ה-IRS ופייסבוק לביהמ"ש – לקרב שעלול לעלות לחברה תשעה מיליארד דולר

רשות המסים האמריקנית טוענת שעל החברה לשלם מסים בארה"ב בגין מכירת פעילות לחברה בת שלה באירלנד ● בפייסבוק טוענים, כמובן, הפוך ואומרים שהם מחכים להציג את טיעוניהם בביהמ"ש ● הקרב ביניהן יתחיל השבוע

על הפרק: המסים שפייסבוק צריכה - או לא - לשלם בארצות הברית. מקור: BigStock

פייסבוק עלולה להיאלץ לשלם סכום של תשעה מיליארד דולר לרשות המסים האמריקנית (ה-IRS), בקרב משפטי שיחל השבוע וייתכן שיסיים את המלחמה הארוכה ביניהם.

השבוע יחל בבית המשפט האמריקני למסים הדיון בתיק, שבמסגרתו תובעת הרשות שהחברה תשלם לה מסים שהיא חייבת, לטענתה, בסכום של תשעה מיליארד דולר. על פי הוול-סטריט ג'ורנל, השאלה שבמוקד הדיון היא האם על פייסבוק לשלם מסים לפי השיעור הגבוה יותר, קרי: בארצות הברית, או לפי השיעור הנמוך יותר, הנהוג באירלנד.

מדובר בפרשה שהחלה ב-2010, אז מכרה פייסבוק לחברה הבת האירית שלה, פייסבוק אירלנד החזקות, את זכויות הפצת הפלטפורמה שלה מחוץ לארצות הברית וקנדה. על פי התביעה, "הבדיקה של ה-IRS מראה שההערכות לגבי העברת הנכסים הבלתי מוחשיים הובנו במיליארדי דולרים".

פייסבוק אירלנד החזקות טענה כי היא, בתורה, העבירה את הזכויות לחברה אחרת – פייסבוק אירלנד, שהיא היחידה העסקית הבינלאומית העיקרית של הרשת החברתית. בפייסבוק טוענים כי חברה זו לא פעלה רבות על מנת להרחיב את עסקיה של הרשת החברתית מחוץ לארצות הברית וקנדה.

בהצהרה ששחררה ציינה דוברת פייסבוק כי החברה מצפה להציג את טיעוניה בבית המשפט. "המשפט הזה נוגע לעסקאות שבוצעו ב-2010, כשלא היו לפייסבוק הכנסות מפרסום במובייל, פעילותה הבינלאומית הייתה אז בהתהוות ומוצרי הפרסום שלנו טרם הוכיחו את עצמם. העסקים שלנו ידעו עליות ומורדות, אבל אנחנו עומדים מאחורי הפעולות שביצענו לפני יותר מעשור, במהלך זמן שבו הייתה החברה בסיכון גדול ובאי ודאות".

ב-IRS סירבו להגיב.

הניסיון למצוא מדינות עם שיעורי מסים נמוכים יותר כמו אירלנד ומקלטי מס הוא דבר שכיח בקרב חברות בינלאומיות, בפרט כאלה שמוצאן בארצות הברית ובפרט כאלה שפועלות בעולמות האינטרנט וההיי-טק. אפל אף אולצה בספטמבר 2018 להעביר לרשויות המס של אירלנד סכום של 14.3 מיליארד יורו בגין הטבות מס לא חוקיות לכאורה שקיבלה מהמדינה. הכסף נמצא בינתיים בחשבון נאמנות, עד לסיום הדיון בערעור שאפל וממשלת אירלנד הגישו בעניין.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים