בדרך ללוטם: עומר דגן הועלה לדרגת תת-אלוף

אל"מ עומר דגן, לשעבר מפקד מצפ"ן שבלוטם, אגף התקשוב – ימונה הקיץ לתפקיד מפקד יחידת לוטם; השבוע הוא הועלה לדרגת תת-אלוף

רא"ל אביב כוכבי, הרמטכ''ל (מימין, כשגבו למצלמה), כשלידו תא"ל עומר דגן ובני משפחתו - אשתו וילדיו (משמאל), בעת הענקת דרגת התת אלוף לדגן. צילום: דו"צ

אלוף משנה עומר דגן, לשעבר מפקד מצפ"ן שבלוטם, אגף התקשוב – הועלה השבוע לדרגת תת-אלוף. זאת, לקראת מינויו הקרוב לתפקיד מפקד יחידת לוטם.

מינויו של דגן נעשה במסגרת דיוני האיוש של סגל הפיקוד הכללי (קצינים בדרגת אלוף משנה ומעלה). רא"ל גדי איזנקוט, הרמטכ"ל לשעבר, אישר, בין השאר, את מינויו של דגן, ולאחריו עשה זאת אביגדור ליברמן, לשעבר שר הביטחון.

אל"מ דגן, בן 43, התגייס בשנת 1994 כתוכניתן בחיל הקשר. במהלך השנים מילא מגוון תפקידים באגף התקשוב וההגנה בסייבר, לרבות מפקד יחידת מצפן, וכן תפקידים בחטיבת ההגנה בסייבר שבאגף התקשוב. בין השאר היה מפקד קורס תכנות וראש ענף תקשוב בזרוע היבשה. בשנת 1994 הוא התגייס לקורס תכנות בצה"ל ועד 1997 הוא שירת כמתכנת ביחידת תוכנה. לאחר שבאותה שנה סיים קורס קצינים, בשנים 1997 ועד 1999, דגן שירת כמפקד קורס תכנות. עד 2006 מילא דגן כמה תפקידי פיקוד ותוכנה והוביל כמה פרויקטי IT בתקשוב. בשנים 2006 ועד 2009 שימש כראש לשכת עמי שפרן, שהיה ראש אגף התקשוב. בין 2009 ו-2015 שימש בשלושה תפקידי ראש ענף, כסגן אלוף. בשנים 2015 ועד 2017 היה דגן מפקד יחידת מצפן (ר"ת מערכות צבאיות לפו"ש וניהול) – שהוא בית התוכנה של לוטם. מצפ"ן הוקמה ב-2013, כמיזוג של שתי מחלקות בלוטם – שהם ולשם. לאחר מכן היה דגן בחטיבת ההגנה בסייבר באגף. מאז 2018 דגן הוא ראש מנהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית באגף התקשוב וההגנה בסייבר.

דגן יחליף בתפקיד מפקד יחידת לוטם את תא"ל רמי מלאכי. מלאכי מונה לתפקיד מפקד יחידת לוטם ב-2015 וצפוי להשתחרר מהצבא. מלאכי החליף בתפקיד את תא"ל דני ברן. ברן החליף בתפקיד את תא"ל אילה חכים, שהיא
כיום מנהלת iteam, זרוע המחשוב של בנק מזרחי-טפחות.

דגן נשוי ואב לשלושה ילדים. הוא בעל תואר ראשון במדעי המחשב ומתמטיקה מאוניברסיטת בת אילן ובעל תואר שני במדעי המדינה עם התמחות בביטחון לאומי ודיפלומטיה מאוניברסיטת תל אביב.

מרכזת את תחומי ה-ICT בצה"ל

לוטם הוקמה ב־3 למרץ 2003. היא יחידה באגף התקשוב, שמרכזת את תחומי ה-ICT בצה"ל ומספקת שירותים שונים בתחומי התמחותה ליחידות השונות ולגופים ביטחוניים נוספים. ייעודה הוא ייזום, פיתוח, הקמת, תפעול ותחזוקת מערכי תקשוב אינטגרטיביים כלל צה"ליים, וכן גיבוש ארכיטקטורה ותקנים טכנולוגיים תקשוביים עבור כלל הצבא.

היחידה הוקמה ב־3 במרץ 2003, בעקבות מיזוג של מספר יחידות שהיו קודם לכן בחיל הקשר ובחטיבת התקשוב המטכ"לית, וכחלק ממהלך הקמת אגף התקשוב באותה העת. לוטם מורכבת מכמה מרכזי מחשוב ותקשורת, ומשרתים בה אלפי חיילים, נגדים וקצינים.

עם סיום תפקידו כמפקד מצפ"ן, אמר בראיון לאנשים ומחשבים אל"מ דגן כי "לא קל להשאיר את אנשי ה-IT בצבא קבע, בשל הפיתויים הקיימים בחוץ, באזרחות, אבל אנו משקיעים רבות בשימור ההון האנושי". אחד הפרויקטים המרכזיים אותו הובילה מצפ"ן התפרסם בלעדית באנשים ומחשבים לפיו מצפ"ן העלתה מודול HR, משאבי אנוש, במערכת ה-ERP הצה"לית
, מבוססת סאפ. היקפו הכספי של הפרויקט עומד על מיליוני שקלים.

"עשינו כברת דרך משמעותית בעולם מערכות השו"ב ומערכות ה-IT לעולם המבצעי", אמר אל"מ דגן. "כיום אנו משקיעים בפיתוח מערכות מבצעיות In House יותר מבעבר. יש תהליך של מעבר מעבודה במיקור-חוץ – לעבודה פנימית, תהליך שהחל לפני שלוש שנים".

עוד הוא אמר כי "השלמנו את פיתוח מערכת טירת האגם – מערכת השו"ב לפיקוד ולמטכ"ל – בבית. התהליך נעשה יחד עם TSG, שבעבר עסקו בפיתוח המערכת. קלטנו את המערכת, עשינו שדרוג לארכיטקטורה שלה לתשתיות מודרניות והוספנו אפליקציות. פיתחנו עוד מגוון אפליקציות לאינטרנט המבצעי – בעולמות תקיפת המטרות, חוזי, פו"ש, והגנה בסייבר".

לדבריו, "לצד העבודה בקוד פתוח, אג'ייל ו-DevOps, אנו שמים דגש על הידוק הקשר עם המשתמש הסופי: חיילי מצפ"ן יורדים לשטח מדי זמן, להבין את הצרכים בשטח". בעולם מיצוי המידע, אמר אל"מ דגן, "תחומי הביג דטה והבינה מלאכותית נמצאים חזק בפעילות שלנו ב-IT לעולמות המבצעיים, המנהלתיים והסייבר".

תגובות

(3)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. פיני

    מועמד ראוי לתפקיד ראוי, יהודה-הצליח לכם!

  2. יהודה דגן

    לעומר בני היקר, רק איחולים והצלחה

אירועים קרובים