הצעת החוק של ח"כ לוין לחסימת אתרים: לא יעילה, לא חוקתית ופוגעת באזרח הקטן

אז מה אם בית המשפט העליון קבע אחרת ולמי אכפת שהניסיון בבריטניה ובאוסטרליה מוכיח שמדובר בהצעה שנועדה לכישלון? אם הצעתו של חבר הכנסת יריב לוין תתממש, יוכל קצין משטרה לחסום אתרים ללא ראיות וללא הגבלת זמן – גם אם תתקיים פעילות חוקית באתר

07/08/2013 18:51

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

בימי כסטודנט התגוררתי עם שותף. שנינו, איך לומר זאת, לא היינו אלופי העולם בניקיון. לעתים, כאשר היו נופלים פירורים על הרצפה בסלון, היינו מרימים את השטיח, מטאטאים את הפירורים מתחתיו, וזהו – לתקופה של שבועיים-שלושה, עד שהנמלים היו מגיעות, הכל היה בסדר ולא היה לכלוך. אם הסידור הזה נשמע לכם הגיוני, כדאי שלא תמשיכו לקרוא את הטור לגבי הצעת החוק החדשה של חבר הכנסת יריב לוין.

הצעת חוק הגבלת שימוש במקום לשם מניעת ביצוע עבירות (תיקון – הגבלת גישה לאתר אינטרנט ותיקונים שונים), התשע"ג–2013 היא בסופו של דבר מחזור של תזכיר חוק שהוגש על ידי משרד המשפטים לפני כחצי שנה וככל הנראה נזנח. מטרת החוק, בסופו של דבר, היא לעקוף פסיקה מפורשת של בית המשפט העליון (עעם 3872/12 מפקד מחוז תל אביב במשטרת ישראל נ' איגוד האינטרנט), לפיה למשטרה אין סמכות להורות על חסימת אתרי הימורים.

אבל עתה מתברר כי גם אם בית המשפט העליון פסק, הרי שחבר הכנסת לוין יכול לשנות ולקבוע אחרת. כך, הוא מבקש להחיל זאת לא רק הימורים; לדידו, קצין משטרה מוסמך יוכל (על פי חוק הגבלת שימוש במקום לשם מניעת ביצוע עבירות) להגביל גישה לאתרי אינטרנט שחשודים בזנות, סרסרות או הימורים. לוין בוחר להשתמש בסמכות ללא כל ביקורת של בית משפט: קודם כל לסגור את האתר, אם יש חשד לביצוע העבירה, ואחר כך לתת לבעלי האתר (אם הם בכלל נמצאים) לבוא ולהתווכח. לוין לא חושב על משתמשי האתר או על שימושים לגיטימיים אחרים שיכולים להתבצע באתר.

מהם אותם שימושים לגיטימיים? כך, למשל, אם יש באתר הימורים חלק של "שחק בחינם" וחלק של "שחק בתשלום", הרי שאין מחלוקת כי החלק של "שחק בחינם" מוגן על ידי חופש העיסוק וחופש הביטוי (השופטת מיכל רובינשטיין אפילו מסבירה זאת בעתמ 45606-10-10 איגוד האינטרנט הישראלי נ' שחר איילון). אבל לשיטתו של לוין צריך לחסום הכל: הצעת החוק טוענת כי "צו לפי סעיף זה יכול שיינתן גם אם באתר מתקיימת פעילות חוקית ובלבד שביצוע העבירה איננו חלק שולי מהפעילות הכוללת של האתר".

עכשיו, האם המשמעות של צווים כאלה שיפסקו ההימורים באינטרנט? בספק רב. חסימת אתרים יעילה בערך כמו חוק נגד גשם, כפי שהראנו כבר. בעולם שבו משתמשים בשרתי VPN כדי לגלוש לארצות הברית ולראות סדרות טלוויזיה, אין כל מניעה להשתמש באותם שרתים כדי לגשת לאתרי הימורים, זנות או פורנוגרפיה. היעילות של צווי חסימה מוטלת בספק, אבל מעבר לכך גם החוקתיות שלהם. הצווים לחסימת אתרים משולים להעברת הפירורים מתחת לשטיח: בלי עבודה של משטרה שתצא נגד אתרי ההימורים, תעצור את המפעילים שלהם ותביא אותם לדין, כל חסימה היא רק ניסיון לשים אצבע בסכר בלי פעולת מניעה או אכיפה.

עכשיו מי כן ייהנה מאותה חסימה? מרכזי הכוח: כמו שראינו כבר בבריטניה, צנזורה שנועדה לשם הגנה על ילדים חוסמת אתרים לגיטימיים, וכך קרה גם באוסטרליה. אנחנו בטוחים שגם בישראל, אם יתנו לידי חבריו של חבר הכנסת לוין את הכח, זה יראה ככה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים