דיווח: צ'ארלס פיליפס יעזוב את אורקל

פיליפס, נשיא משותף באורקל, עלול לעזוב אותה עקב מספר שגיאות פומביות שעשה ושינויים שהחברה מבצעת בהנהלתה - כך מעריך אנליסט פיננסי בכיר ● המרוויחה העיקרית מהעזיבה היא הישראלית לשעבר צפרא כץ, הנשיאה המשותפת של החברה, ביחד עמו ● אורקל אישרה שבוצעו שינויים בהנהלת החברה, אולם הכחישה את "הספקולציה שלפיה פיליפס יעזוב"

צ'ארלס פיליפס, נשיא משותף באורקל (Oracle), צפוי לעזוב בקרוב את החברה – כך העריך אנליסט פיננסי בנייר עמדה שפרסם אתמול (ד') ללקוחותיו. הסיבות לכך הן, לדבריו, מספר שגיאות פומביות שביצע ושינויים במבנה ההנהלה הבכירה של אורקל. אם פיליפס אמנם יעזוב, המרוויחה העיקרית מכך תהיה הנשיאה המשותפת השנייה של החברה, הישראלית לשעבר צפרא כץ.

אורקל החליפה באחרונה את פיליפס כראש חטיבת העסקים הגלובליים בבוב וויילר, המנכ"ל הקודם של פייז-פורוורד (Phase Forward), יצרנית תוכנה לתחום הבריאות, שאותה רכשה באפריל האחרון תמורת 685 מיליון דולרים. לדברי האנליסט, ריאן האנטר מ-Wedge Partners, חטיבה זו אחראית למספר מגזרי שוק ורטיקליים, כגון: אנרגיה ותשתיות, בנקאות וקמעונאות, והם נוצרים לאחר שאורקל רוכשת חברת תוכנה במגזר מסוים, למשל – פייז-פורוורד במגזר הבריאות, על מנת להתבסס בו.

על פי נייר העמדה של האנטר, השינוי בהנהלת אורקל מביא לכך שלפיליפס אין אחריות מגזרית, אלא רק על המכירות והשיווק של החברה באופן כולל. לדבריו, עובדה זו מהווה סימן לכך ש-"הוא אולי ינוע קדימה, משמע – יעזוב". האנליסט הוסיף, כי אם פיליפס יעזוב, לא ברור מי יחליף אותו. אחד השמות שהועלו בהקשר זה הוא של מארק הארד, המנכ"ל והנשיא לשעבר של HP, שהודח מתפקידו בשל אישומים בהטרדה מינית ודיווחים כוזבים על הוצאות אישיות. למרות היריבות העסקית בין HP לאורקל, הארד הוא חבר אישי של לארי אליסון, מנכ"ל ומייסד החברה. לאחר הדחתו של הארד, שלח אליסון מכתב זועם למערכת הניו-יורק טיימס (New York Times) וכינה אותה "ההחלטה הגרועה ביותר בנוגע לכוח אדם מאז שהאידיוטים ממועצת המנהלים של אפל (Apple) פיטרו את סטיב ג'ובס, לפני שנים רבות".

אורקל אישרה את השינויים בהנהלה וציינה, כי הם נעשו על מנת שוויילר ידווח לאליסון. עם זאת, נמסר מהחברה, כי "אין אמת בספקולציה שלפיה פיליפס יעזוב את אורקל. יש לו עדיין תחומי אחריות משמעותיים בה".

ההתבטאות התמוהה של פיליפס

יצוין, כי החודשים האחרונים לא היטיבו עם פיליפס. מוקדם יותר השנה הוא צולם בחברת המאהבת שלו, ונאלץ להודות שניהל רומן מחוץ לנישואים. הוא הוסיף אז, כי פרסום התמונות היה נקמה של המאהבת בו, לאחר שהרומן ביניהם הסתיים.

ביולי השנה שחרר פיליפס התבטאות תמוהה שלפיה בכוונת אורקל להשקיע בחמש השנים הבאות סכום גדול בצורה בלתי רגילה – 70 מיליארד דולרים – ברכישות של חברות IT. "זה רק השלב המוקדם במשחק ונותר הרבה לעשות", אמר פיליפס בכנס סיעור מוחות טכנולוגי שערך המגזין פורצ'ן (Fortune) באספן, קולורדו. לרוע מזלו, האירוע תועד וצולם, והמגזין שחרר את הסרט לרשת. המנחה הנדהם נראה בסרט שואל את פיליפס: "אתה רוצה לומר לי שתשקיעו ברכישות 70 מיליארד דולרים?", והוא ענה: "אם העניינים יסתדרו – כן. בקלות נוכל לעשות זאת".

מיד לאחר מכן, הוציאה אורקל "הבהרה" פתלתלה שלפיה "אף על פי שבלתי סביר באופן קיצוני שנוציא בחמש השנים הקרובות סכום שאפילו מתקרב ל-70 מיליארד דולרים לרכישות, נמשיך להיות שאפתניים וסתגלניים. אם תנאי השוק יאפשרו זאת, נרכוש חברות נוספות ההולמות את האסטרטגיה, היעדים וצרכי הלקוחות שלנו".

פיליפס, לשעבר בנקאי השקעות, הגיע לאורקל ב-2003 על מנת לטפל בנושא הרכישות. מאז הגיעו לחברה היא רכשה 60 חברות בעלות של יותר מ-30 מיליארד דולרים. כץ, ילידת חולון, עובדת באורקל מאז 2004, וכיום היא הנשיאה המשותפת השנייה בחברה, ואחראית על העניינים הכספיים והמשפטיים בה. בשנה שעברה עסקה כץ רבות בניהול המשא ומתן מול נציבות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי, לצורך אישור רכישת סאן (Sun). בעבר אמר אליסון, כי "אם אמות, סביר להניח שצפרא תחליף אותי".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים