כך תתמודדו עם האתגרים בעולם המולטי קלאוד

הגירה, האמת אפליקציות, כישורים נדרשים, המשימות היומיומיות והתאמה לאבטחה ולרגולציה - אלה האתגרים המרכזיים במעבר של ארגונים לסביבה מרובת עננים ● נדב מדר, מנהל תחום מכירות אחסון ב-דל ישראל, מציג את הפתרונות להם

נדב מדר, מנהל תחום מכירות אחסון ב-דל טכנולוגיות ישראל. צילום: קובי קנטור ז"ל

ארגונים רבים כבר פעילים בסביבות מרובות עננים (מולטי קלאוד). העננים האלה יכולים להיות בתוך הארגון (און-פרמיס), בענן ציבורי או באתרי קצה. המעבר למולטי קלאוד, שצובר תאוצה בשנים האחרונות, מביא עמו אתגרים רבים, שעל הארגון להתמודד אתם. במאמר זה אני מבקש לעמוד על אותם אתגרים ולהציע דרכים להתמודד אתם על הצד הטוב ביותר.

האתגר הגדול לארגונים בעולם המולטי קלאוד הוא לנהל את הסביבה העננית בפשטות ובהוליסטיות. אתגר נוסף הוא המעבר של יישומים לענן הציבורי, שכרוך בפשרות. עננים ציבוריים מספקים יתרונות, כגון גישה מהירה וזולה יותר למשאבי פיתוח, התאמת המערכת להיקפי עבודה גדולים לפי צורך תוך זמן קצר והפחתת עלויות, בעיקר לזמן הקצר. לעומת זאת, מחשוב בתוך הארגון, שגם הוא חלק מהמולטי קלאוד, כרוך בעלויות נמוכות יותר לטווח הרחוק, בזמני תגובה מהירים יותר, בבקרה טובה יותר על יישומים, באבטחת מידע וברגולציות.

לא משנה איזה סוג של עננים קיים בארגון ואיזה סוג של יישומים אנשי המחשוב שלו מריצים בענן, לתפעול מולטי קלאוד נלוות מספר סוגיות:

הגירה, כתיבה מחדש והתאמה של האפליקציות

אחד האתגרים הבולטים במעבר למולטי קלאוד הוא הכניסה לענן הציבורי בפעם הראשונה. לרוב, נדרשים שירותים מקצועיים ממושכים ויקרים (כגון שירותי DevOps) בכדי לנצל כראוי את העננים הציבוריים, מה שעלול לגרום לעיכובים במעבר לענן ולחוסר ודאות.

בנוסף, מרבית הארגונים לא יכולים להרשות לעצמם השבתה בזמן המעבר. לכן, התהליך של העברת מכונות וירטואליות, חיבורן לשירותים שונים בענן ומעבר לייצור בענן יוצר מורכבות וגוזל זמן יקר. זאת, בנוסף לעומס העבודה הארגוני השוטף. הדבר בולט יותר ככל שמשלבים ספקי ענן נוספים עם שיטות, תשתית וארכיטקטורה שונות.

הפתרון: הגירה, כתיבה מחדש והתאמה של האפליקציות, באמצעות העברה פשוטה של מכונות וירטואליות לעננים ציבוריים ללא הפרעה לשירות. נכון, לא יהיה יישום מלא של ענן לאפליקציה ללא כתיבת והתאמה מחודשת לקלאוד, אך עדיין אפשר יהיה לנצל את תכונות הענן באותה הצורה שבה צורכים את האפליקציה און-פרמיס.

מתודולוגיות למפתחים – כישורים נדרשים

עבור אנשי הפיתוח, הענן מציע מגוון יתרונות, כמו מהירות וגמישות. ארגונים רבים מאמצים מתודולוגיות עבודה גמישות ו-DevOps כחלק מהמעבר לענן, והמשמעות היא שמפתחים צריכים לרכוש מיומנויות שהיו בעבר משויכות לאנשי תפעול ה-IT ולאנשי אבטחת המידע בארגון.

מפתחי אפליקציות ענן חייבים ליישם דוקטרינת DevOps אמיתית, שכוללת שיתוף פעולה הדוק בינם לבין אנשי התפעול, על מנת להבטיח את הכדאיות, היציבות והפיתוח העתידי, לטווח הארוך, של היישומים בכל מקום שבו הם מתארחים.

לבסוף, רבים מהשירותים שמוצעים בעננים הציבוריים מחייבים לימוד שפות תכנות חדשות והיכרות טובה יותר עם תכנון יישומים שעושים שימוש בממשקי API. הדרישות להרחבת הידע ותחומי האחריות, לימוד יכולות ומיומנויות חדשות ועוד מוסיפות נטל גדול על אנשי הפיתוח וצוותי ה-IT.

הפתרון: ליישם את שיטות העבודה הקיימות בדטה סנטר לסביבות הענן, כך שמפתחים ימשיכו להשתמש בשפות הפיתוח שאליהן הם רגילים, ולא יצטרכו להשקיע זמן בלימוד ובהתאמת היישומים.

אחסון בסביבה מרובת עננים - הרבה אתגרים, הרבה פתרונות. אילוסטרציה: BigStock

אחסון בסביבה מרובת עננים – הרבה אתגרים, הרבה פתרונות. אילוסטרציה: BigStock צילום: BigStock

משימות יומיומיות

הסביבה העננית מפשטת את העבודה ו-"מעבירה" את האחריות על משימות ה-IT לספקי הענן. מהצד השני, לא פעם נתקלנו במצבים שבהם פשטות הפיתוח בענן והתפיסה שבבסיסה המורכבות התפעולית נמוכה מובילות להתפתחות של סביבות פגיעות יותר, במיוחד מהצד התפעולי. ישנה חשיבות מכרעת גם לנדבך התפעולי של הסביבה (Ops), מכיוון שבדרך כלל יש יותר פעולות תפעול שיש לנקוט בהשוואה לעבודה און-פרמיס. חשוב לציין שקשה להעריך את העלויות ורמות השירות בסביבות מרובות עננים, כיוון שכל ספק מגיע עם סט כלים ויכולות משלו.

הפתרון: הודות לגישה ההיברידית, ניתן לנטר וליישם אוטומציות של סביבות מרובות ממקום אחד מרכזי, מה שמפחית את הזמן והמאמץ הדרושים לתחזק סביבות מרובות עננים. זה יוצר שקיפות בארגון, יעילות גבוהה ויכולת להגדיל את ההחזר על ההשקעה.

תאימות אבטחה ורגולציה

הענן נוצר על מנת להיות פתוח ונגיש מכל מקום בעולם – דבר שמביא איתו ניסיונות הולכים וגדלים לביצוע מתקפות סייבר. לרוב, לא ניתן לנייד גישות אבטחת מידע מסורתיות לעננים ציבוריים, כך שארגונים חייבים ליישם שיטות ומדיניות חדשות. במקרה של פגיעה בתשתיות כגון פורט במתג או באג במעבד, הלקוח מסתמך על התראה שיקבל בתוך פרק זמן סביר מצד ספק הענן. בנוסף, כאשר המידע זורם בעננים, לעיתים גם בין מדינות ויבשות שונות, דרישות הרגולציה ואבטחת המידע עלולות לגזול זמן רב ליישום.

סוגיות אלה מעסיקות כל מחלקת IT. אלא שיש דרך פשוטה לענות עליהן ולנהל סביבת מולטי קלאוד, והיא לנקוט בגישה היברידית. בפיתוח אסטרטגיית הענן של הארגון, יישום גישת ענן היברידי עם תהליכי תפעול נכונים וניהול נכון של אפליקציות הפכה לגישה הפשוטה ביותר לאימוץ הקלאוד. כפי שהווירטואליזציה פישטה אתגרים בעקבות ריבוי יצרנים בדטה סנטר, כך היא יכולה ליצור את פלטפורמת המולטי קלאוד הנכונה עבור הארגון, שתעזור לאנשי המחשוב בו להיות בשליטה.

הכותב הוא מנהל תחום מכירות אחסון ב-דל טכנולוגיות ישראל.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים