WTF: מאסק התייעץ עם הטוויטרים אם למכור 10% ממניות טסלה שלו

מנכ"ל טסלה ו-SpaceX ציין שהדרך היחידה שמחייבת אותו לשלם מיסים היא אם יימכור ממניותיו ● יותר מ-2.7 מיליון כבר השיבו לסקר - מה הם מציעים לו לעשות: למכור או לאו?

אילון מאסק, מנכ"ל טסלה, לצד טסלה Model S‏ בשנת 2011.

מנכ"ל טסלה ו-SpaceX, אילון מאסק, פנה בטוויטר בסוף השבוע (ש') אל 62.6 מיליון עוקביו בסקר-ציוץ מסקרן. הוא שאל את הקהל האם עליו למכור 10% ממניותיו בחברת כלי הרכב החשמליים, וזאת לנוכח העובדה שוושינגטון לוחצת להעלות מסים על מיליארדרים כמותו.

בארה"ב, הדמוקרטים לוחצים באחרונה על שינוי גישה שיחייב מיליארדרים לשלם מיסים כאשר מחיר המניה שבבעלותם עולה, גם אם הם לא מוכרים אותה. זה מושג המכונה "רווחים לא ממומשים", ולמאסק יש רבים כאלו כיום, כשמניות טסלה מזנקות כל העת והשווי הנקי שלו – כשהוכרת כאדם העשיר בתבל בחודשים האחרונים – כבר עומד על כ-300 מיליארד דולר.

המיסוי החדש שמתכננים הדמוקרטים הוא בעצם מס מיליארדרים ספציפי, שצפוי להיות מוטל על אמריקנים בעלי שווי נטו של לפחות מיליארד דולר, או הכנסה של 100 מיליון דולר במשך שלוש שנים ברצף, לכל הפחות. לפיכך, ובהתבסס על מדד העושר של פורבס, המיסוי החדש – אם יתקבל – יחול על פחות מ-1,000 אמריקנים.

המיליארדרים של היי-טק שמתחמקים מתשלומי מס

למרות הצמיחה הכלכלית האינדיבידואלית שלהם, מאסק, כמו גם מנכ"ל ומייסד אמזון, ג'ף בזוס – ש"התדרדר" רק למקום השני בעשירי תבל – הם אמנם האנשים העשירים ביותר במדינתם (ובעולם) אך בכל זאת מצליחים לעתים קרובות לשלם מס הכנסה פדרלי של 0%.

סקר מתמשך ומעמיק שערכה פרופבליקה (ProPublica) על "שפע" מסמכים של שירות מס ההכנסה האמריקני (IRS) שהודלפו לאחרונה חשף שמיליארדרים כמו בזוס ומאסק הצליחו כולם להימנע מתשלום מס הכנסה פדרלי בשנים האחרונות – חלקם במשך שנים מרובות, למעשה. ועוד לפני הדלפת הדטה של מס ההכנסה, חקירת הדרכים החוקיות שבהן אנשים עשירים עוקפים באופן קבוע את תשלום מס ההכנסה הפדרלי העסיקה את התקשורת – אחרי הכל, אם עשרות מיליוני אמריקנים משלמים מס הכנסה פדרלי מדי שנה, מדוע שהאנשים העשירים ביותר במדינה לא יחויבו לעשות זאת? ובכלל, איך אנשים בעלי הון בלתי נתפש מצליחים לא להיות חייבים למס הכנסה כלום במסי הכנסה פדרליים?

מאסק, אגב, הוא המולטי-מיליארדר הקולני ביותר בצמרת עשירי ארה"ב בכל הקשור בהתנגדות לחוק המיליארדרים המתגבש והולך. ב-27 באוקטובר האחרון הוא אפילו צייץ והזהיר כי הטלת מס ייחודי על מיליארדרים תכסה רק כ-10 אחוזים מהגירעון הפדרלי, ותהה – "מניין ישיגו את 90 האחוזים הנותרים?". בהמשך לציוץ הוסיף והזהיר כי אם חוק כזה אכן יעבור, וושינגטון תרדוף בהמשך הדרך גם אחרי הציבור הרחב. "בסופו של דבר, נגמר להם הכסף של אחרים, ואז הם יבואו אליכם", צייץ מאסק אז.

האם הציבור רוצה שמאסק ימכור וישלם מס פדרלי?

"היו הרבה דיבורים לאחרונה על כך שרווחים לא ממומשים הם אמצעי להתחמקות ממס, וזו הסיבה שאני מציע למכור 10% ממניות טסלה שלי", צייץ מאסק. "אתם תומכים בזה?" שאל את עשרות המיליונים שבחרו לצרוך ברשת המצייצת את פרסומיו המרתקים, אך לא אחת גם המטרילים במכוון. 


הבוקר, בחלוף כ-14 שעות מפרסום הסקר שיסתיים בעוד כתשע שעות, 56.6% מהמשיבים ענו שהם בעד מכירת עשרת האחוזים ממניותיו של מאסק (ותשלום המס על המכירה, מן הסתם). ולא מדובר במשיבים בודדים, אלא ב-2,743,652 בני אדם שטרחו והצביעו בסקר-ציוץ של היזם האקסצנטרי.

יצוין כי חלק גדול מהעושר של מאסק, כידוע, מקורו במניות טסלה, שאינה מזכה אותו במשכורת במזומן. "יש לי רק מניות, אז הדרך היחידה לשלם מיסים באופן אישי היא למכור מניות", צייץ מאסק והסביר בטוויטר.

מאסק הצהיר בציוץ נלווה לסקר: "אני אעמוד בתוצאות הסקר הזה, יהיו אשר יהיו".

נמשיך לעקוב.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים