IT נגד החיזבאללה

סא''ל אייל אבזבקייב, מפקד נופים, גדוד הקשר של אוגדה 91, מתאר בראיון לאנשים ומחשבים כיצד צה"ל נלחם עם ארגון הטרור הלבנוני שמאיים עלינו - גם בשדה התקשוב ● הוא מתאר את שדה המערכה הזה כ-"משחק מוחות מעניין בינינו לבינם"

כמו בזירות אחרות, גם הלחימה של ישראל בכלל וצה"ל בפרט נגד החיזבאללה לא מתקיימת רק בשדה הקרב הפיזי. הצבא משתמש בשורה של אמצעים טכנולוגיים כדי להילחם באיום מצפון, כמו גם באיומים ובארגוני הטרור האחרים. כך, למשל, כפי שפורסם באנשים ומחשבים בינואר האחרון, מרכז הל"א וניהול הספקטרום האלקטרו-מגנטי שבאגף התקשוב ביצע אשתקד מאות שיבושים להפלת רחפנים של החמאס, הג'יהאד האסלאמי והחיזבאללה.

בחודש שעבר נערך בפיקוד הצפון תרגיל סערת ברקים. במסגרת התרגיל נבחנו הלקחים מהאירועים המבצעיים האחרונים בגבול לבנון, ותורגלו נהלי הקרב והתוכניות האופרטיביות אל מול אפשרות של ימי קרב. עוד תורגלו שיתופי הפעולה בין מערכי האיסוף, האוויר, המודיעין והאש. התרגיל כלל הפעלה של מערכת תקיפת המטרות האחודה של צה״ל, מעגל האש. בתרגיל השתתפו כוחות מאגף התקשוב וההגנה בסייבר לצד כוחות מפיקוד הצפון, מזרועות האוויר והים, מאגף המודיעין ומהמשטרה.

בתרגיל מול גבול הלבנון הופעלו תרחישים אפשריים בכלל הממדים. מערך התקשוב של אוגדה 91 לוקח חלק פעיל ואף מעצב את המערכה בגבול הצפוני. "עשינו כל שיכולנו כדי לשבש את פעילות החיזבאללה", אמר בראיון בלעדי לאנשים ומחשבים סא"ל אייל אבזבקייב, מפקד נופים, גדוד הקשר של האוגדה.

חיילים בשטח בזמן התרגיל. צילום: דובר צה"ל

חיילים בשטח בזמן התרגיל. צילום: דובר צה"ל

במסגרת התרגיל נבחן מתווה להתמודדות עם פיגוע, בלא שהכוחות בשטח נערכו אליו לפני. תפקיד כוחות האוגדה היה לבודד את המרחב, על מנת לבודד את הגזרה שבאחריותה מאזרחים ומחיילים, ולמנוע פגיעה במטרות נעות, קלות לצליפה. "תפקיד גדוד התקשוב שבאחריותי הוא לייצר קשר ולתת פתרונות לשיבושים של הצד השני על כוחותינו. המטרה – לאפשר שליטה מלאה על כל מה שקורה בגזרה שבאחריותה, לשלוט בכל הכוחות הנכנסים ויוצאים מהגזרה, וכן לאפשר לכוחות בשטח לפעול בצורה תקינה, לבצע פעילות טקטית", אמר סא"ל אבזבקייב. לדבריו, "התקשוב משמש מצע, פלטפורמה תקשורתית, והוא מסייע לכוחות בהיבטי פיקוד ושליטה. במסגרת התרגיל בנינו רשת תקשורת פנימית, כדי לקבל שליטה ונתונים על הקורה בגזרה. כל כוח שנכנס קיבל חמ"לים, עם יכולות פיקוד ושליטה".

"המשימה: לדאוג שכל מערכות ה-ICT יפעלו כרגיל"

לדברי סא"ל אבזבקייב, "היה זה סוג של משחק מוחות מעניין בינינו לבינם. המשימה שלנו הייתה לדאוג לכך שכלל מערכות ה-ICT הצה"ליות, באוגדה ובכוחות שנוספו אליה בתרגיל, יפעלו כרגיל, בלא כל שיבוש. הכוחות עשו שימוש במערכות השו"ב השונות – צי"ד לדרג המבצעי הטקטי וטירת האגם לדרג המטכ"לי – בלי כל הפרעה". הוא הוסיף כי "הגעתם של כוחות נוספים לגזרה מייצרת חתימות, תרמית ודיגיטלית, ופעלנו למניעת הגילוי שלהם על ידי הצד השני".

תרגיל סערת ברקים - גם תחת קורת הגג בבסיס. צילום: דובר צה"ל

תרגיל סערת ברקים – גם תחת קורת הגג בבסיס. צילום: דובר צה"ל

על פי סא"ל אבזבקייב, "עסקנו בהיבט הניטור רבות, לרבות יכולות לניטור מרחוק של מערכות ועומסים, וגילוי פרו-אקטיבי של תקלות וצווארי בקבוק. לחלק מהכוחות היו מערכות משואה בגרסה 700 ולחלקם – בגרסה 750. דאגנו לסנכרון בין המערכות בגרסאות השונות. כמו כן, אפשרנו לכוחות להשתמש בסלולר הצבאי המוצפן בצורה תקינה, תוך ניצול היכולות האפליקטיביות של תשתית הסלולר, לטובת תקשורת והעברת נתונים, כולל נתוני חוזי, וקבוצות בצ'ט".

"התקשוב – גורם קריטי בפעילות המבצעית"

אבזבקייב, בן 43, היה נגד בעברו, ובמסגרת זו הוא מילא כמה תפקידים בגדוד 376, אמירים – גדוד תקשוב ארצי מטכ"לי נייד. לאחר שעבר קורס קצינים לפני יותר מעשור הוא שימש כקצין הקשר של חטיבת הנח"ל ושל החטיבה המרחבית בחברון. עוד היה אבזבקייב סגן מפקד גדוד הקשר של אוגדה 162 ומג"ד הקשר של אוגדה 80.

הוא הוסיף כי "כל הכוחות בשטח עבדו יחד, באופן מתואם וללא שיבוש. קלטנו כוחות שחברו לגזרה, פתחנו מפקדות ופעלנו לאחזקתן בהיבטי ICT, עיבינו וחיזקנו את התשתיות במרחב לטובת שרידויות, וניהלנו את הספקטרום – כממד משמעותי במערכה. הצלחנו לאפשר לכולם לעבוד בצורה תקינה עם כלל המערכות. אפשרנו לאוגדה לבצע את משימתה במסגרת התרגיל".

לסיכום אמר סא"ל אבזבקייב כי "המערכה מעניינת. התקשוב הוא גורם קריטי, שמאפשר לבצע מעגלים מבצעיים באופן אפקטיבי, והוא תופס יותר ויותר נפח בפעילות המבצעית. סייענו לכוחות בשטח בתרחישים בהגנה ובהתקפה, לרבות אירועים מבצעיים מתפרצים בגבול, צבירת כוחות, הפעלת אש מהירה והגנה על יישובי הצפון. עזרנו לשיפור המוכנות אל מול צבא הטרור חיזבאללה. זירת הלחימה משתנה באופן יום יומי ואנחנו, אנשי התקשוב, נדרשים להשתנות בחשיבה ובפעולה. מי שלא יעשה זאת – לא ישרוד את המערכה הבאה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים