תוכן פרסומי
ראשי » TheNewCom » טים קוק: המשתמשים סומכים שלא נפגע בפרטיות שלהם
טים קוק, מנכ"ל אפל. צילום: BigStock

טים קוק: המשתמשים סומכים שלא נפגע בפרטיות שלהם

למרות הביקורות, אפל ממשיכה להפעיל תכונה באפליקציית הבריאות שלה, שמאפשרת למשתמשי iOS לראות את ההיסטוריה הרפואית שלהם ● אלא שלדברי מנכ"ל החברה, המשתמשים לא חוששים

מאת 28 בפברואר 2019, 16:53 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ביקורות רבות נשמעות בשנים האחרונות על מדיניות הפרטיות, ואולי אי הפרטיות, של חברות ענק שונות, ועל מה שהן עושות עם המידע שלנו. אחת מהן היא אפל, שבין הטריגרים לביקורת עליה הייתה אפליקציית הבריאות שהיא השיקה בשנה שעברה, ובה תכונת Health Records, שמאפשרת למשתמשי iOS לראות את ההיסטוריה הרפואית שלהם.

אלא שבראיון ל-NPR – ארגון עצמאי שכולל יותר מ-900 תחנות רדיו בארצות הברית – טען טים קוק, מנכ"ל החברה, שלמשתמשים יש אמון באפל, מאחר ש-"ידוע לכל" שיש לה "מחויבות עמוקה" לפרטיות שלהם.

Health Records – המידע מבית החולים והרופא עובר ל-iPhone

תכונת Health Records מעבירה את המידע המוצפן ישירות מבית החולים או הרופא של הפציינטים ל-iPhone שלהם, מבלי שהוא יעבור בשרתי אפל.

ככלל, אפליקציית Health מתוארת על ידי אפל ככזו שתסייע לבעליה ללמוד על בריאותם ובעצם תעודד אותם לשפר את היכולות הפיזיות שלהם. לפי התיאור הזה, האפליקציה מאחדת נתוני בריאות מה-iPhone, ה-Apple Watch ואפליקציות של צד שלישי שבעלי המכשירים כבר משתמשים בהן, כך שכל ההתקדמות שלהם נמצאת במקום נוח אחד.

אלא שחשיפה אחרונה, בתחקיר של הוול-סטריט ג'ורנל, מצאה כי לפחות 11 אפליקציות שאוספות מידע אישי רגיש מעבירות אותו באופן קבוע לפייסבוק. המידע הזה יכול לכלול משקל גוף, תאריכי ביוץ ומחזור חודשי, ועוד נתונים אישיים. התחקיר הבהיר כי בין המדליפים נמצאו מספר גורמי צד שלישי שעומדים מאחורי יישומי iOS שקשורים לבריאות.

לא הייתה גישה לרשומות האישיות המאוחסנות ב-Health App

לאחר היוודע דבר ההדלפה, אפל הבהירה שלאפליקציות שהעבירו לפייסבוק את הנתונים לא הייתה גישה לרשומות האישיות המאוחסנות על ידי יישום הבריאות שלה, אלא רק למידע שהתוכנה אספה בכוחות עצמה. החברה גם הזהירה שעל ידי שליחת נתונים אלה לגורמי צד שלישי ללא הרשאת המשתמשים, מפתחי האפליקציות מסכנים את עצמם בהרחקה לצמיתות מה-App Store.

"אנשים יסתכלו על זה (על נתוניהם והאפשרויות של התכונה – ג"פ) וירגישו שהם יכולים לסמוך על אפל", הבטיח קוק בראיון ל-NPR. "זה אלמנט מפתח אצל כל מי שאתה עובד אתו על הבריאות שלך".

אפל מביעה לעתים קרובות מחויבות חזקה לפרטיות המשתמש, ואפילו התגוששה עם ה-FBI על הנושא, עד כדי הגעה לבית משפט, כשסירבה לפרוץ למכשיר ה-iPhone של טרוריסט לפני כשנתיים. בניגוד לגוגל ולפייסבוק, היא לא מוכרת נתוני משתמשים למפרסמים, וקוק עצמו, שהתגאה לא אחת בהקפדה הזו של החברה, הבהיר שהוא סבור שזוהי דרישה בסיסית מכל מי שמנסה לבנות מערכת דיגיטלית שכוללת רשומות רפואיות. "אני יודע שאני רוצה לעשות עסקים עם אנשים שיש להם את נתונים הבריאות שלי, ושהיו אנשים שאני נותן בהם אמון עמוק", אמר קוק.

רשומות הבריאות של אפל הן נושא שעדיין נמצא בחיתוליו, אבל יש כבר מעל ל-160 מוסדות שתומכים ב-Health Records. מדובר בגופי בריאות מרחבי ארצות הברית, ופציינטים שלהם יכולים לקבל מרופאים אלה ומבתי החולים שהצטרפו למיזם את התיקים הרפואיים שלהם, כך שיאוחסנו באופן אלקטרוני באפליקציית הבריאות iOS Health. הנתונים הזמינים באמצעות היישום כוללים חיסונים, תוצאות מעבדה, אלרגיות, תרופות ועוד.

מיותר לציין כי מידע כה פרטי זה, אם חלילה יגיע לידיים לא נכונות, עלול להוות ממש כלי נשק נגד כל משתמש כמעט, כך שמן הסתם, על כתפיה של אפל מוטלת הפעם אחריות כבדה שבעתיים. זאת, בהחלט לנוכח התועלות האפשרויות של הפיתוח החדשני.

טים קוק: המשתמשים סומכים שלא נפגע בפרטיות שלהם Reviewed by on . ביקורות רבות נשמעות בשנים האחרונות על מדיניות הפרטיות, ואולי אי הפרטיות, של חברות ענק שונות, ועל מה שהן עושות עם המידע שלנו. אחת מהן היא אפל, שבין הטריגרים לביק ביקורות רבות נשמעות בשנים האחרונות על מדיניות הפרטיות, ואולי אי הפרטיות, של חברות ענק שונות, ועל מה שהן עושות עם המידע שלנו. אחת מהן היא אפל, שבין הטריגרים לביק Rating: 0

הגיבו