דרמה בבזק: הנהלות פלאפון ובזק בינלאומי מאיימות בהשבתת מגן

בהנהלת אלפא - החברה המאחדת את פעילויות פלאפון ובזק בינלאומי - הוחלט להפעיל השבתת מגן אם הוועדים ימשיכו לנקוט בעיצומים ● ועד העובדים בתגובה: "צעדים הזויים... ההעיצומים הארגוניים רק יילכו ויוחרפו עד השבתה כללית"

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי. צילום: יח"צ

דרמה בבזק: בזק הודיעה היום לרשות לניירות ערך על כוונתה לנקוט השבתת מגן בחברות הבנות פלאפון ובזק בינלאומי.

בהודעת החברה נאמר, כי "ביום 19.10.2021 הגישה כל אחת מחברות הבת לממונה הראשית על יחסי עבודה במשרד הכלכלה הודעה על השבתת מגן לפי סעיף 5א לחוק יישוב סכסוכי עבודה, תשי"ז-1957. בהודעות הוסבר, כי המשך העיצומים בחברות הבנות עלול להביא לכך שלא יהיה טעם כלכלי ו/או אפשרות תפעולית בקיום תהליכים מסוימים בחברות הבנות. מועד תחילת השבתת המגן ומספר העובדים שעבודתם עתידה להיות מושבתת במסגרת השבתה כאמור, ככל שתינקט בכל אחת מהחברות הבנות, תלוי בצעדים הארגוניים ובעיצומים שיינקטו בידי העובדים. במקביל, ממשיך להתנהל הליך גישור בין הנהלות החברות הבנות ובין נציגויות עובדיהן. החברה והחברות הבנות אינן יכולות להעריך, בשלב זה, את ההשלכות כתוצאה מהשבתות המגן שתינקטנה בפועל".

משמעות ההודעה היא, כי ההנהלה שומרת לעצמה את הזכות להפעיל השבתת מגן אם עיצומי העובדים, שנמשכים כבר כמעט שלושה חודשים, לא ייפסקו. בהתאם, עם אכן תופעל ההשבתה, יוכלו ההנהלות להודיע לעובדים, גם אלה שאינם שובתים או לוקחים חלק פעיל בעיצומים, אך מושפעים מהם ישירות – כי עבודתם תושבת, שכן ממילא הם אינם יכולים לתפקד על רקע העיצומים וההשבתות, וייתכן שייכללו בהשבתה אלפי עובדים.

החברה גם הבהירה כי ההחלטה על ההשבתה, אם אכן תיכנס לפועל, ואילו עובדים תכלול – תתקבל בהמשך, לפי העיצומים שהוועד ינקוט. בכל מקרה, שירותי הסלולר, הגלישה, תקלות טכניות ועוד יפעלו כסדרם ולא ייפגעו

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי לעובדים: לא נותרה בידינו ברירה

במקביל, נשלח מכתב לעובדים מרן גוראון, מנכ"ל קבוצת אלפא, הכוללת את פלאפון, yes ובזק בינלאומי, שבו הוא מעדכן אותם על ההתפתחויות.

"אבקש לעדכן אתכם, כי בהסכמה משותפת להצעת בית הדין, אנו נמצאים מזה זמן מה בתהליך גישור בין ההנהלה לבין ועד העובדים, זאת לאחר מו"מ ממושך שכלל מספר פגישות בין הצדדים. לצערי, למרות זאת וגם בזמן מסגרת הגישור הוועד לא רק ממשיך את העיצומים שמופעלים כבר שבועות ארוכים, אלא הודיע על עיצומים נוספים, בהם השבתת ההשקה של האייפון החדש".

עוד מציין גוראון במכתבו, כי פלאפון אינה צד ב"מריבה" מול הוועדים, שכן אלה נוקטים עיצומים בשל הכוונה למזג חלק מעובדי בזק בינלאומי ב-yes וחלקם האחר בחטיבת אינטגרציה שתפוצל מבזק בינלאומי לחברה עצמאית. ולמרות שאין לפלאפון קשר לתוכניות הללו, היא נפגעת קשות מן העיצומים וההשבתות.

גוראון ממשיך וכותב, כי "למרות זאת, עד עתה הכלנו את העיצומים המתקיימים בחברה מזה תקופה ארוכה, על אף שפגעו בחברה ובלקוחות. היינו חשופים לשמועות רבות שאין להן כל בסיס, בהן גם כוונה למכור את רשת פלאפון לגורם חיצוני – כאשר אין כל כוונה כזו. המשכנו לפעול על מנת לקיים משא ומתן ולהגיע להבנות, תוך נקיטת אחריות ארגונית וערכית ומתוך הבנה, כי כולנו נעבוד יחד ביום שאחרי, ולכן יש לשים דגש לא רק על התוצאה, אלא גם על הדרך. חזרנו והצענו לוועד להפסיק את הצעדים בהם נוקטים שני הצדדים – אך הצעות אלה נדחו על ידו שוב ושוב.

"כעת, לא נותרה בידינו ברירה. כיוון שעובדים רבים נותרים ללא יכולת ממשית לעבוד כתוצאה מהעיצומים, אנו נאלצים להודיע על 'השבתת מגן', שמטרתה להגן על החברה. ההחלטה על ההשבתה בפועל, ככל שתינקט, מועדה והיקפה תתקבל בהמשך, ונודיע על כך באופן מסודר.

"אני שב וחוזר", מסיים גוראון את המכתב, "כי גם לאחר שיחות רבות בין הצדדים, אנחנו מוכנים בכל עת לקדם את המו"מ באופן מיידי על מנת לפתור את כל הנושאים השנויים במחלוקת, וכולי תקווה כי נוכל לעשות זאת בהקדם ולחזור לימים של שגרה ולמיקוד במשימות החשובות שלנו יחד".

יו"ר ועד העובדים: "נחריף את העיצומים עד שנבטיח את זכויות העבודים"

יו"ר ועד עובדי אלפא ( פלאפון ובזק בינלאומי), יחיאל שמן, מסר בעקבות החלטת ההנהלה, כי "הצעדים ההזויים בהם נוקט המנכל כמו איום בהשבתת מגן הינם המשך ישיר לאטימות והניתוק שהוא מגלה בחודשים האחרונים. הוא ובעלי השליטה בקבוצה הם האחראים הבלעדיים למשבר בחברות. ההעיצומים הארגוניים רק יילכו ויוחרפו עד השבתה כללית ועד שנבטיח את זכויות ותנאי העובדים ואת עתיד החברות״.

עוד נמסר מן הוועד, כי "בדקות אלו ממש כלל מוקדי השירות והתמיכה הטכנית מושבתים לחלוטין עד להודעה חדשה ולא יינתן מענה למיליוני הלקוחות של שתי החברות",

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים