אפל תפצה ב-400 מיליון דולר רוכשי ספרים דיגיטליים

הסיבה: קרטל שענקית הטכנולוגיה יצרה עם חמש הוצאות בארצות הברית ● כל רוכש יקבל דולרים בודדים

קרטל? לא בבית ספרנו... אילוסטרציה: BigStock

אפל (Apple) תפצה רוכשי ספרים דיגיטליים בסכום מצטבר של 400 מיליון דולר, בשל קרטל שענקית הטכנולוגיה יצרה יחד עם הוצאות ספרים – כך הוחלט בהסדר בינה לבין התובעים.

מיליוני רוכשי ספרים אלקטרוניים יקבלו זיכוי או החזר כספי בשל הפסדם – כך מסר אתמול (ג') משרד עורכי הדין Hagens Berman, שסייע לרוכשים בתביעה. אפל תשלם 50 מיליון דולר נוספים למשרד עורכי הדין ולתובעים כלליים בארצות הברית, שהיו מעורבים במשפט.

כל רוכש יקבל זיכוי של דולרים בודדים. מדובר בצרכנים שרכשו ספרים אלקטרוניים מ-Kobo, אמזון (Amazon), בארנס אנד נובל (Barnes & Noble) ואפל – בין אפריל 2010 ומאי 2012.

אובססיביות לשליטה על מחירי הספרים האלקטרוניים

שוק הספרים האלקטרוניים היווה איום עבור מוציאים לאור, שבתחילה היו מודאגים שהמכירות שלהם יפגעו באלה של הספרים המודפסים. המקרה של אפל מצביע על חששות בצד התמחור של הספרים האלקטרוניים: מוציאים לאור הפכו לאובססיביים ורצו לשלוט על המחירים שלהם, עד כי כמה מהם היו מוכנים לעבור על דיני ההגבלים העסקיים.

באוגוסט 2011, שני קוראים הגישו תביעה נגד אפל והאשימו אותה בקשירת קשר לתמחור גבוה שנקבע מראש לספרים אלקטרוניים עם חמישה מו"לים: Holtzbrinck, קבוצת Hachette Book, הארפר קולינס (HarperCollins), פינגווין (Penguin) וסיימון אנד שוסטר (Simon & Schuster).

משרד המשפטים הפדרלי ותובעים כלליים בכמה מדינות בארצות הברית הצטרפו לתביעה נגד המו"לים. לבסוף אוחדו התביעות ונדונו יחד במחוז הדרומי של ניו-יורק.

בתביעות נטען כי הפעולות של אפל והוצאות הספרים מנעו ממוכרים אחרים של ספרים דיגיטליים מלהתחרות על מחירם, מה שהביא למחירים גבוהים יותר אותם נדרשו הקוראים לשלם עבור הספרים. כך, נטען, הן יצרו יחד קרטל שדאג לשמר ולהעלות את מחירי הספרים הדיגיטליים: התובעים טענו כי תיאום המחירים בין אפל והמו"לים הביא לעליית המחיר שלהם, לדוגמה, מ-10 דולר ל-13 או ל-15 דולר. הנתבעות נמצאו אשמות בבית המשפט.

לאחר שאפל נמצאה פעמיים אשמה בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים – בבית משפט ב-2013 ובבית משפט לערעורים ב-2015 – נדחתה במרץ השנה בקשתה לערער בבית המשפט העליון. אז נאלצה החברה להגיע להסדר עם התובעים, שייצגו 33 מדינות וטריטוריות בארצות הברית.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים