מאות מעובדי מרקורי לשעבר פוטרו מ-HPE

לצד חיסול פרויקטי פיתוח וצמצום בהיקף פרויקטים אחרים של מרכז המו''פ ביהוד, לענקית ה-IT יש מרכז מו''פ בטכניון המונה כמה עשרות חוקרים - ואף הוא ייסגר

תמצאו אותנו במודעות הדרושים. אילוסטרציה: BigStock

כפי שפורסם בתחילת החודש באנשים ומחשבים הגיעה התשובה לשאלה שנשאלה בספטמבר השנה, מה יעלה בגורל 1,300 עובדי מרקורי (Mercury Interactive) ביהוד? חלק מהם, מאות – מפוטרים בימים אלה.

HPE הודיעה לפני חודשיים, כי היא מפצלת את עסקי התוכנה שלה. מיקרו-פוקוס (Micro Focus) הבריטית תרכוש מחצית מעסקי התוכנה שלה, בעסקת מיזוג בשווי של 8.8 מיליארד דולר.

HPE מסרה כי המניע לפיצול הוא הרצון להתמקד בעסקי הליבה שלה, כשעסקי התוכנה שנמכרו אינם שכאלה. HPE ממשיכה במאמציה למצב עצמה כחברה של "רישות, אחסון, דטה סנטר ושירותים טכנולוגיים נילווים לתחומים אלה" – ולכן נפטרה משאר הנכסים שלה שלא קשורים ישירות לתחומים אלה.

המיזוג – הצפוי להסתיים בקיץ הקרוב, יביא ליצירת חברת תוכנה "טהורה", בעלת כמה פעילויות: Big Data, אבטחת מידע ארגונית, וכן הפעילות של מרקורי הישראלית לשעבר – ניהול מידע וניהול התפעול של ה-IT, וכן ניהול האפליקציות, ADL. אלה יפעלו לצד פעילותה המסורתית של מיקרו-פוקוס.

אלא שלאחר הבשורה על המיזוג, החלו להגיע הדיווחים על הפיטורים הצפויים, כדרכם של פיטורים לאחר מיזוגים ורכישות. בשלב זה כמות המפוטרים ביהוד עומדת על יותר מ-200 עובדים, ולא ברור מה יהיה הנתון הסופי – יש מי שנקב במספרים 300-400.

עובדים בחברה קיבלו מכתבי פיטורים בשבוע שעבר ועובדים נוספים צפויים לקבל מכתבים השבוע. זאת, במסגרת שינויים ארגוניים רחבי היקף של מרכז הפיתוח ביהוד, הכוללים סגירת פרויקטים, וצמצום פרויקטי פיתוח אחרים.

לענקית ה-IT יש גם מרכז מו"פ בטכניון (HPE Labs), המונה כמה עשרות חוקרים ואף הוא צפוי להיסגר.

ירידה בהכנסות מהתוכנה

הכנסות יחידת התוכנה של HPE ירדו ב-8% בשנה החולפת מ-3.9 מיליארד דולר, ל-3.6 מיליארד. הסיבה העיקרית לירידה במכירות נבעה מכך שלקוחות עברו לצריכת התוכנה במודל של תוכנה כשירות, SaaS.

ביולי השנה דווח בראשונה על המהלך, במסגרתו בין השאר, תימכר מרקורי, שנרכשה ב-2006 תמורת 4.5 מיליארד הדולר. יחידת התוכנה של HP התבססה, במידה לא מועטה, על מרקורי היושבת ביהוד. לאחר המכירה ל-HP, מוצריה שולבו במערכת OpenView Internet Services.

חברות אחרות שנרכשו על ידי HP ונמכרות, הן חברת התוכנה הבריטית השנויה במחלוקת, אוטונומי (Autonomy) ו-ורטיקה (Vertica Systems). HP רכשה את אוטונומי ב-2011 תמורת 10.25 מיליארד דולרים.

כשנה ושלושה חודשים לאחר ההודעה על הרכישה, נאלצה HP להטיל פצצה פיננסית, כשהודיעה כי היה עליה למחוק מהספרים החשבונאיים שלה סכום עתק של 8.8 מיליארד דולרים. הסיבות לכך, נימקה החברה, היו סילוף ו"ניהול חשבונאי לא הולם" – שם קוד להונאה – של אוטונומי. ורטיקה נרכשה על ידי HP ב-2011 תמורת 350 מיליון דולר.

באוקטובר 2014  פוצלה החברה והפיצול לווה בהודעה על פיטורי 25-30 אלף עובדים. זאת, לאחר שבשנתיים שבטרם הפיצול, כבר פוטרו 51 אלף מעובדי החברה.

מקור מרכזי לגיוס עובדים

במאי 2016 נפרדה החברה מ-ES, חטיבת השירותים המקצועיים שלה, ובנתה חברה חדשה, במיזוג עם CSC. ב-2008 רכשה HP את EDS (ר"ת Electronic Data Systems), תמורת 13.9 מיליארד דולר. עם הרכישה, בארץ היו אז ל-EDS ישראל 900 עובדים, אלא שבחלוף השנים המספר קטן ונותרו מאות עובדים.

לשתי החברות, HPE ו-HP Inc, כמה אתרי פעילות בישראל, המעסיקות בארץ יותר מ-5,000 עובדים. שני ארגוני המכירות, השיווק, השירות והתמיכה – של החברה המפוצלת – באזור התעשייה ברעננה; HP Labs – מעבדת המו"פ בפארק הטכניון, חיפה – שכאמור נסגרה; HP Indigo – בקריית ויצמן בנס ציונה ובאזור התעשייה בקריית גת; HP Industrial Large Format, על בסיס רכישת סאיטקס (Scitex Vision) – באזור תעשייה החדש, נתניה.

HPE מונה 2,500 עובדים, לרבות חטיבת התוכנה, ביהוד, על בסיס רכישת מרקורי, המונה – נכון לשבוע שעבר – 1,300 עובדים; משרדי EDS בהרצליה, הנותנת שירותי IT ושהפכה ל-ES ובימים אלה הופכת לחברה נפרדת, בבעלות משותפת של HPE.

מהסניף הישראלי של HPE נמסר כי "למרות ירידה קלה במצבת העובדים שלנו, HPE מחויבת לישראל. מרכז הפיתוח ביהוד ממשיך להיות חדשני ומשמעותי עבור HPE. החברה רואה בישראל כמקור מרכזי לגיוס עובדים ומהנדסים מוכשרים היום ובעתיד".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים