תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » רוני דיין, משרד החינוך: "בעולם הדיגיטלי, תפקיד המורה הוא לארגן את הידע"

רוני דיין, משרד החינוך: "בעולם הדיגיטלי, תפקיד המורה הוא לארגן את הידע"

"הכיוון של התיקשוב בחינוך הוא מורה אשר מארגן את ההוראה, מארגן את ספר הלימוד וכך גם התלמיד", אמר דיין, מנהל אגף טכנולוגיות מידע, מינהל מדע וטכנולוגיות ● שלמה ישי, הסתדרות המורים: המחשב מעצים את תפקיד המורה

מאת 2 בדצמבר 2013, 15:58 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

"בעולם הדיגיטלי משתנה מעמדו של המורה: במקום זה המקנה ומנחיל את הידע, המורה הופך להיות מתווך, זה אשר מארגן את הידע שכיום כבר נגיש לכל". כך אמר רוני דיין, מנהל אגף טכנולוגיות מידע, מינהל מדע וטכנולוגיות במשרד החינוך.

דיין דיבר בכנס EduTech 2013 לתיקשוב בחינוך, שדן בשאלה כיצד תיראה כיתת העתיד. הכנס, בהפקת אנשים ומחשבים, נערך היום (ב') במלון שרתון בתל אביב, בהשתתפות מאות אנשי חינוך ותיקשוב. הנחה אותו אורי בן ארי, מייסד ונשיא קרן אתנה.

דיין אמר כי על מנת לגבש תפיסה של הלומד בעידן הדיגיטלי, נדרש לענות על כמה שאלות, שהתשובות להן מרכיבות את התפיסה: מהי תפיסת הידע; אילו הזדמנויות למידה מאתגרות ניתן לזמן למורים; מהו תפקיד המורה; מהי תפיסת ההוראה המקוונת; מה הערך המוסף של הטכנולוגיה בתהליכי הלמידה; אילו אינטראקציות קיימות בין הלומדים והמורה בערוצי התקשורת המקוונים; ומה בין תכנית הלימודים ובין תכנון ההוראה.

שלמה ישי - מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי, הסתדרות המורים. צילום: ניב קנטור
שלמה ישי - מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי, הסתדרות המורים. צילום: ניב קנטור
לפי דיין, סוגיה אחרונה זו, של תכנון ההוראה, "היא חשובה, כי מתקיים תהליך של מעבר מהספר המודפס, שהיה ערוך לפי תכנית לימודים, אל הספר הדיגיטלי. נדרש לבחון האם הספר החדש מכיל מאפיינים של ארגון של הלמידה. יש לחשוב על כך, כי מורים רגילים לעבוד על ספר. יש מורים שלא ילמדו בלא ספר".

"הכיוון של התיקשוב בחינוך הוא מורה אשר מארגן את ההוראה, מארגן את ספר הלימוד וכך גם התלמיד", סיכם דיין. "חלק מהתשובות הן יצירת ידע תוך בנייתו ויצירת פרשנות".

שלמה ישי, מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי, הסתדרות המורים, אמר כי "הקרן מעודדת ומתגברת את קידומם האישי והמקצועי של עובדי ההוראה. הקרן פועלת במגוון רחב של תחומי עשייה, ושוקדת על כמה פרויקטים במקביל, ביניהם, 'התפריט הבית ספרי' – תוכנית להעשרת הצוות החינוכי בבתי הספר באמצעות מתן תקציב לפעילות, וכן 'מחשב נייד לכל מורה' – חלוקת מחשבים ניידים לעובדי הוראה, תוך הלימה לתכנית התיקשוב הלאומית".

פרויקט נוסף, ציין ישי, "הוא 'מודעות' – שירות מומחים להתמודדות עם קשיים ואתגרים, באמצעות פסיכולוגים ויועצים ארגונים בטיפול וייעוץ פרטני או קבוצתי, במחירים מסובסדים".

"מאז הקמתה, ראתה הקרן לקידום מקצועי את אנשי החינוך וההוראה כנדבך מרכזי בפעולתה, תוך שאיפה להגיע לעובדי ההוראה במקומות מרוחקים בפרט, ולאפשר להם ליהנות ממגוון פעולות מיוחדות", סיכם ישי. "שימוש של המורים במחשב הביא לכך שתפקיד המורה הפך להיות משמעותי עוד יותר".

רוני דיין, משרד החינוך: "בעולם הדיגיטלי, תפקיד המורה הוא לארגן את הידע" Reviewed by on . "בעולם הדיגיטלי משתנה מעמדו של המורה: במקום זה המקנה ומנחיל את הידע, המורה הופך להיות מתווך, זה אשר מארגן את הידע שכיום כבר נגיש לכל". כך אמר רוני דיין, מנהל אג "בעולם הדיגיטלי משתנה מעמדו של המורה: במקום זה המקנה ומנחיל את הידע, המורה הופך להיות מתווך, זה אשר מארגן את הידע שכיום כבר נגיש לכל". כך אמר רוני דיין, מנהל אג Rating:

תגובות (1)

  • Avatar

    מודי

    אם כך מי צריך הסתדרות מורים? כבר היום ישנה אוניברסיטה ללא משרדים וללא לימוד פרונטאלי הכל דרך המחשב.

הגיבו