"החתולון השואג" זומן לשימוע בקונגרס וגם נתבע בשל פרשיית גיימסטופ

קית' גיל, וולוגר ומשתמש רדיט, נחשב כמי שהניע את ה"תעלול" של משקיעי הרשתות החברתיות לרכישת מניות גיימסטופ והקפצת ערכן ● הוא יחבור למנהלי רדיט, רובין הוד וקרנות גידור בשימוע בקונגרס היום (ה') ● בנוסף - מי תבעה אותו ומה קשריו עם התובעת?

החתולון השואג. צילום מסך מאתר יוטיוב

הכותרות ברחבי העולם מספרות על ה'חתולון השואג' (Roaring Kitty) שנקרא להעיד בפני ועדה של הקונגרס האמריקני היום (ה'). בנוסף נודע כי אותו חתולון גם נתבע על ידי חברת השקעות בשם Mass Mutual בנוגע לפרשת מניות גיימסטופ (GameStop). מיהו ומדוע הפך לנושא עניין וטרדה של מחוקקים וחברות השקעות גדולות?

ובכן, החתולון המדובר הוא למעשה קית' גיל, וולוגר וחבר הסאב-רדיט WallStreetBets, שהיא הקבוצה ברשת החברתית רדיט (Reddit) אשר על פי הדיווחים דרכה תיאמו ביניהם המשקיעים החדשים לרכוש דווקא את מניות גיימסטופ, על פי החשד במטרה להריץ אותן באופן מאורגן. דיווח של הדיילי מייל מספר כי גיל הוא מי שהניע את מה שנתפש כ"מלחמה" על סוחרי וול סטריט המסורתיים בכלל, ועל קרנות הגידור ושיטת מניות השורט בפרט – אקט שטלטל את שוק ההון ואף הביא להפסדים קשים לקרנות הגידור, אך לבסוף גם ככל הנראה לרוכשי המניות ה"בתולים" מהרשתות החברתיות.

גיל, מסתבר, הוא מנהל החינוך לבריאות לשעבר של Mass Mutual, מה שאולי יכול להעיד על הצדק בטענתה של החברה נגדו – בתביעתה הייצוגית האשימה Mass Mutual, העוסקת בביטוחים ובין השאר גם בהשקעות, את גיל בכך שהציג את עצמו כמשקיע חובב, והרוויח מכך שניפח את מחיר מניית גיימסטופ – רשת החנויות האמריקניות לציוד גיימינג ומחשב – באופן מלאכותי.

התובענה נגד גיל הוגשה שלשום (ג') לבית המשפט הפדרלי במסצ'וסטס, ונכתב בה כי הוא למעשה איש מקצוע מורשה בתחום ניירות הערך, שעורך תמרונים ומהלכים בשוק, כדי להרוויח בעצמו.

לפי לשון התביעה, גיל הפיץ, לכאורה, את הכדאיות שבהשקעה במניות גיימסטופ ברשתות החברתיות – בערוצו שביוטיוב (Youtube), טוויטר (Twitter) וכמובן ברדיט, ולא עשה זאת מטעמים הירואיים אלא למען בצע כסף.

לפי ההנחות של כלי התקשורת, גיל הרוויח מיליונים מהמהלך. על פי הוול סטריט ג'ורנל, גיל הוא גבר צעיר בן 34 המתגורר בווילמינגטון, מסצ'וסטס. הג'ורנל דיווח כי חשבון תיווך הסחר האלקטרוני של גיל החזיק באחרונה בסכום של 33 מיליון דולר.

המליץ על גיימסטופ בערוץ היוטיוב שלו. קית' גיל. צילום מסך מיוטיוב

המליץ על גיימסטופ בערוץ היוטיוב שלו. קית' גיל. צילום מסך מיוטיוב

יטען בקונגרס שהאמין באמת ובתמים במניית גיימסטופ

ולא רק בתביעה של Mass Mutual מסובך גיל. החתולון השואג נקרא, כאמור, להתייצב לדיון בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים האמריקני, שיתרחש היום (ה'). הוא יגיע לשם יחד עם מנכ"לי חברות המעורבות ישירות או בעקיפין בפרשיית מניות גיימסטופ. בין המוזמנים למסור את עדותם בדיון – שכותרתו "המשחק נעצר? מי מנצח ומפסיד כאשר מוכרי שורט, מדיה חברתית ומשקיעים קמעונאיים מתנגשים" – נכללים: סטיב הופמן, מנכ"ל וממייסדי הרשת החברתית רדיט (Reddit); ולד טנב, מייסד שותף ומנכ"ל רובין הוד (Robinhood) – פלטפורמת השקעות במניות ובקריפטו; קנת גריפין, דירקטור של קרן הגידור סיטאדל (Citadel); וגבריאל פלוטקין, מנכ"ל מלווין קפיטל (Melvin Capital).

גיל הסביר עוד בטרם האירוע כי הוא מתכוון לומר לוועדה שמעולם לא סיפק ייעוץ השקעות תמורת עמלה. הוא מסר בטרם הדיון את עיקרי נימוקיו להתנהלותו לתקשורת, ולמשל יטען: "לא גייסתי מישהו לרכוש או למכור את המניה למען רווחים שלי". החתולון השואג פרסם הצהרה בת חמישה עמודים שבכוונתו לתת בקונגרס, ובה יתאר את עצמו כמאמין אמיתי בהון של גיימסטופ – על אף היותה נפגעת קורונה שערך מניותיה נמצא בשפל קשה בטרם הפרשה – ויאמר כי פרסומיו ברשת אודות החברה לא קשורים לתפקידו הקודם ב-Mass Mutual. גיל יתעקש להציג את התנהלותו כפעולה של אדם אחד שיזם קרב מול קרנות גידור עשירות, שחלקן סחרו במניות שורט של גיימסטופ והימרו על קריסתה.

גיל לא מתכונן לציין בדבריו בקונגרס את העובדה שהיה מתווך רשום לניירות ערך ואנליסט פיננסי מוסמך בזמן שפרסם במדיה החברתית את המלצותיו לרכישת מניות גיימסטופ תחת הכינוי התמים שלו.

רכשו במתואם מניות גיימסטופ? קבוצת הסאב-רדיט Wallstreetbets. צילום: BigStock

רכשו במתואם מניות גיימסטופ? קבוצת הסאב-רדיט Wallstreetbets. צילום: BigStock

"הרעיון שהשתמשתי ברשתות החברתיות כדי לקדם את מניות גיימסטופ למשקיעים שאינם מודעים הוא מגוחך", יצהיר גיל בפני המחוקקים האמריקנים. 

לדבריו, הוא פשוט שיתף את רעיונות ההשקעה שלו באופן מקוון משום שהרגיש ש"שיתוף בהם בפומבי יכול לעזור לאחרים".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים