

המשפט אמור להסתיים ביום ב' הקרוב, עת יושמעו טיעוני הסיכום של שני הצדדים. פסק הדין במקרה יינתן על ידי רוג'רס גונזלס, ולא יחרץ על ידי חבר מושבעים.

לקראת תום הדיון ביום ו' אמרה השופטת כי החלטתה במשפט תארך עוד זמן מה, אך ציינה שהיא מקווה להגיש פסק דין עד ה-13 באוגוסט. אלא שהשופטת המנוסה ציינה גם שיש להניח כי לאחר פסיקתה יוגש ערעור, שההליך הנוכחי הוא למעשה רק עוד אפיזודה, וששתי החברות כנראה יפגשו עוד כמה וכמה פעמים בבית המשפט בטרם יוכרע סופית הדין בסוגיה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים