אושר מינוי ראשת CISA – לאחר עיכובים מטעמים פוליטיים

ג'ן איסטרלי, קצינה לעבר ובעלת רקע עשיר בסייבר, תשרת בממשל האמריקני זו הפעם השלישית, והפעם כראשת הסוכנות לאבטחת תשתיות וסייבר

ג'ן איסטרלי ראשת הסוכנות לאבטחת סייבר ותשתיות במשרד להגנת המולדת.

בחלוף שבעה חודשים מאז מונה ג'ו ביידן לנשיא ארה"ב, ואחרי שבמהלכם התחוללו כמה וכמה מתקפות ענק בסייבר, הממשל הצליח לאשר את מינוי תפקיד מנהל CISA, הסוכנות לאבטחת תשתיות וסייבר.

הסנאט אישר השבוע את מינויה של ג'ן איסטרלי כראשת הסוכנות לאבטחת סייבר ותשתיות במשרד להגנת המולדת.

לאחר השבעתה איסטרלי תעזוב את תפקידה כראשת חטיבת הגנת הסייבר הגלובלית במורגן סטנלי (Morgan Stanley) ותיאלץ להתמודד בכמה חזיתות במרחב הקיברנטי. זאת, כי החצי שנה האחרונה שפעה אירועי סייבר, חלקם ענקיים ולא מעט מהם מתקפות כופרה – אירועים שמשכו את תשומת ליבם של הקברניטים, ברמה שלא הייתה כמוה בעבר: השבתת הספקית הגדולה של אנרגיה בחוף המזרחי של ארה"ב, קולוניאל פייפליין (Colonial Pipeline); תקיפת יצרנית הבשר JBS; ובשבועיים האחרונים – המתקפה על חברת התוכנה קסיה (Kaseya), שפגעה במאות או, אולי, אלפי לקוחותיה. לא זאת אף זאת: בימים של תחילת ממשל ביידן, הסוכנות בראשה תעמוד איסטרלי, כמו גם גופים פדרליים נוספים, עסקו בחקירת המתקפה על סולארווינדס (SolarWinds), שפגעה באלפי ארגונים בעולם, ובהם עשרות סוכנויות ממשל.

"הקוורטרבק המופקד על הגנה על רשתות ממשל אזרחיות פדרליות"

בעדות כתובה שלה, ביוני השנה, בפני הוועדה לביטחון פנים ועניינים ממשלתיים בסנאט, עת הייתה מועמדת לתפקיד, איסטרלי הציגה את חזונה לגבי התפקיד: "בתוך מערכת הסייבר הפדרלית, CISA היא 'הקוורטרבק' (שחקן מרכזי בקבוצת ההתקפה בפוטבול, י.ה.), המופקד על הגנה על רשתות ממשל אזרחיות פדרליות", כתבה. "היא המגיבה המובילה לאירועי סייבר. הסוכנות דואגת לשיתוף מידע בזמן אמת ולתיאום הפעילויות בין הגופים השונים העוסקים בתחום, פדרליים, לא פדרליים ושותפים בתעשייה".

לאחר אישור המינוי שלה, איסטרלי וכריס אינגליס, מנהל הסייבר הלאומי של הבית הלבן – "צאר הסייבר" – הושבעו ונכנסו לתפקידם. "אני נכנסת לתפקיד עם ענווה", הודיעה עם כניסתה לתפקיד, "נמשיך לפתח את האסטרטגיה, בניין כוח העבודה והתרבות של הסוכנות, כדי להפוך אותה לסוכנות אבטחת הסייבר והתשתיות המובילה בעולם. נממש את החזון שלנו, לתשתית בטוחה וחסונה לאומה האמריקנית".

אישר המנוי כבר באפריל. נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

אישר המנוי כבר באפריל. נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

סחבת פוליטית מאפריל

הנשיא ביידן הודיע על מינויה של איסטרלי כבר באפריל השנה, והוועדה בסנאט אישרה את מינויה בחודש יוני האחרון. למרות זאת, האישור הסופי למינויה של איסטרלי התעכב, כי אחד מחברי הוועדה, ריק סקוט, רפובליקני מפלורידה, התנה את הצבעתו בכך שביידן או סגניתו, קמלה האריס, יבקרו בגבול שבין ארה"ב למקסיקו ויתרשמו מהקורה בו. סקוט ספג ביקורת מחבריו הדמוקרטיים על עיכוב המינוי. לבסוף האריס ערכה את הביקור, אלא שאז הסנאט לא פעל משך שבועיים בשל חופשת יום העצמאות.

לסוכנות לא היה בחודשים האחרונים מנהל קבוע. הנשיא לשעבר, דונלד טראמפ, פיטר את ראש CISA האחרון, כריס קרבס, לאחר שזה חזר יותר מפעם אחת על הקביעה שלפיה הבחירות האחרונות לנשיאות היו מאובטחות יותר מאי פעם ולא נתגלו בהם זיופים.

איסטרלי שירתה משך שני עשורים בצבא ארה"ב, והיא אף פרופסורית למדעי החברה באקדמיה של הצבא. זו הפעם השלישית שבה היא תעבוד בבית הלבן. בשנים 2002-2004 שימשה כעוזרת בכירה לקונדוליסה רייס, היועצת לביטחון לאומי בממשל הנשיא ג'ורג' בוש הבן. לאחר מכן הייתה מפקדת גדוד ומתאמת פעולות אוגדתית בפיקוד המודיעין והאבטחה. אז היא הצטרפה לסוכנות לביטחון לאומי, NSA, הוצבה בבגדד, והייתה מפקדת צוות שירותי ההצפנה.

בתחילת העשור הקודם היא הייתה בין מקימות פיקוד הסייבר בצבא ולאחריו, הייתה יועצת סייבר לכוחות הצבא באפגניסטן. לאחר פרישתה מהצבא, בדרגת סגן אלוף, איסטרלי שימשה סגנית מנהל ה-NSA לטרור נגדי. אז היא מונתה ליועצת מיוחדת לנשיא ברק אובמה ומנהלת תחום הטרור הנגדי במועצה לביטחון לאומי

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים