מלחמת אפיק-אפל: לא נראה שהשופטת משוכנעת בצדקת ממציאת הפורטנייט

בשימוע מקדים שהתקיים אתמול (יום ב') בבית משפט במאבק המשפטי בין אפל לאפיק גיימז עלו רמזים, כי בית המשפט לא ייעתר לבקשת אפיק לפסוק על צו  מניעה, שיאלץ את אפל להחזיר את פורטנייט לחנות App Store, למרות שההחלטה הרשמית של השופטת עדיין לא ניתנה

בלב המאבק בין אפיק גיימז לאפל וגוגל. פורטנייט.

בשימוע מקדים שהתקיים אתמול (יום ב') בבית משפט במאבק המשפטי בין אפל (Apple) לאפיק גיימז (Epic Games) עלו רמזים כי בית המשפט לא ייעתר לבקשת אפיק לפסוק על צו  מניעה, שיאלץ את אפל להחזיר את פורטנייט לחנות App Store, למרות שההחלטה הרשמית של השופטת עדיין לא ניתנה.

רבים מן הטיעונים שהשמיעו החברות המתעמתות היו דומים לטיעונים המקוריים של החברות בשימוע שהתקיים על הבקשה להוצאת הצו הזמני הראשוני, שלא בדיוק שכנעו את השופטת איבון גונזאלס רוג'רס, שסירבה להוציא צו המאלץ את אפל להחזיר את המשחק לחנות האפליקציות של אפל.

אפיק גיימז המשיכה לטעון, כי חנות האפליקציות של אפל היא מונופול, ושאפל גובה תעריפים מופרזים, אבל השופטת ציינה כי עמלת ה-30% שאפל גובה היא בגובה מקובל  בתעשייה, כמו פלייסטיישן, Xbox, נינטנדו, אמזון, וולמארט, בסט ביי, גוגל ועוד. "כולם גובים 30%, ואתם מנסים לייפות את זה", אמרה השופטת לעורכי הדין של אפיק.

בתגובה טענה אפיק, כי הקונסולות הן עניין שונה, מפני שהחומרה נמכרת בהפסד, אבל זה לא שכנע את השופטת, שאמרה: "לא נראה שיש עדויות שתומכות במה שאתם  טוענים".

אפיק טענה גם, שהיא מעוניינת להקים חנות משלה כדי להפיץ אפליקציות ל-iOS, אבל התנהלותה הלא תחרותית של אפל מונעת זאת. בתגובה, ציינו עורכי הדין של אפל, כי הדרישה הזאת מהווה "האשמה" נגד "כל המודל העסקי" של אפל, המתמקד ב"ביטחון, אבטחה ופרטיות של משתמשיה".

השופטת ביקשה מנציגיה של אפל להשיב מתי בדיוק הפכה אפל למונופול, בהתחשב בכך שכללי ה-App Store נותרו כפי שהם מאז הושקה החנות – ולכך לא הייתה לאפיק תשובה הולמת, לבד מהאמירה, שהחנות הייתה מונופול כאשר פורטנייט הושק ל-iOS ב-2018. השופטת גם אמרה, שגישה של "גן סגור" קיימת כבר ארבעה עשורים, ומה שאפל עושה לא שונה. "הם יצרו פלטפורמה", היא אמרה.

השופטת שבה ואמרה שאפיק עשתה החלטה מחושבת של התרסה נגד הכללים של ה-App Store של אפל, ובית המשפט אינו מספק צווים בוויכוחים חוזיים. השופטת אף הייתה מעט בוטה כשאמרה כי אפיק אינה "ישרה". "יש אנשים בציבור שחושבים שאתם גיבורים בגלל מה שעשיתם, אבל זה לא היה הוגן".

השופטת אף הציעה לשתי החברות לשקול לנהל משפט מול מושבעים, שיבטיח שפסק הדין הסופי יהיה חסין יותר מפני ערעורים עתידיים, אך במקרה כזהף אפל ואפיק יצטרכו לבקש משפט של מושבעים.

המאבק בין שתי החברות החל כאשר אפיק ביצעה עדכון במשחק הפופולרי שלה פורטנייט, שאפשר למשתמשים לשלם על רכישות בתוך המשחק ישירות לה, תוך עקיפת מערכת התשלומים של אפל – מה שהיווה הפרה של כללי ה-App Store. אפל הגיבה בהסרת המשחק מחנות האפליקציות שלה, ואפיק מיד הגישה תביעה נגד אפל ואף ההחלה לנהל קמפיין בשם "פורטנייט חופשי". אפל מצידה מייד פסלה את חשבונות המפתחים של אפיק, ואיימה גם לנהוג כך ביחס לנכסים אחרים של אפיק, כמו מנוע המשחקים Unreal Engine, המשמש לפיתוח משחקים ואפליקציות לפלטפורמה של אפל. צו זמני שניתן בבית המשפט אילץ את אפל לעצור את חסימת מנוע המשחקים, אבל לא פסק נגד אפל בנוגע להעלאת המשחק בחזרה לחנות. בתגובה לתביעה של אפיק, הגישה אפל תביעה נגדית בדרישה לקבלת פיצויים נזיקיים ועונשיים. בהמשך פנתה יצרנית משחק פורטנייט שוב לבית המשפט, בבקשה לצו מניעה מקדמי נגד אפל, והדיון שהתקיים אתמול היה בעניינו. המשפט עצמו בין שתי החברות אמור להתקיים ביולי 2021.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים