ויקיפדיה חוגגת עשור

400 עורכים, מתנדבים וגולשים בוויקיפדיה (Wikipedia), חגגו ביום ו' האחרון את יום ההולדת העשירי לאנציקלופדיה החופשית. את האירוע ערכה ויקימדיה ישראל בקולנוע לב בתל אביב, ובמסגרתו התקיים מפגש בין קהילת הכותבים, המתנדבים והגולשים וויקיפדיה – חלקם פגשו אחד את השני בפעם הראשונה. לאחר מכן זכו המשתתפים להקרנת טרום בכורה של הסרט "נאום המלך". למחרת, ביום שבת, חגגה ויקיפדיה עשור להקמתה בכ-400 אירועים שנערכו ברחבי העולם לציון האירוע ההיסטורי.

דוד שי, ממייסדי ויקיפדיה העברית, סיפר באירוע, כי "ההתחלה של ויקיפדיה העברית הייתה לפני שבע שנים וחצי, ב-8 ביולי 2003, ביוזמת חבורה של סטודנטים. נדרשו התאמות תוכנה אחדות, לשם תמיכה בשפה שנכתבת מימין לשמאל, ואלה נעשו על ידי המתכנת של קרן ויקימדיה בארצות הברית. היוזמים כתבו את הערכים הראשונים, ולאחר שגייסו כותבים אחדים – ואני בתוכם, פרשו מפעילות בוויקיפדיה. ההתחלה הייתה אטית, וזכור לי שחשבתי שיעבור עוד המון זמן עד שנגיע לאלף ערכים, אך זה קרה לאחר שלושה חודשים וחצי. כיום יש בוויקיפדיה העברית יותר מ-113,000 ערכים (לשם השוואה: בערך פי ארבעה מהאנציקלופדיה העברית), וקהילה ערנית של כותבים, שתשמח לגדול בכותבים נוספים".

ויקיפדיה במספרים: 410 מיליון גולשים יחודיים בוויקיפדיה; 17 מיליון ערכים ב-260 שפות; 113 אלף ערכים בעברית; 1,190,784,605 עריכות בוצעו עד כה בערכי ויקיפדיה; מדי יום נכתבים בוויקיפדיה 8,000 ערכים חדשים; 37 מיליון דפים נצפים בוויקיפדיה העברית מדי חודש.

העשור לאנציקלופדיה שכבשה את העולם הדיגיטלי - פתוחה, חופשייה ולא שייכת לשום הון או שלטון

איציק אדרי, "שר החוץ" של ויקימדיה, קורא לקדמת האולם לדוד שי, "האב המעשי" של ויקיפדיה הישראלית, שכתב ערכים לא מעטים וערך רבים ביותר. שני הערכים הראשונים שכתב היו בשני נושאים בהם הוא מבין היטב: שפת התכנות PL/1 ומערכת ההפעלה VSE. באנגלית, אגב

דוד שי, ממייסדי ויקיפדיה העברית והבירוקרט הראשי שלה עד לאחרונה, מברך את משתתפי הכנס. "באינטרנט עשר שנים זה כמו נצח. לפני עשור, מרכז האינטרנט העברי היה לטעמי כמעט ריק. למעט כמה אתרי מידע, היה קשה למצוא אינפורמציה בעברית. ויקיפדיה שינתה את התמונה מבחינת כמות והיקף הידע הזמין באינטרנט לכל אדם המחפש ידע שהוא מעבר לאקטואליה וחדשות. היום אנחנו כבר יודעים, שאם משהו קרה והוא לא בוויקיפדיה, כאילו לא היה קיים"

משפחת שי. מימין: עופרה שי - אשת מחשבים בעצמה באוניברסיטה תל אביב, ולצידה דוד שי - בוגר ממר"ם, מנהל בכיר בקבוצת חילן ואוטוריטה במערכות שכר ממוחשבות

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה, בסרט שהוקרן בכל כנס עשור בעולם. "קשה להאמין שעברו 10 שנים מאז שערכתי לראשונה בוויקיפדיה. אני זוכר את אותו היום הראשון. לחצתי על 'ערוך' וכתבתי 'שלום עולם' וזו הייתה ההתחלה של ויקיפדיה וכל הדברים שקרו מאז. אני רוצה להודות לכל מי שסייע. אני רוצה להודות לכל מי שערך את ויקיפדיה, שתרם למאגר הידע העצום הזה. אני רוצה להודות לכל מי שקורא את ויקיפדיה - בשביל זה יצרנו אותה, כדי שתוכלו לקרוא בה"

כיום ויקיפדיה משמשת כמקור מידע ל-410,000,000 אנשים בכל חודש. היא מספקת מידע מהיר, מעמיק ואיכותי - חינם וללא פרסומות. בעשור האחרון התגבשה סביב ויקיפדיה קהילת עורכים בינלאומית שיצרה 17 מיליון ערכים ב-270 שפות. בכך קידמו מתנדבים אלה את חזון הפצת הידע לכל אדם על פני כדור הארץ. מימין: דוד שי ושלושת ילדי משפחת רוזנטל - ערן, ניר ונטע - כותבים צעירים שאביהם, אבי - יועץ המחשבים, כתב את הערך "מיחשוב ענן" בוויקיפדיה. דור המשך

ויקיפדיה מופעלת על-ידי קרן ויקימדיה - ארגון ללא מטרות רווח שנוסד על-ידי ויילס ב-2003. הקרן מתקיימת באופן בלעדי מתרומות וסיימה לאחרונה את מסע גיוס התרומות המוצלח ביותר מאז הקמתה, במסגרתו תרמו יותר מ-500,000 תורמים סכום של 16,000,000 דולרים. בארץ עומד בראש הקרן שי יקיר, שגם כתב ערכים לא מעטים (מימין) ואיציק אדרי, אשר על ההסברה (במרכז בחולצת תכלת)

צמד חמד. מימין: תומר אשור, אשר על המיחשוב בקרן, ושי יקיר - מיודענו

הדור הצעיר של הוויקיפדים. משמאל: רן בראונר, בנו של משה בראונר, מנהל תחום שרתים קריטיים HP ישראל

חילופי משמרות. עידו בן יצחק (מימין), הבירוקרט החדש, שמחליף את דוד שי הוותיק, שנשא בעול עד היום. הצטרפה לבירוקרטים - דורית

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. אבי רוזנטל

    למען הדיוק ההיסטורי ילדי אינם דור ההמשך בויקיפדיה, אלא התחילו בפעילותם הרבה לפני. ערן, בנוסף לכתיבת ערכים, הוא גם מהאנשים המובילים שם בהיבט הטכני מחשובי.

    אבי רוזנטל

אירועים קרובים