דרמה באירופה: בית משפט פטר את אינטל מקנס עתק של מיליארד יורו

מדובר בענישה בתחום ההגבלים העסקיים שהטילה הנציבות האירופית על ענקית השבבים ב-2009, ושנגעה בהתנהגות לא תחרותית של אינטל שנים קודם לכן, לכאורה ● בית המשפט העליון באיחוד קבע שהקנס הושתת על חישוב שגוי

הקנס שהטילה הנציבות בוטל. אינטל באיחוד האירופי. עיבוד ממוחשב.

בית המשפט העליון של האיחוד האירופי ביטל היום (ד') קנס עתק של 1.06 מיליארד יורו (שהם 1.2 מיליארד דולר) שהוטל על אינטל (Intel) לפני 12 שנים, ב-2009, בתום חקירה בת שמונה שנים. 

הפרשה העתיקה נסובה סביב הניסיונות לכאורה של החברה לדחוק מהשוק את רגליה של המתחרה שלה, AMD ולחבל בהצלחת מתחרותיה בכלל. מדובר על תבוסה צורבת ואף משפילה לרשויות ההגבלים העסקיים האירופיות.

סכום הקנס שהוטל על אינטל ייצג שיעור של 4.15% מהמחזור שלה ב-2008. ועל אף שהיה זה קנס "צנוע", בהשוואה לקנס בשיעור מרבי של 10% שנקבע בחוק, הוא בכל זאת נחשב כקנס הגבוה ביותר שהוטל אי פעם על חברה כלשהי עד אותו יום. כעת, כאמור, הוא מתבטל כליל, וזאת לאחר מאבק של אינטל ברוע הגזירה.

מבוכה לנציבות: ההחזרים חושבו באופן שגוי

כאמור, הקנס הוטל על אינטל על ידי הנציבות האירופית – הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי – בטענה שאינטל ניסתה לסחוט באופן לא הוגן את יריביה. הנציבות טענה בזמנו כי אינטל ניצלה לרעה את מעמדה הדומיננטי בשוק העולמי של מעבדי הדטה סנטרים, ה-x86 2, בין השנים 2002 ו-2007, על ידי יישום אסטרטגיה שמטרתה להוציא מתחרים מהשוק.

האישום והענישה בוססו על ההחזרים שאינטל העניקה ליצרניות מחשבים, ובהן HP, דל (Dell) ולנובו (Lenovo), בתקופה שנחקרה. ניקול קהן, פרקליט של הרשות להגבלים עסקיים של האיחוד האירופי, אמר לשופטים ש-"החזרים אלה נועדו לכבול את הלקוחות ולהציב את המתחרות בעמדת נחיתות".

אולם כעת בית המשפט הכללי בלוקסמבורג, שהוא בית משפט הגבוה לצדק של אירופה, דחה את הקנס כיון שלפי קביעתו הנציבות לא הצליחה לבצע ניתוח כלכלי נכון של האירועים.

"הניתוח של הנציבות (האירופית) אינו שלם ואינו מאפשר לקבוע בסטנדרט המשפטי הנדרש כי להנחות הנדונות עשויות להיות, או יכולות להיות, השפעות אנטי-תחרותיות", נימקו שופטי בית המשפט הכללי את המהלך הדרמטי שלהם בהודעה שנשלחה לתקשורת.

יצוין כי לנוכח ערעורה של אינטל, בשנת 2014 אישר בית משפט אירופי את פסק הדין של הנציבות מ-2009. עם זאת, בית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד אמר לו ב-2017 לבחון מחדש את הערעור של אינטל.

דובר אינטל אמר ל-CNBC כי החברה בוחנת כעת את ההחלטה. "אנו נספק הערות נוספות כאשר נשלים את הבדיקה הראשונית שלנו", אמר הדובר.

תגובות

(2)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. רונית קריספין

    החלטה מוזרה ושגויה. כמנהלת הסיכונים הראשית של חדרי המחשב של אינטל בעולם, ישבתי בישיבות דרמטיות עם מובילי הארגון ושמעתי באופן אישי הנחיות המצמצמות את התחרות מול AMD.

    1
    1

אירועים קרובים