היום – דיון בעתירת החברה לאוטומציה; המדינה: משרד הפנים לא היה רשאי להעניק פטור ממכרז

בכתב התשובה שתגיש המדינה היום (ב') לבית המשפט בעקבות התביעה שהגישה נגדה החברה לאוטומציה בדרישה לקבל פטור גורף ממכרזים, מותחת הפרקליטות ביקורת קשה על שר הפנים, מאיר שטרית, ומנכ"ל משרד הפנים, אהרון בר ● "כל עוד אין הוראת פטור גורפת מהרשות המנהלית, כל התקשרות עם החברה לאוטומציה מחייבת מכרז", יטענו נציגי הפרקליטות הבוקר

בית המשפט לעניינים מינהלים יתכנס הבוקר (ב') לדיון בעתירה שהגישה החברה לאוטומציה נגד המדינה ונגד החברות המתחרות בה, בדרישה לפטור את הרשויות המקומיות מחובת מכרזים בכל התקשרות עמה. בכתב תשובה מנומק וארוך שתגיש הבוקר הפרקליטות בתשובה לעתירה, יטענו נציגיה, כי על פי החוק, ההלכה הפסוקה ועקרונות המינהל התקין, בהעדר הוראת פטור מפורשת המתירה לרשויות המקומיות להתקשר החברה לאוטומציה ללא מכרז – כל התקשרות כזו צריכה להיות במסגרת מכרז.

עוד טוענת פרקליטות המדינה, כי שר הפנים, מאיר שטרית, אינו מוסמך כלל לפטור את החברה ממכרז, והחלטה זו נתונה בידי הרשות המנהלית לבדה. ההחלטה לתת פטור הינה החלטה שאינה עולה בקנה אחד עם עקרונות הסבירות המידתית, ועקרונות העומדים בבסיס שיטת המכרזים, עקרון התחרות ההוגנת והשוויון בין המציעים. עוד קובעת הפרקליטות, כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קבע חד משמעית כי חוות דעתו של היועץ המשפטי של משרד הפנים, אשר אמרה כי למשרד הפנים אין סמכות לפטור את החברה לאוטומציה ממכרז – היא העמדה הנכונה.

כזכור, בעקבות עמדתו זו של משרד הפנים, שסתרה הוראה קודמת של השר – אשר היה בעד פטור, ואף הוציא חוזר על כך – הגישה החברה לאוטומציה את העתירה שתידון היום. נציגי החברה יטענו בבית המשפט, בין היתר, כי חוות דעתו של היועץ המשפטי של משרד הפנים הייתה שגויה והטעתה את השר. כאמור, קובעת הפרקליטות חד משמעית, כי מזוז תומך ומגבה את החלטת היועץ המשפטי של המשרד. נציגי הפרקליטות טוענים עוד, כי העתירה מוגשת בחוסר תום לב, ומנסה להטות את דעת המשפט בכך שהיא לא מדגישה שהסוגיה בנדון כבר נדונה אצל מזוז והוכרעה על ידו חד משמעית: "חוזר המנכ"ל של משרד הפנים שפורסם ב-15 באפריל, ואשר נתן פטור לחברה, הוא בניגוד לעמדה הקודמת של מנכ"לי המשרד הקודמים, כפי שמצאה את ביטויה בחוזרים קודמים של המשרד", יאמרו נציגי הפרקליטות לשופט.

החברה לאוטומציה תטען מנגד, כי יש חוסר סבירות בהחלטה לחייב אותה כעת במכרזים לאחר ש-40 שנה היא פועלת ללא מכרזים, וכי משרד הפנים כלל לא נותן מענה לבעיות שיוצרו אם וכאשר החברה תחויב להתקשר במכרז עם כל רשות. נציגי החברות המתחרות בחברה לאוטומציה, הנתבעות גם הן, יטענו כי החברה נוהגת כמונופול דורסני בשוק מערכות המידע לרשויות המקומיות, וכי מתן פטור לחברה לאוטומציה יהווה אפליה חד צדדית שאינה סבירה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים