תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » אחרי חודשים שבהם נעדר: ג'ק מא, מייסד עליבאבא – חזר
ג'ק מא, המייסד והבעלים של עליבאבא וקבוצת ANT. צילום: יח"צ

אחרי חודשים שבהם נעדר: ג'ק מא, מייסד עליבאבא – חזר

במשך חודשיים הוא נעלם מעין הציבור - לאחר שביטא ביקורת על המשטר הסיני ו"זכה" בתגובה לרגולציה כבדה על עליבאבא וחברת הבת הפיננסית שלה, קבוצת ANT ● מא השתתף היום (ד') בכינוס וידיאו לייב של מורים כפריים, כחלק מיוזמות קרן הצדקה שלו

מאת 20 בינואר 2021, 11:56 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ג'ק מא – מייסד קבוצת עליבאבא (Alibaba) וקבוצת ANT, ואחד המנהיגים הטכנולוגיים המובילים בסין ואף בעולם – לא נראה בפומבי כחודשיים. הדבר עורר דאגה עולמית לשלומו, ושלל תהיות והנחות על שאולי אירע לו. עיקר החשש פנה לכיוון של מעצר או אף גרוע מכך, לכאורה משום התדרדרות היחסים בין מא לממשל הקומוניסטי הסיני, איתו חי בדו-קיום עד אוקטובר האחרון.

בסוף אותו חודש נשא המיליארדר הסיני נאום בשנחאי, בו האשים את ממשלת סין בהפרעה לחדשנות ולפיתוח הטכנולוגיה, והעלה את מה שנתפש כביקורת על הבנקים הממשלתיים המשפיעים בסין. זמן קצר לאחר מכן בוטלה, תחת הנחייתו המובהקת של הנשיא שי ג'יאנפינג, הנפקת הענק ההיסטורית שתוכננה לחברת הטכנולוגיה הפיננסית שבשליטת עליבאבא ומא, קבוצת ANT.

בהמשך הרשויות הסיניות החליטו להחיל חקירת הגבלים עסקיים על קבוצת עליבאבא, שהיא אחד התאגידים היקרים ביותר בעולם, והקמעונאית אונליין הגדולה בסין. אחר כך הממשל העביר דרישות לקבוצת ANT להתמקד מעתה בחזרה בעסקי התשלומים המקוריים שלה ו"לתקן" פעילויות הלוואות צרכניות וניהול נכסי הון סיכון, כדי לעמוד בכללי הרגולציה הנהוגים בשווקים הפיננסיים בסין.

היעלמות מא זכתה לתשומת לב רבה גם משום שהוא האיש העשיר ביותר בסין, עם הון המוערך כיום ביותר מ-50 מיליארד דולר, ולנוכח ספקולציות כי ייתכן שבקרוב עליבאבא, ANT וכל הנכסים שלהן יולאמו על ידי הממשל הסיני.

ואולם ההשערות שמא מא נענש על ידי הרשויות הסיניות ולכן נעלם התפוגגו ככל הנראה בוקר (ד'), כשמא הופיע שוב באירוע לייב – בפגישה דיגיטלית עם 100 מורים מאזורים כפריים בכל רחבי סין. הסרטון בו מתועד היזם ש"חזר לחיים" הגיע לרשתות החברתיות ולתקשורת בסין ובעולם.

"ניפגש שוב לאחר שהמגפה תסתיים"

הופעתו הפומבית של מא מתפרשת בתקשורת העולמית כסימן לכך שהוא לא נעצר על ידי הרשויות הסיניות. מחיר המניה של עליבאבא עלה ב-5.5% בבורסת הונג קונג תוך שעה מאז פרסום הסרטון על ידי התקשורת הסינית.

המקרה אשר עורר רבים לחשוש לגורלו של מא היה היעדרותו כשופט מגמר תכנית הריאליטי העסקית שהוא עצמו יזם באפריקה. מא הפסיק את השתתפותו בתכנית, והוחלף על ידי שופט אחר, דווקא באירוע הגמר של "גיבורי העסקים של אפריקה" (Africa's Business Heroes). בנוסף, תמונתו של מא הוסרה ממדור השופטים באתר התכנית, ואפילו הוצאה מסרטון הפרומו של הגמר. העולם הופתע מעצם העובדה שהאיש, שלמעשה עומד מאחורי סדרת הריאליטי, נעדר דווקא מאירוע הגמר ששודר לאחרונה, אך שצולם כבר בנובמבר.

לעת עתה אין כל אינדיקציה למה שמר מא, ככל הנראה, על פרופיל נמוך במשך החודשים האחרונים ומה בדיוק קורה איתו ועם עסקיו וקשריו עם הממשל. באירוע היום אמר מא בלייב, כך על פי הגלובל טיימס (Global Times): "ניפגש שוב לאחר שהמגפה תסתיים".

 

אחרי חודשים שבהם נעדר: ג'ק מא, מייסד עליבאבא – חזר Reviewed by on . ג'ק מא - מייסד קבוצת עליבאבא (Alibaba) וקבוצת ANT, ואחד המנהיגים הטכנולוגיים המובילים בסין ואף בעולם - לא נראה בפומבי כחודשיים. הדבר עורר דאגה עולמית לשלומו, וש ג'ק מא - מייסד קבוצת עליבאבא (Alibaba) וקבוצת ANT, ואחד המנהיגים הטכנולוגיים המובילים בסין ואף בעולם - לא נראה בפומבי כחודשיים. הדבר עורר דאגה עולמית לשלומו, וש Rating: 0

הגיבו