דיוויד מילס, מאבות האינטרנט, מת בגיל 85

פרופ' מילס המציא את פרוטוקול NTP לסנכרון זמן בין מערכות מחשב על גבי רשתות נתונים - מפרוטוקולי האינטרנט הוותיקים ביותר ● מותו נקבע לפני שבוע, אולם בתו פרסמה על כך רק אתמול (ג')

פרופ' דיוויד מילס המנוח.

אבדה לעולם האינטרנט: פרופ' דיוויד מילס, אחד מאותם גאונים שהמציאו את הרשת שבה כולנו משתמשים כיום, מת בגיל 85, כשהוא משאיר אחריו מורשת בעלת השפעה מהפכנית על העולם. מותו נקבע לפני שבוע, אולם בתו פרסמה על כך רק אתמול (ג').

מילס היה פרופסור למדעי המחשב והתקשורת מאוניברסיטת דלאוור. הוא ידוע בעיקר בגלל פרוטוקול ה-NTP (ר"ת Network Time Protocol), שהוא המציא ב-1979 והיה הראשון שיישם אותו. הוא ביצע את הצגת הבכורה של הפרוטוקול, במה שנחשב לשימוש הראשון בשירותי אינטרנט על גבי לוויין טרנס אטלנטי, ב-"ועידת המחשבים הלאומית", שנערכה בניו יורק. הפרוטוקול נכנס לשימוש מסחרי בשנות ה-80', ומאז הוא יושם במיליארדי מכשירים.

NTP הוא פרוטוקול רשת לסנכרון זמן בין מערכות מחשב על גבי רשתות נתונים עם מיתוג מנות ואחזור משתנה. זהו אחד מפרוטוקולי האינטרנט הוותיקים ביותר שקיימים. כמו כן, מילס המציא את נתב הרשת הראשון – ה-Fuzzball router, שהתבסס על המיני מחשבים DEC LSI-11, שנמכרו בין שנות ה-70' לשנות ה-90' של המאה הקודמת.

הוא קיבל את הפרופסורה שלו ב-1986 ופרש מהאוניברסיטה ב-2008, אז הוא הפך לפרופסור אמריטוס. מילס כתב 28 בקשות RFC (ר"ת Request for Comments) וקבע שני סטנדרטים בעולם האינטרנט. ב-2013 הוא זכה בפרס האינטרנט של IEEE "על מובילות יוצאות דופן ותרומות קבועות למחקר, פיתוח, סטנדרטיזציה ויישום של יכולות סינכרוניזציית זמן עבור הרשת".

מילס נולד ב-1938 עם גלאוקומה – מחלה שפוגעת בעצב הראייה, אם כי כתוצאה מניתוח שעבר בילדותו, הייתה לו ראייה חלקית. כתוצאה מכך, הוא תמיד עבד עם מסכי מחשב גדולים. ראייתו החלה להידרדר ב-2012, ואבדה לחלוטין עשור אחר כך. לצד ההמצאות שלו בתחום האינטרנט והפיתוח הרב של עולם זה, מילס היה חובב רדיו.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים