תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » ג'ף בזוס הפתיע: אמזון בעד העלאת המס לחברות
ג'ף בזוס, מייסד אמזון. צילום: מתוך ויקיפדיה

ג'ף בזוס הפתיע: אמזון בעד העלאת המס לחברות

האיש העשיר בעולם, ותאגיד הקמעונאות אונליין שייסד, ספגו לחצים גדולים בגין המיסים הנמוכים שהענקית משלמת למדינה, על אף שוויה ורמת הכנסותיה ● ההודעה על תמיכה בתכנית המיסוי החדשה של נשיא ארה"ב ביידן נראית כתוצר של כניעה ללחצים אלו

מאת 7 באפריל 2021, 12:44 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ג'ף בזוס, המייסד של הענקית אמזון ומנכ"לה, הודיע לארצות הברית אתמול (ג') דרך חשבון הטוויטר השייך למדיניות הציבורית של הקמעונאית האלקטרונית שהוא תומך בתכניתו של נשיא הנכנס ג'ו ביידן להעלות מסי חברות במדינה.

בזוס והחברה שלו ציינו בהודעתם כי "אנו תומכים בהתמקדות ממשל ביידן בהשקעות נועזות בתשתיות אמריקניות. הדמוקרטים והרפובליקנים תמכו בעבר בתשתיות, וזה הזמן הנכון לעבוד יחד בכדי לגרום לכך לקרות. אנו מכירים בהשקעה זו, שתידרוש ויתורים מכל הצדדים – הן לגבי הפרטים המסוימים של מה שכלול (בתכנית – ג"פ) והן את האופן שבו היא תמומן (אנו תומכים בעליית שיעור מס החברות). אנו מצפים שהקונגרס והממשל יתכנסו כדי למצוא את הפתרון הנכון והמאוזן, השומר או משפר את התחרותיות בארה"ב". עניין התמיכה במיסוי החדש לחברות, כפי שניתן לראות בהודעה, צוין כביכול כבדרך אגב בסוגריים אבל הוא למעשה הבשורה הדרמטית של האיש שהוא כיום העשיר בתבל ושבבעלותו אחד התאגידים הבולטים והמשגשגים פיננסית הקיימים בעולם.

מתכנן העלאת מס החברות. הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

מתכנן העלאת מס החברות. הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

תכנית התשתית של ביידן מציעה להעלות את שיעור מס החברות ל-28% מ-21% ולתקן את קוד המס, כדי לסגור פרצות המאפשרות לחברות להעביר רווחים אל מעבר לים. ביידן אמר כי בשבוע שעבר כי אמזון הייתה אחת מתוך 91 חברות פורצ'ן 500 אשר "משתמשות בפרצות שונות בהן הן לא משלמות אף אגורה בודדת במס הכנסה פדרלי", בניגוד חריף למשפחות ממעמד הביניים שמשלמות שיעורי מס מעל 20%, כך על פי דיווח של רויטרס.

לחצים גדולים וכעס על המס שאמזון משלמת בארה"ב

אמנם בתקופת שלטון דונלד טראמפ, נהג הנשיא לשעבר "להיכנס" באמזון ובמנהיג המוביל אותה בתדירות גבוהה בגין מה שטען שהוא "אי תשלום מסי אינטרנט", דבר שכמובן אינו קיים כלל – אולם בזוס התמודד בכל זאת לאורך שנים עם ביקורת נוקבת ורצינית במיוחד הן מצד הבית הלבן, הן מטעם הקונגרס וכמובן גם ממשתמשי הרשתות החברתיות בגין המס הנמוך, יחסית, שהחברה שלו משלמת למדינה.

ביידן עצמו, עוד בטרם נכנס לבית הלבן, ביוני 2019, נקב מפורשות בשמה של אמזון כשאמר כי אף חברה שמרוויחה מיליארדי דולרים לא צריכה לשלם שיעור מס נמוך יותר מזה של כבאים ומורים.

בהצהרה שניתנה לפני שנתיים ל-CNBC אמר דובר אמזון בהתייחסו להאשמות הללו כי "אמזון משלמת את כל המיסים שאנו נדרשים לשלם בארה"ב ובכל מדינה בה אנו פועלים, כולל תשלום מס חברות של 2.6 מיליארד דולר". ההצהרה ההיא גם הזכירה גם את ההשקעה ויצירת המשרות של אמזון בארצות הברית. הטיעון האחרון הוא למעשה בעצם זה שמזכה את החברה במס המופחת שקבעה לה המדינה, אך כדאי בהזדמנות זו לציין את התלונות ההולכות ונערמות של עובדי החברה העצומה על תנאי העסקתם, כמו למשל תלונות של נהגים ונהגות המשלוחים אודות הכורך להטיל את מימיהם בבקבוקים ושקיות אשפה, עכב העומס שלא מאפשר להם עצירה להתפנות.

על רק תנאי ההעסקה הקשים החלו עובדי אמזון במחסן ענק באלבמה בניסיון להתאגד, דבר שגם בנוגע אליו מעמיסה עליהם החברה של בזוס קשיים רבים.

ומה ניתן ללמוד מהנתונים אודות מצבם של אמזון ובזוס?

המספרים מספרים סיפור מעט שונה מזה שעליו דיבר הדובר – בשנים 2017 ו-2018, לא שילמה הענקית מסיאטל מס הכנסה פדרלי כלל. אמזון דיווחה על חבות מיסוי פדרלית שוטפת בארה"ב לשנת 2019 בגובה 162 מיליון דולר, ועל 1.835 מיליארד דולר חבות מס פדרלית בארה"ב לשנת 2020.

כבר שנים שרוב הזמן הוא האיש העשיר בתבל עפ"י פורבס. ג'ף בזוס. צילום: BigStock

כבר שנים שרוב הזמן הוא האיש העשיר בתבל עפ"י פורבס. ג'ף בזוס. צילום: BigStock

כמו כן, אמזון סיימה את הרבעון האחרון של 2020 ואת השנה כולה עם תוצאות מצוינות – עם הכנסות רבעוניות שעקפו את ה-100 מיליארד הדולר ושנתיות שמתקרבות לרף של 400 מיליארד. וזה בשנת קורונה. שווי השוק שלה בתום התקופה המסוימת הוערך בכמעט 1.6 טריליון דולר.

בנוסף, כדאי להזכיר כי בזוס, כידוע, הוא בעל הון עצמי עצום שעשה מכנסות אמזון. הוא ממוקם לסירוגין בפסגת טבלת האנשים העשירים בתבל של פורבס (Forbes), שם מתחרה בו ראש בראש היזם הטכנולוגי אילון מאסק. נכון להיום הוא שוב בצמרת והונו האישי מוערך ב-188.5 מיליארד דולר.

ג'ף בזוס הפתיע: אמזון בעד העלאת המס לחברות Reviewed by on . ג'ף בזוס, המייסד של הענקית אמזון ומנכ"לה, הודיע לארצות הברית אתמול (ג') דרך חשבון הטוויטר השייך למדיניות הציבורית של הקמעונאית האלקטרונית שהוא תומך בתכניתו של נ ג'ף בזוס, המייסד של הענקית אמזון ומנכ"לה, הודיע לארצות הברית אתמול (ג') דרך חשבון הטוויטר השייך למדיניות הציבורית של הקמעונאית האלקטרונית שהוא תומך בתכניתו של נ Rating: 0

הגיבו