תוכן פרסומי
ראשי » דעות וניתוחים » על סף ה-30

על סף ה-30

בעוד שנה, ב-18 בנובמבר 2010, יחגוג העיתון אנשים ומחשבים יום הולדת 29 ● למחרת בבוקר תיפתחנה חגיגות שנת ה-30 של העיתון, שהיה הראשון שנתן את הבמה הראויה לענף מערכות המידע הישראלי ● יום ההולדת של אנשים ומחשבים הוא במובנים רבים גם יום הולדתה של תעשיית ה-ICT בארץ, וזו בהחלט סיבה למסיבה ● החל מהדו-שבועון, דרך הפקס-עיתון ועד DailyMaily - אנשים ומחשבים תמיד היו שם ● סיכום ביניים

מאת 22 בנובמבר 2009, 13:51 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בשנה הבאה נתחיל לחגוג את שנת ה-30 של הקבוצה, וההכנות - בעיצומן. בינתיים, נמשיך לעמול יום-יום ושעה-ושעה עבורכם, ולספק לכם דיווחים, כתבות, כנסים, אירועים, פורומים ועוד הרבה הפתעות, כדי שיהיה למה לחכות

לפעמים קצת קשה להאמין באיזו מהירות חולף הזמן. ביום ד' האחרון, ה-18 בנובמבר 2009, מלאו 28 שנים לגיליון הראשון של אנשים ומחשבים. מייסדי העיתון והקבוצה, העומדים בראשה עד היום, הם דליה אסיא-פלד ופלי הנמר (פלד). את הרעיון להפקת עיתון המוקדש לקהילת ה-IT הישראלית יזם פלי הנמר, שזמן קצר לפני פרסום הגיליון הראשון פרש מעבודתו כמנהל ביבמ (IBM) ישראל. אז, ב-1981 – ימי טרום ההיי-טק, הסטארט-אפים והאקזיטים, זה לא היה דבר מובן מאליו.

הנמר חבר לרעייתו דליה, המו"לית והמנכ"לית המשותפת של אנשים ומחשבים – שכבר אז עמדה בראש חברת הוצאה לאור פעילה, וביחד הפיקו השניים את הגיליון הראשון שראה אור, כאמור, ב-18 בנובמבר 1981. אנשים ומחשבים חולק בתערוכת מחשבים שנערכה בבנייני האומה בירושלים ומאז לא הפסיק העיתון להופיע אפילו פעם אחת.

עיתון המוקדש כולו לענף המיחשוב הישראלי התקבל בזמנו בהפתעה – בקהילה עצמה כמו גם בקרב אנשי המדיה המקומיים. כך, אנשים ומחשבים היווה פריצת דרך, בכך שהיה עיתון הנישה הראשון בישראל שהופיע בצורה סדירה ובפורמט טבלואיד – בתחילה כדו-שבועון ואחר כך כשבועון שפורסם בהתמדה במשך כ-27 שנים, וכעת, בהתאם לאופי המדיה של היום, ממשיך להופיע כירחון. למותר לציין, כי בכל אותן שנים הופיעו בישראל מספר רב של מגזינים, שבועונים וירחונים – ורובם נעלמו.

כבר מתחילת דרכו של אנשים ומחשבים, הגדירו לעצמם המו"לים תחום מוגדר לכיסוי: היי-טק, מחשבים ובעיקר מערכות מידע – תחום חדש יחסית, שכמעט ולא זכה לכיסוי בשום מדיה אחרת בישראל. אנשים ומחשבים היה שבועון עצמאי בבעלות פרטית, שאינו שייך לאף אחד מקבוצות המו"לים של העיתונים הגדולים, וכך נותר עד היום.

שלושה חודשים לפני שאנשים ומחשבים ראה אור, ב-12 באוגוסט 1981, הכריזה יבמ על המחשב האישי הראשון. ה-PC החל להשתרש לאט-לאט גם בשוק הישראלי, בעיקר בקרב חברות וארגונים מוטי-טכנולוגיה. לצידו של המחשב האישי, התפתח תחום מערכות המידע, אך בניגוד ל-PC הוא לא זכה לתיעוד ולהתייחסות במעט מוספי המחשבים והעיתונים שהופיעו אז.

28 שנים לאחר היווסדו, ניתן בהחלט לומר שאנשים ומחשבים יצר תחום כיסוי חדש בנוף העיתונות הישראלי, ונתן במה מכובדת ומתאימה למה שאנו מכנים כיום ענף ה-ICT. בראייה היסטורית, אין זה מפתיע כלל שקבוצת אנשים ומחשבים היא זו שהגתה את התואר מנמ"ר – מנהל מערכות מידע ראשי, ששגור היום בפי כל. אגב, רבים סבורים, כי המילה "מנמ"ר" קשורה בדרך כל שהיא לתורת הנמר של פלי, אולם האמת היא שאותה תורה הופיעה מאוחר הרבה יותר בהיסטוריה של קבוצת אנשים ומחשבים. למרות זאת, אם תרצו, כדאי שמנמ"ר טוב יהיה גם נמר.

אבל התרומה המרכזית של הזוג פלד ל-ICT בישראל היא העובדה, שאנשים ומחשבים הפך להיות הקול הבלתי מעורער של הענף, שצמח וגדל יחד עם העיתון. למעשה, לא תהיה זו הפרזה לומר שאנשים ומחשבים היו שותפים להקמת קהילת ה-ICT, על ידי כך שנתנו לה במה והפכו להיות השופר הראשי שלה. ראשי תעשיית ה-ICT בארץ, כמו גם גורמים בממשלה ובמוסדות הציבור, התבטאו לא פעם ואמרו שקשה מאוד לדמיין את הענף ללא הפעילות של אנשים ומחשבים. גם לנו קשה מאוד לדמיין את זה.

כמה שנים לאחר פרסום הגיליון הראשון של אנשים ומחשבים, הגיע פקס-עיתון – עיתון ה-IT הראשון למנויים, שהיה פריצת דרך בעצמו, ונשען על טכנולוגיות שהיו חדשניות באותה תקופה. אותו פקס-עיתון השתדרג עם השנים והפך ל-DaliyMaily – הניוזלטר המקוון היומי, שמהווה קריאת חובה לכל מי שפועל בענף. הרייטינג של DailyMaily, אגב, מורגש היטב עד היום, בעיקר בזכות התגובות המיידיות להן זוכה צוות העורכים והכתבים מדי יום. במקביל, החל לפני כשנה לפעול פורטל החדשות אנשים ומחשבים, שלראשונה מספק דיווחים חיים ויחודיים אודות הענף – מסביב לשעון.

ייחוד נוסף של אנשים ומחשבים, לפחות בעיני כותב שורות אלו, הוא היכולת שלו לשרוד תוך שמירה קפדנית על כללי האתיקה הבסיסיים והפרדה מוחלטת בין ידיעות חדשותיות, טורי דעה ותוכן שיווקי. לכולם יש מקום תחת המטריה של אנשים ומחשבים, אולם עקרון השקיפות, המהימנות והדיוק מנחים את כל העורכים והכתבים העובדים איתנו מאז ועד היום.

כידוע, קבוצת אנשים ומחשבים מנהלת פעילות ענפה גם מעבר למדיה. למעשה, אנו – במערכת העיתון – מהווים חלק מזרוע גדולה ומקצועית שמפיקה גם כנסים, אירועים, ועידות, פורומים מקצועיים וימי עיון. הכנסים שמפיקה אנשים ומחשבים משמשים כבר שנים רבות כזירת העסקים המרכזית בה נפגשים הספקים, המנמ"רים ובעלי התפקידים האחרים בענף. פורום הבכירים, C3, כמו גם 11 הפורומים האחרים של אנשים ומחשבים, מהווים מסגרת אינטימית למפגשי בוקר מקצועיים, בהם נוכחים מאות אנשים בענף. כאן באה לידי הביטוי התרומה שלנו, באנשים ומחשבים, ליצירת קהילת ה-ICT בישראל – קהילה תוססת ודינמית, שתרומתה למשק הישראלי חשובה ביותר. המדובר בקהילה שמוכיחה בכל פעם מחדש שהיא אוהבת אתגרים, מניעה חידושים ורודפת הצלחות.

תחילתה של השנה ה-29 לקיומה, מוצאת את קבוצת אנשים ומחשבים בתקופה מרתקת – תקופה שבה העיתונות הממוסדת שנולדה על ברכי הדפוס והנייר, נאבקת על קיומה אל מול העיתונות האינטרנטית, שהכניסה לחיינו סגנון חדש, דינמי וצעיר. זהו סגנון, חייבים להודות, שלא תמיד מניב פירות חיוביים. בשנה הבאה נתחיל לחגוג את שנת ה-30 של הקבוצה, וההכנות – בעיצומן. בינתיים, נמשיך לעמול יום-יום ושעה-ושעה עבורכם, ולספק לכם דיווחים, כתבות, כנסים, אירועים, פורומים ועוד הרבה הפתעות, כדי שיהיה למה לחכות.

מאחר ובמובנים רבים, יום ההולדת של אנשים ומחשבים הוא גם יום הולדתה של תעשיית ה-ICT הישראלית, נאחל לכולנו מזל טוב ואריכות ימים.

על סף ה-30 Reviewed by on . לפעמים קצת קשה להאמין באיזו מהירות חולף הזמן. ביום ד' האחרון, ה-18 בנובמבר 2009, מלאו 28 שנים לגיליון הראשון של אנשים ומחשבים. מייסדי העיתון והקבוצה, העומדים בר לפעמים קצת קשה להאמין באיזו מהירות חולף הזמן. ביום ד' האחרון, ה-18 בנובמבר 2009, מלאו 28 שנים לגיליון הראשון של אנשים ומחשבים. מייסדי העיתון והקבוצה, העומדים בר Rating:

תגובות (1)

  • Avatar

    יאחעקחםהכ"ל (ראשי תיבות לא מייצגים)

    "אנשים ומחשבים היא זו שהגתה את התואר מנמ"ר – מנהל מערכות מידע ראשי" זהו כבוד מפוקפק ביותר. ראשי תיבות שאינם ראשי תיבות. היה צריך לקרוא לזה מממ"ר ( מנהל מערכות מידע ראשי) או נמ"מ (ניהול מערכות מידע).

    מי יודע כמה שנים עוד ניתקע עם השם האומלל הזה.

הגיבו