תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » יועץ התקציב של טראמפ ביקש מהנשיא לדחות את החרם על וואווי
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. צילום: BigStock

יועץ התקציב של טראמפ ביקש מהנשיא לדחות את החרם על וואווי

האם ממשלת ארה"ב שוקלת לעכב את הסנקציות שהכריזה על חברת הטלקום הסינית? האם הסיבה היא פגישת הנשיאים הקרבה ובאה? אולי בכלל חששות מההיבטים הטכנולוגיים ההרסניים של החרם?

מאת 10 ביוני 2019, 16:27 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

לפי דיווח של רויטרס, יועץ התקציב של דונלד טראמפ, ראסל וואט, העביר מכתב לממשלת ארצות הברית בדרישה לדחות את החרם על וואווי בשנתיים.

לדברי וואט, אם לא יידחו הסנקציות שנכללו בצו החירום הנשיאותי – שהוכרזו לפני מספר שבועות – לא ניתן היה ליישם אותן בצורה יעילה.

בפנייתו קשר וואט את הבקשה לעניינים ביטחוניים, וכתב כי הדחייה תאפשר "יישום יעיל של האיסור מבלי להתפשר על מטרות הביטחון הרצוי". לפי וואט, העיכוב, אם יתקבל, יאפשר זמן "לחשוב על ההשלכות ועל הפתרונות האפשריים" בהקשר של יחסי החברה הסינית עם החברות האמריקניות, כמו גם לחשדות לקשרים שהיא מקיימת עם הממשל שלה.

הנשיא טראמפ משפיע על כל החברות בארצות הברית שעושות עסקים מול היצרנית הסינית הענקית, ומתחיל להראות את השפעתו גם ביחסיה עם חברות ממדינות אחרות. לאחרונה נודע כי בניסיון להטות את הכף לטובת וואווי הזמינו הרשויות הסיניות נציגים של חברות טכנולוגיה מערביות למפגש עימם, כך דווח בתקשורת על סמך מקורות פנימיים. השיחות הבהירו למנהלים שהצטרפותם לחרם על וואווי תוביל לסיבוכים נוספים לכל המעורבים בתעשייה.

האיומים הללו לא עוזרים, מאחר שמאז שממשלת ארצות הברית השיקה את החרם המצב של חברת האלקטרוניקה הסינית רק הופך קשה יותר ויותר. על פי רויטרס, תאגידים בינלאומיים גדולים, ביניהם קוואלקום, אינטל, LG ואחרים, כבר הנחו את עובדיהם שלא לבוא במגע רשמי או לא רשמי עם עמיתיהם מוואווי, מחשש להסתבכויות שונות עקב מה שעלול להיתפש כהפרת הצו הנשיאותי.

בעיות ביטחוניות או מסחריות-טכנולוגיות?

במכתבו של יועץ התקציב, שהגיע לידי רויטרס, צויין כי לוחות הזמנים של ההגבלות נגד וואווי יגרמו ל"הפחתה דרמטית" במספר הקבלנים שיהיו מסוגלים למכור ציוד טכנולוגי לממשלת ארצות הברית.

השינויים המוצעים יאפשרו גם יותר עיסוק ציבורי, שבמסגרתו יוכלו הספקים להעלות חששות לגבי בעיות שעלולות להיווצר על ידי ההגבלות על החברה הסינית, שהיא יצרנית הסמארטפונים השנייה בגודלה בעולם וכן אחת מספקיות ציוד ותשתיות לרשתות הסלולריות של הדור הבא, ה-5G.

בוועידת ה-G20 של שרי האוצר שנערכת ביפן אמר שר האוצר האמריקני, סטיבן מנושין, כי טראמפ יוכל להקל על ההגבלות שהוכרזו על הסחר מול וואווי רק אם תחול התקדמות ביחסי הסחר של ארצות הברית וסין. טראמפ הציע לאחרונה כי ספקית ציוד התקשורת תכלל אפילו בהסכם הסחר המוצע על ידי ארצות הברית, שעתיד לדרוש ככל הנראה מכסים נוספים שיוטלו על הרפובליקה העממית.

מנגד, לאחרונה נודע כי מנוצין אמר שהיחסים עם ענקית הטלקום הסינית אינם תלויים במלחמות הסחר בין המדינות. "סוגיית וואווי היא נושא ביטחוני ולא מסחרי", טען השר בראיון שהעניק ל-CNBC.

טראמפ עתיד להחליט אם להטיל את המכסים הנוספים לאחר שיפגש עם הנשיא הסיני, ג'ינפינג, מאוחר יותר החודש ביפן. לדברי מנושין, "הנשיא יצטרך לוודא שאנחנו נעים בכיוון הנכון לעבר עסקה".

לא נראה שהבקשה של וואט להשהות את הסנקציות החריפות נגד הענקית הסינית, שאמורות לחול בחלקן כבר מחודש ספטמבר הקרוב, קשורה עם זאת ישירת למפגש בין הנשיאים.

יועץ התקציב של טראמפ ביקש מהנשיא לדחות את החרם על וואווי Reviewed by on . לפי דיווח של רויטרס, יועץ התקציב של דונלד טראמפ, ראסל וואט, העביר מכתב לממשלת ארצות הברית בדרישה לדחות את החרם על וואווי בשנתיים. לדברי וואט, אם לא יידחו הסנקצי לפי דיווח של רויטרס, יועץ התקציב של דונלד טראמפ, ראסל וואט, העביר מכתב לממשלת ארצות הברית בדרישה לדחות את החרם על וואווי בשנתיים. לדברי וואט, אם לא יידחו הסנקצי Rating: 0

הגיבו