רובין הוד ספגה קנס של כ-70 מיליון דולר בגין הפרות חוק בארה"ב

הרגולטור הפיננסי האמריקני, Finra, הגיעה להסכם עם חברה שמאחורי פלטפורמת המסחר בניירות ערך וקריפטו, ומדובר בקנס חסר תקדים שניתן לשירות בשל מעורבותו ב"פרשת גיימסטופ"

והירוק שלה ירוק מאוד. רובין הוד. צילום אילוסטרציה: BigStock

החברה שמאחורי אפליקציית ההשקעות רובין הוד (Robinhood), הפופולרית במיוחד בקרב סוחרים צעירים, תיאלץ לשלם קנס עתק של כ-70 מיליון דולר, כחלק מהסדר עם הרגולטור הפיננסי האמריקני, Finra, וזאת מכיוון שהטעתה לקוחות, ופגעה בהם דרך הפסקות באספקת שירותיה.

בחודשים האחרונים, הייתה נתונה רובין הוד – פלטפורמת מסחר בניירות ערך וקריפטו – לביקורת הולכת וגוברת מצד הרשויות הפיננסיות והרגולטוריות, וזאת בשל מעורבותה במה שמכונה "פרשת גיימסטופ" – שבמסגרתה חלה טלטלה בעולם ניירות הערך וההשקעות אחרי שמשקיעים קטנים (במושגים של שוק המניות), אשר הגיעו מהרשתות החברתיות, הקפיצו באופן יזום את שווי מניות חברת גיימסטופ (GameStop), ואחרות, שנסחרו בשורטס.

הדברים אירעו במהלך קריסת המניות הקשורה להתפרצות מגיפת הקורונה במרץ 2020, ולפי הדיווחים כללו גם הפסדים רבים מחד לקרנות הגידור, שאפשר שבהן רצו המשקיעים להתנקם ולא רק למטרות רווח, ומאידך גם למשקיעים טירונים.

הזינוק הדרמטי והמכוון שחל בשווי מניית גיימסטופ הכושלת – וכן במניות שורט אחרות, כמו למשל בזו של מניית רשת בתי הקולנוע AMC Entertainment, ובכלל במניותיהן של חברות אמריקניות שסבלו מירידה חדה בערכן עקב הקורונה – גרם לפלטפורמת המסחר רובין הוד להגביל את הרכישות דרכה, מה שיצר אי שביעות רצון בקרב הרשויות והמשקיעים, שאף דרגו אותה באופן יזום בכוכב בודד, כמחאה בחנויות האפליקציות של גוגל ואפל.

חקירה שהובילה לענישה הכבדה

נחקר בקונגרס. מנכ"ל רובין הוד, ולד טנב. צילום: ויקיפדיה

נחקר בקונגרס. מנכ"ל רובין הוד, ולד טנב. צילום: ויקיפדיה

הרשות הרגולטורית בענף הפיננסי בחנה אירועים אלו בחומרה. בחודש פברואר זומנו אפילו מנכ"לי החברות המעורבות ישירות או בעקיפין בפרשיית מניות גיימסטופ להתייצב לדיון בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים האמריקני. בין הנחקרים והמשתתפים בדיון – שכותרתו הייתה: "המשחק נעצר? מי מנצח ומפסיד כאשר מוכרי שורט, מדיה חברתית ומשקיעים קמעונאיים מתנגשים" – נכלל גם ולד טנב, מייסד שותף ומנכ"ל רובין הוד.

כעת, לכשהדברים הובהרו, הגיעה רובין הוד, כאמור, להסדר עם Finra, שכרוך בקנס של מיליוני דולרים עבור אפליקציית ההשקעות שאינה גובה עמלות ממשתמשיה.

לפי הרשות הרגולטורית, מתוך כ-70 מיליון הדולר מרובין הוד מחויבת לשלם,, 57 מיליון דולר הם על תקן קנס – ש-Finra עדכנה שהוא הקנס הגבוה ביותר שהטילה עד כה – ועוד 12.6 מיליון דולר, בתוספת ריבית, ישלמו על ידי רובין הוד לאלפי הלקוחות שנפגעו מהאירועים. Finra מסרה כי כשקבעה את גובה העונש, נלקח בחשבון הנזק הניכר שנגרם למיליוני לקוחות עקב מה שהוגדר כ"מידע שקרי או מטעה" שהמשתמשים ברובין הוד קיבלו. לפי הרגולטור, רובין הוד איפשרה לאלפי לקוחות לסחור באופציות, גם אם הם לא היו כשירים מספיק לעשות זאת.

"הקנס שהוטל בעניין זה, הגבוה ביותר שאי פעם הוטל על ידי Finra, משקף את היקף הכובד של הפרות רובין הוד, כולל ממצא Finra לפיו רובין הוד מסרה מידע שקרי ומטעה למיליוני לקוחותיה", נכתב בהודעה הרשמית לתקשורת ששלחה סגנית הנשיא של Finra, ג'סיקה הופר. "הציות לכללים אינו אופציונלי, ולא ניתן להקריב אותו לטובת הנכונות לשבור דברים קודם ולתקן אותם אחר כך", הוסיפה הופר.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. ישראל

    לא מובן על מה הם קיבלו את הקנס.. על זה שהם עצרו את המסחר בגיימסטופ? לא מובן בכלל..

אירועים קרובים