"רשות החדשנות בוחנת כלים להגדלת היזמות הנשית"

"זו אחת מנקודות ההתמקדות שלנו, שהרי מאף בחינה ובאף תחום, הנשים לא נופלות מהגברים", אמרה אני אלדן, סמנכ"לית ומנהלת חטיבת ההזנק ברשות

אניה אלדן, סמנכ"לית ומנהלת זירת ההזנק ברשות החדשנות. צילום: יח"צ

שמי: אניה אלדן.
תפקידי: סמנכ"לית ומנהלת זירת ההזנק ברשות החדשנות.
ותק בתפקיד: שנתיים.
תפקידים קודמים: קריירה בהיי-טק, כולל ניהול חברות וקרנות הון-סיכון.
השכלה: מתמטיקה, מחשבים ומנהל עסקים.
משפחה: שני בנים מוצלחים.

האם יש או הייתה לך רול מודל אישה בהיי-טק?
"ד"ר אורנה ברי, לוחמת הצדק והמנטורית הלאומית".

מה הביא אותך להיי-טק?
"מאז ומעולם התעניינתי בתחום המדעים, שיטות מחשוב חדשות והשינויים הפוטנציאליים, לטובה, שעסקים יכולים לעבור בזכות ובאמצעות המחשוב. אני זוכרת שהתחום מאוד עניין אותי עוד כשניצני העידן הדיגיטלי התחילו לנבוט בארץ, לפני לא מעט שנים".

האם את חושבת שיש אפליה נגד נשים בתעשייה?
"אני חושבת שבהיי-טק, ההזדמנויות לנשים הן אינסופיות. אם בעבר ראינו בעיקר רשת תמיכה רחבה לגברים, הרבה בזכות הקשרים שקשרו והתפקידים בהם שירתו בזמן שירותם הצבאי, כיום יש רשתות תמיכה לא פחות רחבות לנשים, על ידי נשים.

הקושי העיקרי של אישה להשתלבות בתחום הזה הוא בכך שנשים עדיין נתפשות כהורה העיקרי שמטפל בילדים ולכן, הן לא תמיד יכולות להשקיע את הזמן בקריירה כמו גבר. אבל אנחנו חיים, ובעיקר חיות, בעידן שבו התפישות האלה הולכות ומשתנות, ויותר גברים רוצים ומוכנים לקחת חלק שווה בגידול הילדים. זה ישחרר את האישה לקריירה וכולם ירוויחו מזה".

האם נתקלת אישית באפליה נגדך בתעשייה, על רקע היותך אישה?
"ספגתי לא פעם הערות סקסיסטיות. אדם חלש מוצא דרכים להקטין אחרים וזו כנראה הדרך להקטין אישה. כמו שאתם רואים, זה לא עבד להם".

אחוז הנשים בהיי-טק ובסטארט-אפים נמוך משל הגברים. כיצד ניתן לתקן את המצב?
"זה נכון. אנחנו, ברשות החדשנות, בוחנים מספר כלים שונים שיכולים להוות תמריץ על מנת להגדיל את היזמות הנשית. נשמח גם לקבל הצעות מהתעשייה. זו בהחלט אחת מנקודות ההתמקדות שלנו, שהרי מאף בחינה – כישורים, יכולות, השכלה, יצירתיות או דבקות במטרה – ובאף תחום, הנשים לא נופלות מהגברים".

האם יש יתרון כלשהו לחברות בהעסקת נשים?
"ללא ספק. נשים שבוחרות בקריירה תעבודנה קשה על מנת להוכיח את עצמן. הן מביאות לצוות אינטליגנציה רגשית מפותחת ויכולת לעבודת צוות, וזאת בנוסף לכישורים והשכלה. העסקת נשים היא יתרון לכולם – למעסיק/ה, למשק, לחברה ולמשפחה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים