ג'יימס ריינדרס, אינטל: "בקרוב 100% מהמעבדים יהיו מרובי ליבות, וזה מציב בעיות לתוכניתנים"

"ככל שיהיו לי יותר ליבות התוכנה תרוץ מהר יותר, אך זה לא אומר כמה מהר יותר. היעילות אינה המפתח – אלא עצם ההאצה. זה מסע ארוך להגיע לשם" - כך אמר ריינדרס, שהיה האורח המרכזי בסמינר בינלאומי מיוחד על כלי אינטל למפתחי תוכנה אותו קיימה מאגרי תוכנה, מפיצת תוכנות אינטל בישראל ● חיים רון, מנכ"ל מאגרי תוכנה: "מרבית התוכנות אינן מוכנות לניצול היכולות הגבוהות של ריבוי ליבות"

10/06/2009 14:41

"היום מתקרבים בשוק לכך שכ-100% מהמעבדים יהיו מקבילים, ומעבדי ליבה יחידה הם המיעוט. זה מציב מספר בעיות לתוכניתנים. ככל שיהיו לי יותר ליבות התוכנה תרוץ מהר יותר, אך זה לא אומר כמה מהר יותר. היעילות אינה המפתח – אלא עצם ההאצה. זה מסע ארוך להגיע לשם" – כך אמר ג'יימס ריינדרס, אוונגליסט תוכנה ראשי ומנהל מוצרי פיתוח תוכנה באינטל העולמית, שהיה המרצה המרכזי בסמינר מיוחד על כלי אינטל למפתחי תוכנה אותו קיימה חברת מאגרי תוכנה, מפיצת תוכנות אינטל בישראל, במלון דן אכדיה בהרצליה.

במרכז הכנס הוכרזה Intel Parallel Studio, משפחת כלי פיתוח מקבילי חדשים המיועדים במיוחד עבור מפתחי שפת הפיתוח ויז'ואל סטודיו הפופולארית של מיקרוסופט. יחד עם ריינדרס הרצו בכנס מומחי תוכנה מאינטל ישראל, אוניברסיטת בר אילן, מיקרוסופט וחברת רדוויז'ן, אשר הציגו טכניקות לניצול מרבי של עוצמת המעבדים באמצעות כלי פיתוח מתקדמים בסביבת ריבוי ליבות (Multi-Core).

ריינדרס הבדיל בדבריו בין ריבוי ליבות (multi core) – וליבות רבות (many cores). "כיום יש יותר מעבדים עם 4 ליבות, 6 ו-8 ליבות, ואינטל הדגימה לא מכבר בבייג'ין תצורה של 64 נימים (Threads). השלב הבא יהיה כנראה בשנה הבאה, ואולי עוד בסוף השנה הזאת, עם מעבד בעל ליבות רבות, אשר ישמש בעיקר לגרפיקה, אך הטכנולוגיה תהיה זמינה עבור כל סוגי המעבדים. מספר הליבות טרם פורסם, אך מדובר בעשרות רבות", אמר ריינדרס.

"אנחנו באים לפתור בעיות שאחרים לא פתרו", אמר ריינדרס. "לקוחות מתרגשים ומתלהבים אפילו יותר מאיתנו, כי הכלים שלנו גורמים לדברים לקרות. שימוש בכלים ישנים שנועדו לפיתוח תוכניות טוריות – הוא כמו לחבוט את הראש בקיר. כלים חייבים לעזור בשתי תכונות מפתח של מקביליות: נכונות הפיתוח, ויכולת התרחבות (scaling), ולספק את ההפשטות המתאימות עבור תחזוקתיות, וחסינות לעתיד שמשמעותן שרידות של התוכנית".

לדברי ריינדרס, Parallel Studio מטפל בכל שלבי מחזור חיי הפיתוח לרתימת מקביליות: תכנון (design), קידוד, ניפוי שגיאות, אימות וכוונון. ריינדרס הציג את Parallel Studio כמשפחה של כלי פיתוח אינטואיטיביים המשמשים plug-in למיקרוסופט ויז'ואל סטודיו מקצה לקצה עבור מקבילית מרובת ליבות, וכולל שלושה מרכיבים: Composer ,Inspector ו-Amplifier.

לדבריו, Composer הוא החלק המלהיב טכנולוגית של המוצר, לפיתוח יישומים יעילים עם מהדרי C/C++ וספריות Threaded מקיפות. Inspector עוסק בבדיקת שגיאות פרואקטיביות בזיכרון ופיצולים מקבילים, ו-Amplifier עוסק בניתוח וכוונון אינטואיטיביים של ביצועים.

ריינדרס סיכם את הרצאתו באומרו, כי "כל מפתחי C/C++ צריכים Parallel Studio – התוסף לויז'ואל סטודיו של מיקרוסופט. אני צופה כי מרבית הלקוחות יבחרו בחבילה הכוללת של Parallel Studio, אם כי התכונה מס' 1 שתמשוך לקוחות תהיה בדיקת זיכרון. זהו בהחלט המוצר הטוב ביותר הזמין כדי לעזור עם תכונות מקבילות, ואנחנו נמשיך את הובלתנו בשוק".

חיים רון, מנכ"ל מאגרי תוכנה, אמר בפתיחת הכנס, כי "בעוד שהיום אין כמעט שרתים, מחשבים שולחניים וניידים שאינם מצוידים במעבדים מרובי ליבות, הרי שמרבית התוכנות אינן מוכנות לניצול היכולות הגבוהות של ריבוי ליבות. לפיכך מפתחת אינטל תוכנות שמטרתן לסייע למפתחים ביצירת יישומים בתחומים כמו בריאות, מערכות גראפיות, משחקים ועוד, הזקוקים למשאבי מיחשוב נוספים המוצעים על ידי עיבוד מקבילי וניצול כל המשאבים הפנויים על גבי מספר גדול יותר של מעבדים במחשב.

אורי ברון, מנהל קשרי אסטרטגיה במרכז הפיתוח של אינטל ישראל בחיפה, הרצה על נקודת המבט הישראלית בנושא העולם המקבילי. ד"ר עמי מרובקה מהחוג למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן, דיבר על בעיות ומכשלות בתכנות מרובה-ליבות מנקודת המבט האקדמית. גיא בן חיים ואסף יפה, מהנדסי תוכנה בכירים במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה, הציגו את הכלים החדשים הכלולים ב-Intel Parallel Studio: ה-Composer, ה-Inspector וה-Amplifier. את נקודת המבט של המשתמשים הציגו שגיא סובוקי ועופר גורן מחברת רדוויז'ן, אשר סיפרו על התנסותם ב-Intel Parallel Studio במסגרת תוכנית הבטא של המוצר.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים