בריטניה: שירותי הבריאות השיקו אפליקציית איתור מגע עם חולי קורונה

היישום, NHS COVID-19, שאמור לסייע במלחמה בתפשטות וירוס הקורונה בגל שני באנגליה ובויילס, מבוסס על API של אפל וגוגל ● גם בבריטניה השירות הדיגיטלי המסוים מטעם הממשלה עלול לסבול מ"רייטינג" נמוך בשל אובדן אמון הציבור

אפליקציית איתור המגע מוכנה. לקראת גל שני של הקורונה בבריטניה. צילום אילוסטרציה: BigStock

שירות הבריאות הלאומי של בריטניה, ה-NHS (ר"ת UK National Health Service) שחרר אתמול (ד') את אפליקציית המעקב אחרי מגע עם חולי קורונה עבור מכשירים מבוססי iOS ואנדרואיד.

גל שני להתפרצות מגיפת הקורונה מאיים כעת לא רק עלינו בישראל, אלא גם על אירופה. אחרי קיץ שקט, שבו החיים חזרו כמעט לשגרה, בממלכה המאוחדת שיעור ההדבקה הופך שוב למהיר במיוחד, ומוכפל בכל שבעה עד שמונה ימים כעת. לפיכך, על התושבים הוטלו מגבלות חדשות באחרונה, שנועדו להאט את התפשטות הוירוס. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הודיע ביום ג' בבוקר בבית הנבחרים כי על פאבים, ברים ומסעדות באנגליה להיסגר בשעה 22:00. הוא גם עודד אנשים שמסוגלים לעבוד מהבית לעשות זאת, כשהחרפה בצעדים נמצאת על הפרק. 

האפליקציה, המכונה NHS COVID-19, נסמכת על API של ענקיות הטכנולוגיה אפל (Apple) וגוגל (Google). כמו אפליקצייה 'המגן 2' המקומית, גם היישום הבריטי לאיתור מגע משתמש במעקב בלוטות' (Bluetooth) קצר טווח, והוא זמין כעת לתושבי ויילס ואנגליה, שהממשלה מפצירה בהם להתקינו. NHS COVID-19 מוצעת מאתמול דרך ה-App Store של אפל ובחנות Google Play, ודורשת מכשיר שמריץ את מערכות ההפעלה iOS 13.5 או Android 6.0 ואילך.

היישום הבריטי, כך נמסר, אינו אוסף נתוני מיקום או מידע המאפשרים זיהוי אישי, ובנוסף הכל בו מבוזר. כפי שאנו מכירים, האפליקציה תתריע כאשר אדם נמצא בסמוך לאדם אחר שדווח כי אובחן כנשא קורונה – ממש כמו אפליקציות אחרות המיועדות לאותה מטרה, ומשתמשות ב-API של גוגל ואפל. ל-NHS COVID-19 יש גם תכונות אחרות, כמו היכולת לסרוק קודי QR, כדי לסייע בקבלת מבקרים במסעדות ובחנויות.

בכירים בשירות הבריאות הלאומי דחו תחילה את מתכונת האיתור שהציעו גוגל ואפל, משום שהיא שמרה נתונים באופן מבוזר במכשיר המשתמש. המשרד התקדם עם יצירת מערכת משלו, אולם אחרי שזו השיגה ביצועים כושלים ועקב לחצים ציבוריים שונים, בסופו של דבר, ב-NHS החליטו להשתמש בממשקי תכנות היישומים מבית הענקיות האמריקניות.

הצלחת פעולת האפליקציה תלויה בנפח ההורדות

הצלחת פעולת האפליקציות לאיתור מגע עם חולים תלויה בנפח ההורדות. אפליקציית המגן הישראלית. צילום מסך

הצלחת פעולת האפליקציות לאיתור מגע עם חולים תלויה בנפח ההורדות. אפליקציית המגן הישראלית. צילום מסך

בדיוק כמו במקרה של 'המגן 2' הישראלית, כדי להצליח בכך שהאפליקציה ממש תסייע בעצירת התפשטות המגיפה ותקטע שרשראות הדבקה, צריכים להתקין אותה באופן יזום אחוזים גדולים מהציבור. בישראל למשל ההצלחה של הטכנולוגיה מאוד מוגבלת, משום שאפליקציית איתור המגע של המדינה לא זכתה להתקנה של מרבית הישראלים, ויתרה מזו יש רבים שמסירים אותה ממכשיריהם באחרונה.

לפי דיווח של הגרדיאן, אימוג'ין פארקר, ראש תחום מדיניות במכון הטכנולוגי עדה לאבלייס (Ada Lovelace Institute) – הקרוי על שמה של מי שכתבה את תכנית המחשב הראשונה, הרבה לפני צאת המחשב הראשון – טוענת כי בבריטניה לא צפויה הורדה מסיבית כזו של היישום. הסיבה, לדבריה, היא סדרת שערוריות שהתרחשו בממלכה בחודשים האחרונים, ושהפחיתו את אמון הציבור.

פארקר אמרה לגרדיאן כי לצורך הצלחה בפעילותו, היישום צריך להיות מותקן לפחות על ידי 60% עד 80% ממשתמשי הטלפונים החכמים במדינה. אך בבחינה עולמית של המצב, "התרחיש הטוב ביותר שראינו היה של כ-40% התקנות, וזה במדינות בהן רוב האוכלוסייה גרה באזור עירוני אחד, והיו לה אפליקציות זמן רב יותר, כמו איסלנד וסינגפור. דוגמאות ממדינות גדולות יותר, כמו גרמניה וממדינות קרובות יותר מבחינה גיאוגרפית ותרבותית, כגון אירלנד וסקוטלנד, מצביעות על כך שאנחנו נראה יותר כמו 18% עד 30% התקנות כמה שבועות לאחר ההשקה", היא טענה.

"בבריטניה, הדבר יהיה קשור לאמון בממשלה", הסבירה בתוך הרחבה אודות מספר מקרים שבהם השלטונות כשלו בהסברה לציבור והממשלה איבדה את אמונו. כמו כן מתרעם הציבור הבריטי על חוסר תפקוד של מערכת הבדיקות, ועיכובים משמעותיים בהחזרת התוצאות לנבדקים.

יצוין כי בסוף השבוע האחרון התרחשה בכיכר טרפלגר שבבירת אנגליה, לונדון, הפגנה גדולה של מכחישי קורונה, בה השתתפו מי שטוענים שהמגיפה כולה היא שקר והמצאה. קהל המוחים התייצב להפגנה ללא מסיכות ברובו, ונשא שלטים שבהם נכתב כי הקורונה היא "פייק ניוז".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים