תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » הסנאט תובע שצוקרברג יענה לטענות חושפת השחיתויות האוגן
נדרש להתייצב "בהתנדבות" בסנאט. מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק. צילום: אנתוני קוינטאנו, מתוך ויקיפדיה

הסנאט תובע שצוקרברג יענה לטענות חושפת השחיתויות האוגן

"מארק צוקרברג, אתה צריך להתייצב בפני הוועדה הזו, אתה צריך להסביר לפרנסיס האוגן, לנו, לעולם ולהורי אמריקה מה עשית, ולמה עשית את זה", כך אמר הסנאטור ריצ'רד בלומנטל, שדורש מהאיש שהביא לעולם את פייסבוק תשובות

מאת 7 באוקטובר 2021, 13:14 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

פרנסיס האוגן, חושפת השחיתויות שגילתה לעולם תכתובות פנימיות מטרידות של פייסבוק, העידה השבוע (ג') בסנאט. בעקבות עדותה זו, סנאטורים אמריקנים קראו למנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, "להפגין מנהיגות" ולהופיע בפניהם בכדי לספק תשובות להאשמות שהועלו נגד החברה שייסד.

כזכור, האוגן בת ה-37 עבדה בפייסבוק כמעט שנתיים בצוות המוקדש לניטור ריגול-נגדי, ולפני שעזבה את הקבוצה החליטה לחשוף ממצאים שנראו לה חמורים במיוחד. היא התייעצה עם עורכי דין והורידה מסמכים פנימיים, שהופקו על ידי צוותים אחרים, אך שהיו נגישים לכל העובדים באופן חופשי. בין מסמכים אלה נכללים מחקרים פנימיים המסגירים כי אינסטגרם, שבבעלות פייסבוק, עלולה לפגוע בבריאות הנפש ובתדמיתם של חלק מהמתבגרים, במיוחד בבנות עשרה. חמור מכך – מהתכתובת ניכר כי החברה יודעת זאת, אך ממשיכה בשלה. בין השאר אמרה האוגן לסנאטורים כי "כל עוד פייסבוק פועלת בצללים ומסתירה את המחקר שלה מעיון ציבורי, זה לא מקובל", כך לפי דיווחה של רויטרס

"כמעט אף אחד מחוץ לפייסבוק לא יודע מה קורה בפייסבוק"

לדבריה, היא הרגישה שהיא נאלצת לצאת עם מה שגילתה לציבור, כי "כמעט אף אחד מחוץ לפייסבוק לא יודע מה קורה בפייסבוק". האוגן טענה גם כי פייסבוק עושה מניפולציה בפיד החדשות שלה, על מנת להשאיר את המשתמשים מעורבים ומחוברים למשך זמן רב יותר, כדי למכור פרסום ממוקד יותר, שהוא מקור ההכנסה העיקרי שלה. כדי להצליח במשימתה היא מנווטת את המשתמשים באמצעות אלגוריתם שמקדם נושאים המציפים אותם בכעס.

"הנהגת החברה יודעת כיצד להפוך את פייסבוק ואינסטגרם לבטוחים יותר, אך לא תבצע את השינויים הדרושים מכיוון שהציבה את הרווחים האסטרונומיים שלה לפני אנשים. יש צורך בפעולות הקונגרס", הבהירה האוגן את תפישתה על סמך ידיעותיה וממצאיה.

דבריה וחשיפותיה של האוגן הפכו לסדרת מאמרים שכונתה Facebook Files series, ושהתפרסמה בוול סטריט ג'ורנל. הפרשה עוררה סיקור תקשורתי ניכר, וכן את הזימון לעדות בסנאט.

פרנסיס האוגן בתכנית 60 דקות. צילום מסך

פרנסיס האוגן בתכנית 60 דקות. צילום מסך

צוקרברג מתבקש להשיב לטענות מול המחוקקים

מי שבושש להתייחס לדברים היה צוקרברג שבמקום פרסם סרטון שלו בטיול שייט.

הסנאטור הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל מצא את התנהלות זו של האיש שהביא לעולם את פייסבוק כמקוממת. הוא אמר בדיון של יום ג': "מארק צוקרברג היה צריך להסתכל על עצמו במראה היום, ובכל זאת, במקום לקחת אחריות ולהראות מנהיגות, צוקרברג יוצא להפליג".

"אין התנצלויות, אין הודאה, אין פעולה, אין מה לראות כאן. מארק צוקרברג, אתה צריך להתייצב בפני הוועדה הזו, אתה צריך להסביר לפרנסיס האוגן, לנו, לעולם ולהורי אמריקה מה עשית, ולמה עשית את זה", המשיך הסנאטור.

בעקבות הכותרות, הביקורת החריפה ודרישות הסנאט, מנכ"ל פייסבוק לא הצליח להמשיך בשתיקתו, והגיב לבסוף. מספר שעות שאחרי העדות הוא פרסם בעמוד הפייסבוק האישי שלו פוסט ובו ציין כי "רבות מהטענות אינן הגיוניות".

הסנאטור הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל. צילום: וויקיפדיה

הסנאטור הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל. צילום: וויקיפדיה

אלא שצוקרברג בפוסט הארוך שלו לא התייחס למרבית טענותיה של האוגן, כמו למשל לכך שהאלגוריתם שקובע את פיד החדשות שונה במכוון על ידי פייסבוק בכדי לקדם עוד יותר תוכן שנוי במחלוקת.

"אם לא היה אכפת לנו להילחם בתכנים מזיקים, אז מדוע שנעסיק כל כך הרבה אנשים שמקדישים את עבודתם לכך, יותר מכל חברה אחרת במרחב שלנו – אפילו כאלה הגדולים מאיתנו?" כתב צוקרברג בפוסט. "אם רצינו להסתיר את התוצאות שלנו, מדוע שנקבע תקן מוביל בתעשייה לשקיפות ולדיווח על מה שאנחנו עושים? ואם המדיה החברתית הייתה אחראית לקיטוב החברה כפי שאנשים טוענים, אז למה אנחנו רואים שהקיטוב גדל בארה"ב, כשהוא נשאר שטוח או יורד במדינות רבות ברחבי העולם עם שימוש רב ביותר במדיה חברתית?" תהה.

ואולם דברים אלו של צוקרברג שהתפרסמו בפלטפורמה שלו, ולא נאמרו בדיון שבו ניתן להתקיל את המנכ"ל בשאלות קשות, לא סיפקו את הסנאטורים. האוגן כונתה "גיבורה אמריקנית של המאה ה-21" על ידי הסנאטור הדמוקרטי אד מארקי, שהזהיר כי ועדת המשנה שמולה העידה האוגן תפנה בקרוב לצוקרברג בדרישה לשמוע גם את עדותו ותשובותיו להאשמות הקשות. עם זאת, הסנאטור בלומנטל אמר שזה "מוקדם מדי" לשקול זימון לצוקרברג, והוסיף כי הופעתו בפני הקונגרס צריכה להיות "בהתנדבות". "יש לו אחריות ציבורית לענות על שאלות אלה", אמר הסנאטור הזועם.

הסנאט תובע שצוקרברג יענה לטענות חושפת השחיתויות האוגן Reviewed by on . פרנסיס האוגן, חושפת השחיתויות שגילתה לעולם תכתובות פנימיות מטרידות של פייסבוק, העידה השבוע (ג') בסנאט. בעקבות עדותה זו, סנאטורים אמריקנים קראו למנכ"ל פייסבוק, מ פרנסיס האוגן, חושפת השחיתויות שגילתה לעולם תכתובות פנימיות מטרידות של פייסבוק, העידה השבוע (ג') בסנאט. בעקבות עדותה זו, סנאטורים אמריקנים קראו למנכ"ל פייסבוק, מ Rating: 0

הגיבו