צה"ל דרומה: נפתח ביה"ס למקצועות התוכנה וההגנה בסייבר בנגב

בסמ"ח, במיקומו החדש, נחנך השבוע בטקס רב רושם, והוא מהווה הסנונית הראשונה של מעבר היחידות הטכנולוגיות של הצבא דרומה ● הנמר היה, ראה, צילם - ומדווח ● חלק ב'

28/08/2022 15:03
גוזרים את הסרט. מימין: אבי יעקובוביץ', פרופ' דניאל חיימוביץ', הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

טקס חנוכת בית הספר למקצועות התוכנה וההגנה בסייבר (בסמ"ח) התקיים שלשום (ג') בפארק ההיי-טק גב ים נגב בבאר שבע. זאת, כחלק מהעברת יחידות התקשוב הצה"ליות דרומה.

הטקס נערך בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ראש אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, האלוף ערן ניב, ראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, אלון יפרח, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ׳, נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' דניאל חיימוביץ', מנכ״ל גב ים, אבי יעקובוביץ', אורחים, מפקדים וחיילים.

פרופ' דניאל חיימוביץ' מברך.

פרופ' דניאל חיימוביץ' מברך. צילום: פלי הנמר

אלון יפרח מברך.

אלון יפרח מברך. צילום: פלי הנמר

בית הספר למקצועות התוכנה וההגנה בסייבר הוא חלוץ היחידות הטכנולוגיות של צה"ל במעבר דרומה, כחלק מהמהלך הלאומי לחיזוק הנגב, ובהמשך להחלטת הממשלה על מעבר צה"ל לחבל ארץ זה. המסלולים המקצועיים שבהם יוכשרו חניכי בית הספר יהוו "שער הכניסה" לעולם התוכנה והסייבר בצה"ל.

בצבא אומרים כי המעבר של בסמ"ח דרומה יאפשר את פיתוחן והרחבתן של תוכניות לשיתופי פעולה של הצבא עם מערכת החינוך, אוניברסיטת בן גוריון וחברות ההיי-טק באזור.

ראש העיר, רוביק דנילוביץ', מברך ומפליא בחזונו, ומספר כיצד רתם את הרמטכ"ל ואת צה"ל לממש את החזון, בכך שבסמ"ח יאכלס את המבנה הראשון, שכבר הוכן בזמן שיא של שמונה חדשים - הרבה זמן לפני המימוש המלא של פרויקט הענק "צה"ל יורד דרומה".

ראש העיר, רוביק דנילוביץ', מברך ומפליא בחזונו, ומספר כיצד רתם את הרמטכ"ל ואת צה"ל לממש את החזון, בכך שבסמ"ח יאכלס את המבנה הראשון, שכבר הוכן בזמן שיא של שמונה חדשים – הרבה זמן לפני המימוש המלא של פרויקט הענק "צה"ל יורד דרומה". צילום: פלי הנמר

הרמטכ"ל מחייך, כי זה פרויקט שהוא העיד שהוא אוהד.

הרמטכ"ל מחייך, כי זה פרויקט שהוא העיד שהוא אוהד. צילום: פלי הנמר

בנובמבר אשתקד נחתם הסכם ההקמה של קריית המודיעין באזור זה. בסך הכול, עתידים לעבור דרומה, לבית הספר למקצועות התוכנה וההגנה בסייבר, כ-1,000 משרתים, כאשר 570 מהם כבר עשו זאת, מתוכם 300 חניכים, 220 מפקדים ו-50 אנשי קבע. המעבר צפוי להסתיים בסוף החודש הנוכחי. לקריית המודיעין החדשה, שתשתרע על פני שטח של כ-2,500 דונם, יעברו בשנים הקרובות מעל 12 אלף ממשרתי אגף המודיעין, מכלל היחידות של אמ"ן, שהם רוב מכריע של משרתי האגף. הקמת קריית המודיעין תאפשר פינוי של בסיסי האגף במרכז הארץ. יש לציין שיחידה 8200 כבר הקימה שם בסיס אזורי.

"מילים ותוכניות הופכות למעשים"

רא"ל כוכבי אמר בטקס כי "מיום שניטעו המחשבות הראשונות, לפני עשור, להאיץ את העתקת בסיסי צה"ל לנגב, צה"ל תמך ותומך, דחף וידחוף לממש זאת. מיום הקמתו, צה"ל קבע רבים מבסיסיו ומיחידותיו בנגב, ובעשור האחרון הואץ המעבר דרומה. הוקמה קריית ההדרכה, שאלפי חיילים עוברים בשעריה בכל שנה; חיל האוויר מיזג את בח"א 27 עם בח"א 28, השוכן בנבטים; רוב ההכשרות של תומכי הלחימה עברו לדרום; ובהמשך הצטרפו למהלך יחידות של אגף התקשוב ואגף המודיעין. אלה צעדים המעידים כאלף עדים שמילים ותוכניות אכן הופכות למעשים, ורק בזמן האחרון הנחנו אבן פינה לבסיס אמ"ן המרכזי, שהולך ונבנה בדרום. המחויבות שלנו לחיזוק הנגב הובילה אותנו למסקנה שעלינו להקדים את לוח הזמנים המתוכנן למעבר אגף התקשוב דרומה, ולהתחיל אותו מהר ככל הניתן. מאמץ של מעל שנה, לא בלי קשיים, הבשיל בגלל ההתעקשות של כולנו, ואנחנו חונכים היום את מעבר היחידה הראשונה לבאר שבע".

האלוף ניב ציין כי "אנחנו זוכים להניח היום לבנה נוספת במהלך לחיזוקו של הנגב ולהבטחת עתידו. מהלך זה מסייע בהפיכת חבל הארץ היפה הזה לביתן של יותר ויותר יחידות מרכזיות בצה"ל".

משמאל: רם זהבי, מנהל מחוז דרום במשרד החינוך, ותא"ל (מיל׳) ארנון זו-ארץ, לשעבר הקשר"ר.

משמאל: רם זהבי, מנהל מחוז דרום במשרד החינוך, ותא"ל (מיל׳) ארנון זו-ארץ, לשעבר הקשר"ר. צילום: פלי הנמר

לדברי יפרח, "מינהל המעבר דרומה מוביל את הקמת מפקדת פיקוד דרום וקריית התקשוב בבאר שבע, ואת קריית המודיעין סמוך לפארק תעשיות עומר. מעבר בית הספר למקצועות המחשוב, ככוח חלוץ, מאפשר לשלוח רגל קדמית של אגף התקשוב, לייצר חיבורים נדרשים עם מרחב הנגב ולנהל בהדרגה את האתגר הגדול של מעבר כוח אדם טכנולוגי דרומה".

המחזור הראשון של התוכנית כבר לומד.

המחזור הראשון של התוכנית כבר לומד. צילום: דובר צה"ל

מאזינים לרמטכ"ל. משמאל: רוביק דנילוביץ', אבי יעקובוביץ, אלון יפרח, מפקדת בסמ"ח, ליאת ליטבק ותא"ל ערן ניב, הקשר"ר.

מאזינים לרמטכ"ל. משמאל: רוביק דנילוביץ', אבי יעקובוביץ, אלון יפרח, מפקדת בסמ"ח, ליאת ליטבק ותא"ל ערן ניב, הקשר"ר. צילום: דובר צה"ל

דנילוביץ׳ אמר כי "היום אנחנו עושים צעד ראשון בהיסטוריה משותפת, עם כניסת בסמ"ח לבניין החדש בפארק ההיי-טק. הרמטכ"ל, רא"ל כוכבי, היה קשוב ליוזמה שהועלתה בפניו, בעיצומה של הקורונה, ומיד הנחה את גורמי המקצוע להפוך חלום זה למציאות. אנחנו בטוחים שהחיילים והחיילות, הקצינים והקצינות, יהיו חלק מהמרקם החברתי המיוחד של באר שבע, ויתרמו תרומה משמעותית לביטחון מדינת ישראל".

מעמד גזירת הסרט. מימין: אלון יפרח, פרופ' דניאל חיימוביץ', רוביק דנילוביץ' והרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי.

מעמד גזירת הסרט. מימין: אלון יפרח, פרופ' דניאל חיימוביץ', רוביק דנילוביץ' והרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. צילום: דובר צה"ל

פרופ' חיימוביץ' ביקש לדבר "על האנשים. רא"ל כוכבי אפשר ועודד את המהלך הזה, והוא הרמטכ"ל שחתום על מעבר אגף התקשוב ואגף המודיעין לנגב. אנשי אגף התקשוב, ובראשם האלוף ניב, הם אלה שהפכו את החלום למציאות. הם עשו זאת כי הם הבינו שמדובר במימוש הצוואה של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, וכי הם רואים את החיבור של היחידות הטכנולוגיות ביחד עם אוניברסיטת בן גוריון ובצמוד לתעשייה בפארק ההיי-טק שלנו כאקו-סיסטם שבו כולם מרוויחים. ההבנה של חיילי וקציני האגף את משמעות המעבר שלהם מעידה על כך שהם ממשיכי דרכו של בן גוריון".

מימין: מרדכי אלגרבלי, יו"ר עמותת בנתיבי אודי, שמפעילה את תוכנית ניצנים; תא"ל (מיל') גיורא ענבר; תא"ל (מיל') ארנון זו-ארץ, יו״ר בית אודי ותוכנית ניצנים; ואבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב ים.

מימין: מרדכי אלגרבלי, יו"ר עמותת בנתיבי אודי, שמפעילה את תוכנית ניצנים; תא"ל (מיל') גיורא ענבר; תא"ל (מיל') ארנון זו-ארץ, יו״ר בית אודי ותוכנית ניצנים; ואבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב ים. צילום: פלי הנמר

מימין: תא"ל (מיל') ארנון זו-ארץ, יו״ר בית אודי ותוכנית ניצנים; מרדכי אלגרבלי, יו"ר עמותת בנתיבי אודי, שמפעילה את התוכנית; סא״ל ליאת ליטבק, מפקדת בסמ"ח; ושי אלמוג, פרויקטור עמותת בנתיבי אודי.

מימין: תא"ל (מיל') ארנון זו-ארץ, יו״ר בית אודי ותוכנית ניצנים; מרדכי אלגרבלי, יו"ר עמותת בנתיבי אודי, שמפעילה את התוכנית; סא״ל ליאת ליטבק, מפקדת בסמ"ח; ושי אלמוג, פרויקטור עמותת בנתיבי אודי. צילום: פלי הנמר

לדברי יעקובוביץ', "אנחנו ניצבים היום בפני מהלך בעל חשיבות לאומית היסטורית, ונדבך מרכזי ואסטרטגי בהקמת פארק ההיי-טק גב ים נגב. הפארק הוא ביטוי לחדשנות בכל מובן המילה, והוא הגשמה של חזון טכנולוגי בבאר שבע. הוא מכיל כ-70 חברות ישראליות ורב לאומיות, ועם השלמתו ישתרע על פני כ-200 אלף מ"ר ויועסקו בו מעל 10,000 עובדים, בהשקעה כוללת הנאמדת ב-1.5 מיליארד שקלים. עם כניסתו של צה"ל למרחב נהיה עדים להיווצרות אקו-סיסטם חדש בנגב, שיניב שיתופי פעולה משמעותיים וייצר מצב שובר שוויון ומציאות טכנולוגית חדשה".

סרן מלכי.

סרן מלכי. צילום: פלי הנמר

לבמה עלו שני קצינים שהציגו שני פרויקטים מיוחדים של תקשוב. אחד מהם היה סרן מלכי, לוחם גבעתי שעבר לתקשוב והיה שותף לתוכנית ניצנים. לקראת סוף השירות שלו הוא בחר להמשיך בהדרכה ובהכשרה, והפעם של חיילים קרביים, שלקראת סיום השירות שלהם, הצבא מצא לנכון להשקיע בהכשרתם לקראת היציאה האזרחות – לעולם ההיי-טק.

תוכנית ניצנים הינה מיזם המשותף לצה"ל ולעמותת בנתיבי אודי, שקיים משנת 2015. זוהי תוכנית הדגל של אגף התקשוב וההגנה בסב"ר בצה"ל ללימודי תוכנה בקרב בני נוער, והיא פועלת להגדלת הייצוג של תלמידי הדרום ביחידות הטכנולוגיות, כחלק מהחלטת הממשלה על מעבר הצבא דרומה. התוכנית פועלת לאיתור ולהכשרה של בני נוער בעלי פוטנציאל ואוריינטציה טכנולוגית בעולמות התוכנה והסייבר.

מדובר בתוכנית הכשרה בת שלוש שנים, בהיקף של 150 שעות בשנה, שבה משתתפים תלמידים בכיתות י'-י"ב. התוכנית מיועדת לתלמידים מצטיינים ופועלת במתכונת של קבוצת למידה בשעות אחר הצהריים. היא מתמקדת בשיפור כישורי החשיבה הלוגית והאלגוריתמיקה, לצד חיזוק מיומנויות כתיבה וקריאת קוד, התמצאות בסביבה דיגיטלית ויכולת חשיבה מחשובית. מדריכי התוכנית הינם סטודנטים להנדסה או מדעי המחשב, שלומדים במוסדות האקדמיים המובילים באזור הדרום. מטרת התוכנית היא להגדיל את סיכויי המשתתפים להתקבל למסלולי העתודה הטכנולוגית ולקורסי ההכשרה במערך הטכנולוגי בצה"ל, עד להשתלבותם בתפקידי הליבה הטכנולוגיים ביחידות המובילות.

עמותת בנתיבי אודי קרויה על שם אודי אלגרבלי ז"ל, שהיה מפקד בפלוגת הקשר של הצנחנים. שיירה שהוביל בדרך למוצב ריחן שבדרום לבנון נתקלה בחוליית מחבלים. אלגרבלי הורה לחייליו לתפוס מחסה וכך, בעודו חשוף לאש התופת, נפגע ונהרג.

בחייו הקצרים, אלגרבלי השאיר מורשת ונתיבים סלולים של עשיית טוב. המשפחה החליטה להפוך מורשת זו למפעלי מצוינות חברתית, שנותנים מענה לצרכים שונים של החברה הישראלית.

תא"ל (מיל׳) ארנון זו-ארץ, יו״ר מרכז אודי למצוינות, היה מפקדו של אודי אלגרבלי ז"ל.

לחלק א' לחצו כאן.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים