חשד: אובר השתמשה בתוכנה כדי להתחמק מהחוק

רשויות החוק האמריקניות החליטו לפתוח בחקירה נגד הענקית, בחשד שהשתמשה בתוכנה כדי לחמוק מרגולטורים ומפקחים

עוד צרה לאובר. צילום אילוסטרציה: BigStock

משרד המשפטים של ארצות הברית פתחה בחקירה פלילית נגד אובר (Uber), בחשד שהיא השתמשה בתוכנה בכדי להימנע מרשויות אכיפת החוק – כך מסרה בסוף השבוע רויטרס (Reuters).

על פי הדיווח, אובר השתמשה בתוכנה בשם Greyball בכדי למנוע פיקוח על הנהגים שלה באזורים שבהם השירות של החברה לא אושר לפעול, למשל בעיר פורטלנד. על השימוש בתוכנה לצורך ניווט נהגים הרחק מצרות, כולל ממארבים של הרשויות המקומיות שמטרתם לתפוס פורעי חוק, דיווח בראשונה הניו-יורק טיימס (New York Times) במרץ, כשחשף את התוכנה שבאמצעותה מנסה אובר, לפי הדיווח, לרמות את הרשויות המקומיות בכל רחבי העולם.

במסמכי בית המשפט, עורכי הדין של אובר מתארים את השימוש של החברה ב-Greyball בעיר כ-"מפחיד ביותר". החקירה נמצאת בשלבים המוקדמים שלה, כך על פי רויטרס, שדיווחה שעם זאת לא ברור עד כמה סביר שמי מבכירי החברה יועמד לדין בגין השימוש בה.

פרקליטי אובר כתבו לרשויות בפורטלנד שטכנולוגיית Greyball שימשה "מאוד במשורה" בעיר, לפני שהשירות אושר שם בשנת 2015.

תוכנה שנועדה להגן על נהגי אובר מ-"עקיצות" המתחרים

עם חשיפת הדברים, במרץ, סיפקה הענקית הצהרה ובה נכתב ש-Greyball שימשה את נהגיה בערים שבהן לא חלה מגבלה על הפעלת הכלי, והכוונה העיקרית שלשמה הוא נועד הייתה הגנה על נהגים מהפרעה מטעם מתחרים, שעלולים היו לעשות שימוש ביישום החכם של אובר לטובת נסיעות מזויפות. "תוכנית זו מסננת בקשות הסעה ממשתמשים מזויפים, שמפרים את תנאי השירות שלנו – בין אם אלה אנשים שמטרתם לפגוע פיזית בנהגים, מתחרים המבקשים לשבש את הפעילות שלנו או יריבים שמשתפים פעולה עם גורמים רשמיים ב-'עקיצות' סודיות, שכוונתן ללכוד נהגים", הסביר דובר אובר לסוכנות הידיעות הצרפתית.

החקירה של משרד המשפטים האמריקני באה בזמן של חוסר ודאות עבור אובר: החברה מתמודדת עם טענות בדבר אפליה מגדרית במקום העבודה, ונמצאת בבדיקה מתמשכת בגין הטיפול שלה בנהגיה.

המשרד ודובר אובר סירבו להגיב.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים