תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » App Store חוגגת עשור להיווסדה
App Store. צילום: BigStock

App Store חוגגת עשור להיווסדה

מחר (ד') ימלאו עשר שנים לחנות האפליקציות של אפל, שנפתחה באופן רשמי יום אחד לפני שה-iPhone 3G הציג לראווה את מערכת ההפעלה החדשה דאז iOS 2.0 - מה נשתנה בעשור הזה?

מאת 10 ביולי 2018, 15:17 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר גוגל+ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

אחד הדברים הזכורים ביותר מהפרסומת של iPhone 3G הוא המשפט שהפך למטבע לשון שמייצג אולי טוב מכל את עידן הטלפונים שהופכים ליותר ויותר חכמים: "יש אפליקציה לזה". המכשיר הושק בפועל ב-11 ביולי 2008, והוא היה הראשון שהציג את הצלמית שהפנתה את המשתמשים ל-App Store, חנות האפליקציות, אז החדשה, של מכשירי ה-iOS.

לכל דבר יש אפליקציה

שלא במקרה, ה-App Store נפתחה באופן רשמי יום אחד לפני שה-iPhone 3G הציג לראווה את מערכת ההפעלה החדשה דאז iOS 2.0. היא הציעה למשתמשים כ-500 אפליקציות שונות, וכבר אז, בכמות הקטנה הזו, התיימרו באפל (Apple) להבטיח שלכל דבר יש אפליקציה. מאז, בעשר השנים שחלפו, זו הפכה לאמירה מדויקת להפליא, ולכל נושא שאי פעם חשבו עליו יש יותר מאפליקציה אחת, ואם לא, אז כנראה שבדיוק עכשיו מישהו יושב ויוצר אותה.

אפל לא הייתה הראשונה להציע חנות אפליקציות, בימים הראשונים של ה-iPhone, כשנוקיה (Nokia) עוד הייתה נוקיה החזקה, ששלטה בשוק ביד רמה ובזרוע שאז עוד הייתה נטויה, כבר היו יכולים משתמשי הטלפונים המתקדמים שלה להוריד אפליקציות כאלה או אחרות. החברה אף הקימה מרכז אפליקציות משלה. לא היו שם הרבה הצעות, אבל היו כמה וכמה, אפילו שהמגע לא ממש היה בסביבה.

אבל רק כש-App Store הופיעה היא שינתה לחלוטין את כללי המשחק. היו כמה משחקים פה ושם שאפשר היה להוריד באמצעות חיבור הטלפון למחשב ול-iTunes הנורא, והיו האפליקציות עם ה-iPhone עצמו, ומסך המגע הפך ללהיט היסטרי, אבל רק כשהיא נכנסה לתמונה הטלפון הפך ממשהו שמשוחחים בו ולפעמים משתמשים בו לדברים אחרים, לטלפון חכם באמת שהוא קודם כל מחשב קטן ורק אחר כך טלפון.

מי זוכר את פארמוויל?

App Store גם הציעה לראשונה למפתחים דרך להרוויח כסף באמת מפיתוח אפליקציות, וזה היטה את הכף לטובת תחום פיתוח שעד לאותו רגע היה שם, אבל לא ממש בעוצמה שאנחנו מכירים היום. יותר ויותר מפתחים, וכן בעיקר מפתחי משחקים, העבירו את תשומת הלב שלהם מפלטפורמות המחשוב המקוונות אל הטלפונים.

מי עדיין זוכר כיום את פארמוויל (Farmville), משחק החווה שפייסבוק (Facebook) הפכה בזכותו לפלטפורמת המשחקים המועדפת, המתבססת על כלכלה של רכישות קטנות מתוך משחק חינם? מצד שני, יש כאן מישהו שלא זוכר את Candy Crush או את Angry Birds, שהפכו לתופעה ולא רק למשחק?

למעשה, ובכך גם אוהדי Google Play כנראה יודו ברובם, בלי App Store העולם הדיגיטלי שלנו היה נראה ככל הנראה אחרת, וממש לא רק בתחום המשחקים. הנגישות, קלות ההורדה, ועד מהרה אפילו קלות פיתוח יחסית, גרמו לכך שגם הארגונים הגדולים פנו מהר מאוד לחנויות בכדי להציע אפליקציות משלהם לטובת ציבור הלקוחות, כשבמקביל הם פיתחו אפליקציות לשימוש אישי פנים-ארגוני.

אפליקציות – אפשרו עבודה הרחק מהמשרד

יותר מאשר הטלפון הפך את העולם שלנו לנייד, האפליקציות הן אלו שלמעשה אפשרו את העבודה הרחק מהמשרד – אבל עם כל הנתונים שרגילים לקבל שיושבים מול מסך מחשב במשרד. כיום כשמפתחים אפליקציה ארגונית, עוד לפני שחושבים איך היא תיראה על מסך המחשב בחיבור באמצעות הדפדפן, דואגים לראות איך היא ניתנת לשימוש מרחוק עם המסך קטן של הטלפון. וגם שתהיה יפה, כמובן.

הרבה מאוד חברות שהפכו לשם ותופעה כנראה לא היו בכלל נולדות כרעיון ללא App Store. האם שירותי הסעות כמו אובר (Uber) שם ו-Gett כאן היו יכולים בכלל להתקיים בלי חנות אפליקציות? ווייז (Waze) הייתה יכולה להפוך לאפליקציית הניווט המובילה בעולם בלי הנגישות הקלה להורדה מחנויות האפליקציות? וזה עוד לפני שמכניסים לתמונה את האפליקציות של הרשתות החברתיות.

למעשה, אם חושבים על זה, האפליקציות הפכו לאמצעי הכי חשוב ליצירת קשר עם עסקים ולטיפול בכל היבטי החיים. מתי מגיע האוטובוס, איפה מוצאים בית קפה פתוח, מה יהיה מזג האוויר מחר, באיזה מלון כדאי להזמין חדר, ומה מצב החשבון בבנק. בכל מקרה שכזה שולפים את הטלפון ומפעילים אפליקציה. גם כדי לבדוק מה השעה בהרבה מאוד מקרים.

אז יכול להיות ש-Google Play גדולה יותר כיום, כי מה לעשות יש הרבה יותר משתמשי אנדרואיד באופן טבעי, אבל זה לא ממש משנה, כי בשתי החנויות יש למעלה מ-2.5 מיליון אפליקציות.

כך או כך זו תמיד תהיה ה-App Store זו שפתחה את הדלת למהפכה הזו. אנשי אפל בהחלט יכולים לטפוח לעצמם על השכם ולומר: מה שעשינו לפני עשר שנים, היה לתופעה חברתית וכלכלית ששינתה לחלוטין את הדרך שבה אנשים עובדים, משחקים, מטיילים, נפגשים וכדומה.

App Store חוגגת עשור להיווסדה Reviewed by on . אחד הדברים הזכורים ביותר מהפרסומת של iPhone 3G הוא המשפט שהפך למטבע לשון שמייצג אולי טוב מכל את עידן הטלפונים שהופכים ליותר ויותר חכמים: "יש אפליקציה לזה". המכש אחד הדברים הזכורים ביותר מהפרסומת של iPhone 3G הוא המשפט שהפך למטבע לשון שמייצג אולי טוב מכל את עידן הטלפונים שהופכים ליותר ויותר חכמים: "יש אפליקציה לזה". המכש Rating: 0

הגיבו