שרת המדע והטכנולוגיה נכנסה לתפקיד: "צריך להעלות את התקציב"

"תקציב המשרד צריך לקבל בולטות בתקציב המדינה", אמרה השרה החדשה, אורית פרקש הכהן, בטקס החילופים, שנערך הבוקר (ב') ● טקס חילופים נערך גם במשרד הכלכלה, שם נכנסה לתפקיד השרה אורנה ברביבאי

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן

אורית פרקש הכהן מכחול לבן נכנסה הבוקר (ב') לתפקידה כשרת המדע, הטכנולוגיה והחדשנות, לאחר אישור הממשלה אמש בכנסת. היא אמרה בטקס החילופים ש-"תקציב המשרד צריך לקבל בולטות בתקציב המדינה, ולעלות". פרקש הכהן החליפה בתפקיד את שר התרבות והספורט, חילי טרופר, שכיהן במשך תקופה קצרה, לאחר השר יזהר שי, שפרש מהחיים הפוליטיים.

לא מן הנמנע ששאיפתה של השרה החדשה תתממש, שכן רשות החדשנות עוברת ממשרד הכלכלה למשרד שבראשותה. השר טרופר אמר בטקס כי "ההתרחבות של המשרד (עם קבלת רשות החדשנות אליו – י"ה) מרחיבה את היכולת שלו להשפיע על החברה הישראלית".

"כיהנתי במשרד תקופה קצרה, אבל עבורי היא הייתה משמעותית", הוסיף. "התחום הזה חשוב, כי הוא נוגע לכל הגילאים ולתחומים שונים – מחלל ועד היי-טק, ובשנה האחרונה הבנו עד כמה המדע והטכנולוגיה חשובים. אין לנו את הפריבילגיה להגיד שמדע הוא מותרות ונידרש לטכנולוגיה כשנתפנה, זה מציל חיים".

השרה פרקש הכהן אמרה כי "אנחנו מתחילים היום תקופה של שינוי ואני מאוד מקווה שהוא יהיה לטובת עם ישראל, לטובת החיבורים. אני רואה את עולם המדע, החדשנות והטכנולוגיה מקבל בולטות משמעותית בתקציב. דירוג האשראי שלנו מושפע בצורה משמעותית מאוד מההיי-טק והטכנולוגיה, הנתונים המצוינים של היציאה מהקורונה נשענים על התחומים האלה".

היא ציינה כי "אני שמחה לשמש הפנים של התחום ולהעצים אותו". על ראש הממשלה החדש, נפתלי בנט, בעברו איש היי-טק, אמרה פרקש הכהן כי "התברכנו מזה שיש ראש ממשלה שמגיע מהעולם הזה".

"צריך לזהות את הקטר שימשוך את המשק"

גם במשרדים נוספים נערכו היום טקסי חילופי שרים, בהם במשרד הכלכלה – שם נכנסה לתפקיד אורנה ברביבאי מיש עתיד במקומו של עמיר פרץ, שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. פרץ אמר בטקס כי "אין מסר יותר ממוקד מאשר המסר שלנו – להנהיג כלכלה אנושית. המשמעות היא לתת לכלכלה לצמוח ולתחרות להתרחש, אבל מעולם לא לשכוח את האדם הבודד, העובד, שצריך להתכלכל בכבוד ולהצליח לקיים את משפחתו, לשפר את מעמדו ויכולותיו. צריך לחזק את הרשויות שמטפלות בעובדים חלשים ומהפריפריות".

משרד הכלכלה אמנם נפרד, כאמור, מרשות החדשנות, אבל מצטרפים אליו שני גופים אחרים שעוסקים בטכנולוגיה – רשות התקשוב הממשלתי ומטה ישראל דיגיטלית. השר פרץ פנה אל השרה החדשה ואמר כי "את נפרדת משתי יחידות מאוד משמעותיות – רשות החדשנות והרשות לקידום הבדואים – אבל את מקבלת את הדיגיטל, וזה מאוד חשוב. אנחנו מאבדים את רוב ההשקעות שלנו – אנחנו מומחים בלייצר סטארט-אפים אבל לא מומחים בלהשאיר אותם בארץ – וצריך לשנות את זה".

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, בטקס היום (ב'). צילום: לע"מ

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, בטקס היום (ב'). צילום: לע"מ צילום: לע"מ

השרה ברביבאי ציינה כי "העדר התקציב שיתק את המדינה. יש למשרד הכלכלה מדיניות קצרת טווח וארוכת טווח, אבל מבלי יכולת לתכנן קדימה – אין לה תוחלת. צריך להעביר את התקציב ולדעת לזהות את העיקר. היכולת להגיד מה לא חשובה יותר לפעמים מהיכולת להגיד מה כן. אי אפשר לטפל ברמת הפרט אם לא נייצר מנופי צמיחה, נוריד חסמים ונתאים את הרגולציה, כדי לאפשר לכלכלה לצמוח ולכל אדם צעיר להגשים את עצמו. צריך לזהות את הקטר שימשוך את המשק".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים