תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » "פרשת סנואודן" פיננסית: הדלפת ענק של דו"חות בנקאיים סודיים
מארק גזית, מנכ''ל טטה ריי. צילום: יח"צ

"פרשת סנואודן" פיננסית: הדלפת ענק של דו"חות בנקאיים סודיים

יותר מ-2,000 דיווחים של בנקים בעולם על העברות כספים חשודות בסך שני טריליון דולרים - הודלפו ● צפון קוריאה העבירה כספים דרך בנקים אמריקניים ● מקורב לפוטין התחמק מסנקציות בעזרת בנק בלונדון ובנק אמריקני איפשר העברת מיליארד דולרים למאפיונר ● במסמכים - גם מאות דיווחים מבנקים בישראל ● מארק גזית, טטה ריי: "בנקים נדרשים לפתרונות טכנולוגיים מתקדמים כדי לזהות את האנשים שהם עושים איתם עסקים"

מאת 22 בספטמבר 2020, 17:16 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

יותר מ-2,000 דיווחים של בנקים ברחבי העולם על העברות כספים חשודות הודלפו, וחשפו לכאורה כיצד צפון קוריאה העבירה כספים דרך בנקים אמריקניים, איך מקורב לפוטין התחמק מסנקציות בעזרת בנק בלונדון, וכיצד בנק אמריקני אפשר העברת מיליארד דולרים למאפיונר. במסמכים ישנם גם מאות דיווחים מבנקים בישראל.

מדובר בדו"חות שנקראים SAR (ר"ת Suspicious Activity Reports), שתיעדו פעולות בנקאיות שסומנו כ"חשודות" על ידי הבנקים בין השנים 2000-2017. הם הועברו כדיווח לאגף למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקני (Financial Crimes Enforcement Network – FINCEN).

תיקי ה-FINCEN כוללים דיווחים על העברות בנקאיות חשודות, המסתכמות בכשני טריליון דולרים. הם חשפו כיצד הבנקים הגדולים בעולם אפשרו לגורמים עברייניים ואף למדינות להלבין כספים ולהעביר אותם לכל רחבי העולם. במסמכים ישנם גם מאות דיווחים מבנקים בישראל. ההדלפה התגלתה כאשר המסמכים הוגשו לקונגרס האמריקני כחלק מחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. לאחר מכן הם הודלפו לאתר BuzzFeed על ידי נטלי אדוארדס, בכירה לשעבר במשרד האוצר האמריקני. הם הועברו לארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ) שחלק אותם עם 108 ארגוני חדשות ב-88 מדינות. בינואר 2020 הודתה אדוארדס והורשעה בהדלפה הבלתי חוקית.

צפון קוריאה עוקפת את הסנקציות הכלכליות עליה

המסמכים חושפים, כי הבנק המרכזי של איחוד האמירויות לא פעל לעצור פעילות של חברה מקומית, שסייעה לאיראן להימנע מסנקציות, וכי דויטשה בנק הגרמני העביר לכאורה "כסף מלוכלך" של מלביני כספים עבור ארגוני פשע, טרוריסטים וסוחרי סמים. עוד נחשף, כי HSBS, הבנק הגדול בבריטניה, אפשר לעבריינים שביצעו הונאת פונזי להעביר כ-80 מיליון דולר לרחבי העולם – גם אחרי שחוקרים אמריקנים עלו על ההונאה. בבנק טוענים שפעלו כחוק.

ב-NBC דווח, כי לפי המסמכים, צפון קוריאה ביצעה הלבנת כספים מתוחכמת בסך כ-175 מיליון דולר במשך שנים, תוך שהיא משתמשת בחברות קש ונעזרת בחברות סיניות להעברת כספים דרך בנקים אמריקניים בניו יורק. לפי הדיווח, כך הצליחה צפון קוריאה לעקוף את הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה.

עוד עולה מהמסמכים המודלפים, כי הבנק האמריקני ג'יי.פי. מורגן צ'ייס אפשר העברות בסך כמיליארד דולרים דרך חשבון בלונדון, מבלי לדעת מי היו בעליו. הבנק גילה לאחר מכן שבעלי החברה שהחזיקה את החשבון היה מאפיונר שניצב ברשימת עשרת המבוקשים של ה-FBI. עוד עולה מהמסמכים החשד, כי אוליגרך שמקורב לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, השתמש בבנק ברקליס בלונדון כדי להימנע מסנקציות על העברות למדינות מערביות.

"קווי הטלפון במשרדים שלנו הפכו לעמוסים מאוד", אמר בראיון לאנשים ומחשבים מארק גזית, מנכ"ל טטה ריי (ThetaRay) הישראלית. "החברה פיתחה טכנולוגיית בינה מלאכותית אינטואיטיבית, שיודעת לזהות פעילות חשודה אפילו לפני שהכספים יוצאים מהבנק. באחרונה חתמנו על הסכם עם קבוצת הבנקאות Sentander. שבחרה בפתרון נגד הלבנת הון (AML) שלנו עבור הבנקאות המקשרת שלו (Correspondent Banking)".

לדברי גזית, "ניכר גידול רב במספר הפניות למשרדינו הפזורים ברחבי העולם. ההדלפה של מסמכי FINCEN חשפה, כי היקף פעילויות הלבנת כספים שמממנים טרור, סחר באנשים ובסמים ופשעים נוספים הוא עצום. כעת הרגולטורים מבינים, כי עליהם לאכוף ביתר שאת את המדיניות לעצירת התופעה. גם נגיף הקורונה, שהביא לשינוי ההתנהלות בשוק העסקי, תרם את חלקו. לבנקים יש צורך בפתרונות טכנולוגיים מתקדמים, כדוגמת הפתרון שלנו, כדי לזהות את האנשים שהם עושים איתם עסקים כעת, כשהמסחר הפך ברובו למסחר מקוון".

"פרשת סנואודן" פיננסית: הדלפת ענק של דו"חות בנקאיים סודיים Reviewed by on . יותר מ-2,000 דיווחים של בנקים ברחבי העולם על העברות כספים חשודות הודלפו, וחשפו לכאורה כיצד צפון קוריאה העבירה כספים דרך בנקים אמריקניים, איך מקורב לפוטין התחמק יותר מ-2,000 דיווחים של בנקים ברחבי העולם על העברות כספים חשודות הודלפו, וחשפו לכאורה כיצד צפון קוריאה העבירה כספים דרך בנקים אמריקניים, איך מקורב לפוטין התחמק Rating: 0

הגיבו