הופסקו העיצומים בפלאפון ובבזק בינלאומי

ההנהלה והעובדים הסכימו להפסיק את העיצומים, שנמשכו בחודשיים וחצי האחרונים, להיכנס למשא ומתן על חתימת הסכמים קיבוציים, ולאפשר את מיזוג בזק בינלאומי לתוך יס ואת הקמת חברת האינטגרציה שבזק רוצה להקים

בזק

הנהלת בזק וההסתדרות הודיעו היום (ב'), בהודעה משותפת, שהעובדים מפסיקים את העיצומים שבהם נקטו בפלאפון ובבזק בינלאומי, לאחר שהושגה התקדמות במגעים בין הצדדים. לפי ההסכמות, יופסקו עיצומי העובדים בחברות ויחל משא ומתן אינטנסיבי להסדרת זכויותיהם במסגרת מהלך מיזוג בזק בינלאומי לתוך יס ופיצול חטיבת האינטגרציה לחברה נפרדת ועצמאית, וכן באשר לקליטת עובדים ושמירה על הרשת הסלולרית בפלאפון.

ההסכמות הושגו אחרי כחודשיים וחצי של עיצומים ואף שביתות מצד העובדים, שמחו על כך שההנהלה לא מוכנה לנהל אתם משא ומתן, ולטענתם מבצעת "סבבים בלתי נגמרים" של פיטורי עובדים. העובדים עבדו במתכונת שבת ובמשך זמן מה אף השביתו את שירותי החברות. במרוצת התקופה ההנהלה אף איימה בהשבתת מגן. אלא שהיום הגיעו הצדדים להסכמות, כאמור.

העקרונות המרכזיים של המתווה שהתגבש הם: חברת האינטגרציה החדשה שתוקם תכלול את אגף הפתרונות לעסקים, אגף ה-SMB ומטה עצמאי, תחת הסכם קיבוצי שייחתם מול ההסתדרות. פעילות אגף השיחות הבינלאומיות תועבר לפלאפון והעובדים ייקלטו כעובדי פלאפון. הפעילויות הנוספות של בזק בינלאומי תמוזגנה לתוך יס והעובדים ייקלטו כעובדי יס, תחת הסכם קיבוצי שייחתם מול ההסתדרות לשלוש שנים. ההסתדרות ויו"ר ועד עובדי בזק בינלאומי ימשיכו לייצג את העובדים שיעברו ל-יס ולחברת האינטגרציה לתקופת ההסכם, לרבות לצורך חתימה על הסכמים קיבוציים. לעובדים הקבועים שלא יהיו מעוניינים לעבור ל-יס יוצעו תנאי פרישה מיטיבים.

כמו כן, הוסכם שהמעבדה במרכז הלוגיסטי של פלאפון תקלוט פעילות תיקונים שמתבצעת כיום במיקור-חוץ בבזק בינלאומי, הושגה הסכמה לשמירה על רשת הסלולר בבעלות פלאפון ועובדי החברות יהיו זכאים למענק מיוחד, שישולם להם בתחילת השנה הבאה. הנושא היחיד שנשאר במחלוקת הוא יחידת המיקוח בין העובדים להנהלה, והצדדים מסרו שהוא יידון במהלך המשא ומתן שהם יקיימו ביניהם.

ההסכמות התגבשו בתום הליך גישור שנוהל על ידי צמד המגשרים פרופ' גיא מונדלק ועו"ד ארנה ברדיצ'ב לב. את המו"מ לגיבוש המתווה ליוו עו"ד תהילה בנישו, סגנית ראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, ועו"ד ירון לסטרל ממשרד ש. הורוביץ, שייצג את ההנהלה. המתווה הובל על ידי סמנכ"ל משאבי האנוש, צביקה אברמוביץ', מטעם החברות, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק בהסתדרות, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן, ויו"רית ועד עובדי בזק בינלאומי, לימור ליברמן-לביא.

ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות.

ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות. צילום: דוברות ההסתדרות

"זה צעד בונה אמון – מוקדם לברך על המוגמר"

לדברי יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, "עדיין מוקדם לברך על המוגמר, אבל מתווה ההסכמות שגובש הוא צעד בונה אמון, שמאפשר את חזרת הצדדים לשולחן המשא ומתן. ועדי העובדים הפגינו נחישות ואחריות לאורך הדרך. אני מקווה שהמשא ומתן שיתחיל לאור המתווה יסייע לחזק את מערכת יחסי העבודה בקבוצת בזק, תוך הכרה בתרומה המשמעותית של ההון האנושי להצלחתן של פלאפון ובזק בינלאומי".

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, בזק בינלאומי ו-יס, ציין כי "החתימה על מתווה ההסכם מאפשרת לנו להתקדם עם מיזוג פעילות בזק בינלאומי אל תוך יס והקמת חברת אינטגרציה כחברה נפרדת ועצמאית. מדובר בבשורה משמעותית עבור הלקוחות והעובדים".

חלוצי אמר ש-"לפני חמישה חודשים נאלצנו לצאת למאבק על זכות ההתאגדות שלנו. היום, בשעה טובה, הגענו למתווה שיכניס את הצדדים למשא ומתן אמיתי. הסיפור עוד לפנינו, אבל זאת התחלה. העובדים של פלאפון ובזק בינלאומי הם הנכס הכי גדול של הקבוצה, וחשוב לשמור עליו".

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ו-יס.

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ו-יס. צילום: יונתן בלום

לדברי שמן, ״הוכחנו שרק באמצעות כוח ארגוני חזק ומאוחד ניתן להגיע למתווה מוסכם לטובת העובדים והחברות. במשך כמה חודשים נאבקנו על הפרנסה והתנאים שלנו, ולצערי, משלא נותרה לנו ברירה, הוחלט לפתוח בעיצומים ובמחאה ברחובות. אני מקווה שההנהלה הפנימה שרק ביחד, ועד עובדים לצד הנהלה, ניתן להצעיד את החברות קדימה".

ליברמן לביא אמרה שהמתווה שגובש הוא "בשורה גדולה לעובדים" וש-"חשוב לייצר עבורם שקט, ביטחון ואופק תעסוקתי. כולי תקווה שהמשא ומתן יהיה ענייני ומהיר, בכדי שנגיע להסכם קיבוצי מצוין בהקדם".

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים