אפל שילמה לאירלנד 14.3 מיליארדי יורו ותערער על המיסוי הכבד

אירלנד גבתה את המיסוי השנוי במחלוקת, בתוספת ריבית, מענקית הטכנולוגיה האמריקנית, שראתה בה מקלט מס, יותר משנתיים לאחר שהאיחוד האירופי החליט כי התנהלות אפל הפרה את חוקיו

אפל שילמה לאירלנד מסים מאוחרים שלא יפדו לפני סיום הערעור. אילוסטרציה: BigStock

חברת אפל העבירה לאירלנד 14.3 מיליארד יורו (שהם 16.7 מיליארדי דולרים) כמסים מאוחרים, בעקבות פסיקת הנציבות האירופית (EC), שהכריזה כי הענקית האמריקנית קיבלה הטבות מס לא הוגנות מהמדינה. הכסף יישמר בחשבון נאמנות, בהמתנה לערעור שמתכננות הן אפל והן אירלנד.

גם אפל וגם ממשלת אירלנד הכחישו כל עוול בנדון. הדרישה לשלם את הסכום העצום הגיעה מטעם נציבת התחרות של האיחוד האירופי (EU), מרגרט וסטאגר, לפני כשנתיים. אז נצטוותה אפל לשלם באירלנד 13.1 מיליארד יורו, בתוספת ריבית, ורשויות המס של אירלנד גבו מהענקית את המסים המאוחרים בסדרה של תשלומים החל מחודש מאי.

סיוע בלתי חוקי שהוחזר

וכיאה לעיסוק בסוגיה ציבורית בינלאומית בעידן הנוכחי, וסטאגר צייצה בחשבון הטוויטר שלה ביום ג' כי: "היום שר האוצר האירי [email protected] אישר את ההשבה המלאה של 14 מיליארד היורו של הסיוע הבלתי חוקי לאפל (מסים שלא שולמו). טוֹב. אז אנחנו יכולים לסגור את פעולת בית המשפט על ההחזרה".

בהצהרה של דובר ה-EC, ריקרדו קרדוסו, נאמר כי "לאור תשלום מלא של אפל של סיוע המדינה הלא חוקי שקיבלה מאירלנד, הנציבה וסטאגר תציע לקולג' של הנציבות נסיגה (מהמשך – ג"פ) של הפעולה בבית המשפט".

ב-2016, אמרה הנציבה כי הממשלה האירית "סידרה" הטבה מיוחדת לאפל, שאפשרה לה להימנע מתשלום של כמעט כל המסים התאגידיים באירופה במשך יותר מעשור. לדברי וסטאגר, בעקבות העזרה של הממשלה בדבלין שילמה אפל ב-2003 מס חברות על רווחיה באירופה בשיעור של 1%, שירד ב-2014 ל-0.005%. ההחלטה של וסטאגר קבעה כי הגיע הזמן לסיים את הנוהג הזה ולדרוש מהחברה לשלם את המסים שהיא חייבת בהם. זאת, בהתאם לחקיקה האירופית, שאוסרת על חברות לקבל עזרה מממשלות של מדינות שחברות באיחוד, שנותנת להן יתרונות על פני המתחרות שלהן.

מנכ"ל אפל, טים קוק, רתח בזמנו על פסיקת הנציבות. הוא כינה את הפסיקה "זבל פוליטי" וטען כי מדובר ברדיפה וש"האיחוד נטפל לאירלנד". לדבריו, הנציבות "פשוט בחרה מספר, אין לי מושג מאיפה".

לפי חוקי המס במדינה, מס החברות עומד על 12.5% – נתון שנחשב נמוך, במיוחד ביחס לארצות הברית, מדינת האם של אפל, שם מס החברות עומד על 35%. לדברי קוק, החברה עמדה בתשלום הנדרש של 12.5%. "בשנה שבה הנציבות טענה ששילמנו את שיעור המס הזה (0.005%), שילמנו 400 מיליון דולר מס. אנחנו מאמינים שזה הופך אותנו למשלם המסים הגבוה ביותר באירלנד באותה שנה", התגונן קוק.

"תמיד אישרנו כי נשיב את מה שנחשב כסיוע הממשלתי, לכאורה"

בעקבות הבשורה על התשלום במלואו, אמר שר האוצר האירי, פסקל דונוהו, בהצהרה לתקשורת כי "למרות שהממשלה חולקת באופן יסודי על ניתוח הנציבות ומבקשת ביטול של החלטה זו, כמחויבים לאיחוד האירופי, תמיד אישרנו כי נשיב את מה שנחשב כסיוע הממשלתי, לכאורה. הוכחנו זאת עם השבת סיוע המדינה, לכאורה, אשר יתקיים בקרן הפיקדון עד תוצאת הליך הערעור בפני בתי המשפט האירופיים".

דונוהו המשיך ואמר כי "זוהי ההחזרה הגדולה ביותר של סיוע המדינה, בסכום של 13.3 מיליארד יורו, ואחת הקרנות הגדולות מסוגה שנוצרו. לקח זמן בכדי להקים את התשתית והמסגרת המשפטית סביב קרן הפיקדון, אבל זה היה חיוני בכדי להגן על האינטרסים של כל הצדדים בהסכם".

משרד האוצר של אירלנד אמר כי הערעור של המדינה זכה במעמד של עדיפות ומתקדם בשלבים המשפטיים השונים. עם זאת, ההליך כולו צפוי להימשך כמה שנים עד שייושב על ידי בתי המשפט באירופה, הבהיר המשרד.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים