דיווח: ישראל ביצעה תקיפת סייבר רחבת היקף על נמל באיראן

המתקפה הפילה את מערכות המחשוב של הנמל, וכתוצאה מכך תקעה כלי שיט ומשאיות שהיו בו או שרצו להיכנס אליו ● לפי גורמים אמריקניים, ישראל היא זו שעומדת מאחורי האירוע - ככל הנראה כנקמה על מתקפת סייבר שאיראן ביצעה בחודש שעבר נגד מתקני מים בארץ

האקרים איראנים תקפו שוב אתרים בישראל

ישראל היא שתקפה באופן רחב היקף בסייבר נמל באיראן החודש – כך לפי דיווח מאמש (א') של הוושינגטון פוסט. על פי הפרסום, ב-9 במאי חווה נמל שאהיד ראג'עי, שנמצא בדרום איראן, מתקפה שגרמה להשבתתו למשך שלושה ימים. בכירים בארצות הברית אמרו לעיתון כי גם גורמים אמריקניים היו שותפים למתקפה.

גורמי מודיעין אמריקניים ציינו כי המתקפה על הנמל האיראני, שהביאה שגרמה לפקקי תנועה ימיים ויבשתיים בו ובסביבותיו, בוצעה על ידי ישראל. ההשערה המרכזית היא שהמתקפה באה כתגובה, שלא לומר כנקמה, על הניסיון של איראן לפגוע בחודש שעבר בסייבר במערכת מים מרכזית בארץ.

על פי הדיווחים בתקשורת האמריקנית, ביום המתקפה קרסו מערכות ה-IT בנמל, לרבות המערכת האחראית לתנועת כלי השיט בו. בדיווח אחר צוין כי ההאקרים הביאו לניתוק המערכות מהחשמל. ההשבתה גרמה לעומס גדול בנמל ובנתיבים הימיים המובילים אליו, בשל פקק שנוצר של כלי השיט, המשאיות והסחורות בנמל שבמיצר הורמוז.

"מתקפה מדויקת ביותר"

בכיר בתחום אמר כי מדובר במתקפה "מדויקת ביותר" והוסיף שהיקף הנזק שנגרם גדול יותר ממה שתיארו גורמים רשמיים באיראן. תצלומי אוויר הצביעו כי פקקים באורך קילומטרים התהוו בדרכים שמובילות לנמל. ימים לאחר המתקפה, עשרות ספינות מטען נצפו ממתינות בסמוך לכניסה אליו.

זמן לא רב לאחר מכן, גורמי מודיעין איראניים חקרו וגילו שלא מדובר במקרה אלא במתקפת סייבר שתוכננה מראש.

המתקפה הנוכחית בוצעה לאחר שלפי פרסום ב-ynet, בחודש שעבר הותקפו המחשבים בשורת מתקני מים וביוב מצפון הארץ ועד לדרומה. מהפרטים שהותר לפרסם לא ברור אם הייתה השתלטות על מערכות תפעול או ששובשה פעילות משאבות. לפי האתר, תאגידי המים והביוב קיבלו הוראה לפעול מיידית להחלפת סיסמאות לתפעול המתקנים, "בדגש על מערכות תפעוליות ובפרט במערכות הוספת כלור לבארות". באתרים שבהם לא ניתן להחליף את הסיסמאות, נכתב, המפעילים נקראו לשקול לנתק את המערכות מהאינטרנט. המקרים התרחשו בימים שישי ושבת, ה-24 וה-25 באפריל, וזוהו על ידי מערך הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה.

לא התקבלה תגובה מממשלת ישראל לדיווח מהלילה.

תגובות

(2)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. דוד

    האירנים כנרעה מבינים עכשיו שעם ישראל לא כדי להתעסק, בטח כשמדובר בסייבר.
    יפה שהתגובה הייתה מדוייקת ומספיק כואבת כדי שהם יבינו את ההשלכות של פעולות מהסוג הזה נגד ישראל.

אירועים קרובים