תוכן פרסומי
ראשי » דעות וניתוחים » על סדר היום » השבוע שהיה: הכוח העולה בידי הצרכן

השבוע שהיה: הכוח העולה בידי הצרכן

בין אם ביליתם את השבוע בברצלונה ובין אם בדיסלדורף, אין ספק שאירופה תפסה את מרבית הכותרות הטכנולוגיות השבוע

מאת 1 במרץ 2012, 18:02 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

כושר הייצור של מכונות ההדפסה בישראל יכול לספק את כל צורכי המזרח התיכון ועוד יישאר עודף. בעולם, כמו אצלנו, יש בתי דפוס משפחתיים שאת החובות על הציוד שנרכש יסיימו לשלם, במקרה הטוב, הנינים של המייסדים. זו אינה קלישאה, אלא מציאות עצובה

שני כנסים חשובים נערכו השבוע במקביל, בשתי מדינות אירופאיות שמרחק הטיסה ביניהן אינו עולה על שעתיים. בברצלונה נערכה תערוכת הסלולר השנתית Mobile World Congress, שהפכה לתצוגת האופנה היוקרתית ביותר בעולם לגאד'טים. לכל מי שעדיין היה לו ספק, הוכיחה התערוכה השנה שהעתיד שייך למובייל.

לגבי הפלטפורמה המנצחת, הרי שמרבית העיתונאים דיווחו מברצלונה, כי שפע ההכרזות בתערוכה מכתירות את אנדרואיד (Android) כמערכת ההפעלה שמשאירה את כולם מאחור. הספקנים יאמרו, שהובלתה של גוגל היא ניצחון שקיים על הנייר בלבד, מכיוון שהיא נהנתה מעובדה שאפל (Apple) מדירה עצמה מהתערוכה בברצלונה באופן קבוע. כך או כך, כל מי שביקר ב-Mobile World Congress לא הסתיר את הנאתו משלל המכשירים, הפתרונות ומשחקי המנהלים החכמים שהוצגו שם.

כל המכשירים האלו כוללים, כמובן, גם יישומים שהופכים את הטלפון להרבה יותר מאשר "רק" מכשיר שניתן לדבר בו. הצרכנים של הכלים הללו, שהם כמעט כל אחד מאיתנו, למדו גם שהיום יש להם כוח חזק יותר בעבודה, שכן הם קובעים איזה מכשיר להביא מהבית ככלי עבודה.

במרחק לא רב משם, בעיר דיסלדורף שבגרמניה, נערכו החזרות הגנרליות לקראת האירוע השנתי שמכונה "האולימפיאדה של תעשיית הדפוס ההוצאה לאור והמדיה", Drupa 2012. במסגרת ההכנות לתערוכה, שתיפתח במאי, הזמינה הנהלת מרכז הירידים של דיסלדורף כ-100 עיתונאים מכל קצוות העולם, כדי להשתתף בלא פחות מ-15 מסיבות עיתונאים, בהשתתפות ראשי יצרניות טכנולוגיות הדפוס והתקשורת החזותית בעולם. במשך שלושה ימים הם ניסו לשכנע את נציגי כלי התקשורת, שלמרות כל התחזיות – השמועות על מותו של הדפוס היו מוקדמות מדי. הנתונים שהם הציגו מוכיחים, כי למרות הכל – היקף הפעילות בענף הדפוס העולמי לא הצטמצם. יש אמנם ירידה משמעותית בדפוס הקונבנציונאלי הישן והמוכר, אך ניכר שיש פיצוי הוגן בדמות עליות בולטות בדפוס הדיגיטלי.

הפן הזה של עולם הדפוס מתחבר באופן כמעט טבעי לעולם המדיה, המובייל והרשתות החברתיות. הרי כל אפליקציה שמעניקה לך קופון בזכות העובדה שעמדת ליד סניף של רשת שמעניקה עכשיו הנחות, עושה שימוש בברקוד שצריך לסרוק. הברקוד הזה, למי שעדיין לא הבין, אפשרי בזכות עולם הדפוס. זו רק דוגמה אחת.

המסר הזה היה אחד המסרים המרכזיים שניסו מנכ"לי חברות הדפוס הגדולות להעביר לעיתונאים. כולם הראו שהעסקים כרגיל, למרות התקופה הקשה, ושב-Drupa הם יראו לכל העולם איך הם שידרגו את עצמם. כמו בכל מצגת, הכל נראה יפה, אבל יש הרבה דברים שלא מראים ולא מגלים לנו. אילו היו מביאים לאירוע את הלקוחות, למשל, הם היו מספרים עד כמה מצבם הכלכלי קשה ועד כמה הרווחיות נפגעת.

ישראל, מהבחינה הזו, נמצאת במצב דומה, למרות שהיא לא חווה את המשבר הכלכלי האירופאי. כושר הייצור של מכונות ההדפסה בישראל יכול לספק את כל צורכי המזרח התיכון ועוד יישאר עודף. בעולם, כמו אצלנו, יש בתי דפוס משפחתיים שאת החובות על הציוד שנרכש יסיימו לשלם, במקרה הטוב, הנינים של המייסדים. זו אינה קלישאה, אלא מציאות עצובה.

גם בברצלונה וגם בדיסלדורף התברר, כי המהפכות הטכנולוגיות שהביאו לשינויים בכל מה שקשור לדרך בה אנו צורכים מידע, מגדילות בסופו של דבר את כוחו של הלקוח – הצרכן הסופי. יש לנו היום בחירה הרבה יותר גדולה בין מכשירי סלולר, ספקים (אפילו בישראל) ונותני שירותים. יש לנו את הכוח להחליט בשיחת טלפון אחת דרך איזו חברה נתקשר לחו"ל ומי יספק לנו תשתיות לצפייה בתוכניות בטלוויזיה. בנוסף, יש לנו אפשרות לייצר היום הרבה יותר תכנים בעזרת שיטות הפקה והדפסה משוכללות יותר, מהירות יותר וזולות יותר. כל תהליכי ההכנה להדפסת ספרים, עיתונים ומוצרי פרסום, נעשו קצרים יותר וגלובליים יותר – ועושים שימוש בכל היכולות שמציע ענף ה-ICT, המחבר בין שני העולמות הללו. בסופו של דבר, אנחנו גם משלמים פחות על כל זה. אם תרצו, זו חצי הכוס המלאה.

השבוע שהיה: הכוח העולה בידי הצרכן Reviewed by on . שני כנסים חשובים נערכו השבוע במקביל, בשתי מדינות אירופאיות שמרחק הטיסה ביניהן אינו עולה על שעתיים. בברצלונה נערכה תערוכת הסלולר השנתית Mobile World Congress, שה שני כנסים חשובים נערכו השבוע במקביל, בשתי מדינות אירופאיות שמרחק הטיסה ביניהן אינו עולה על שעתיים. בברצלונה נערכה תערוכת הסלולר השנתית Mobile World Congress, שה Rating:

הגיבו