סין הורתה לג'ק מא להחזיר את קבוצת ANT לעיסוקיה המקוריים

הבדיקות הרגולטוריות סביב עסקי עליבאבא - ש-ANT היא קבוצת בת שלה העוסקת בתשלומים ובפיננסים - כבר באה לידי ביטוי בהנחיה מאוד ברורה של המפלגה הקומוניסטית השולטת ● בבייג'ינג הוחלט לרסן את מא ועסקיו, כיוון שהחלו לאיים על הממשל, לסברתו

הנשיא ביטל את ההנפקה המתוכנננת והצרות החלו. קבוצת ANT. צילום אילוסטרציה: BigStock

בשבוע שעבר למדנו כי הרשויות הסיניות החליטו להחיל חקירת הגבלים עסקיים על לא אחרת מאשר קבוצת עליבאבא (Alibaba) – אחד התאגידים היקרים ביותר בעולם וחברה שהיא הקמעונאית אונליין הגדולה בסין. הסברה הרווחת היא שהחברה הפכה כנראה לחזקה מדי עבור ההנהגה הקומוניסטית במדינה, וזו חושדת בה לפתע שהיא מתנהלת כמונופול.

כעת אנו מתבשרים על דרישות שכבר העביר הממשל לקבוצת ANT – שגם היא וגם ענקית הקמעונאות אונליין, החברה האם שלה, נמצאות בבעלות ג'ק מא, ושהיא זרוע הטכנולוגיה הפיננסית, שהופרדה מקבוצת עליבאבא.

מא תכנן ל-ANT השנה הנפקה בבורסה, לפי שווי של 34.5 מיליארד דולר – שהייתה אמורה להיות הגדולה בהיסטוריה – אבל זו בוטלה בהנחייתו האישית של שי ג'יאנפינג, הנשיא הסיני.

ג'ק מא, המייסד והיו"ר לשעבר של עלי באבא, והבעלים של קבוצת אנט. צילום: הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, מתוך ויקיפדיה

ג'ק מא, המייסד והיו"ר לשעבר של עלי באבא, והבעלים של קבוצת ANT. צילום: הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, מתוך ויקיפדיה

סין על ANT: עסקה בתחרות בלתי הוגנת ובזה לרגולציה

הרגולטורים, כך נודע, דורשים ממא שקבוצת ANT תתמקד מעתה בחזרה בעסקי התשלומים המקוריים שלה ו"תתקן" פעילויות הלוואות צרכניות וניהול נכסי הון סיכון, כדי לעמוד בכללי הרגולציה הנהוגים בשווקים הפיננסיים בסין.

הדרישות שהעלו בפני קברניטי ANT, שנפגשו עם הרגולטורים בסוף השבוע האחרון, פורטו במסיבת עיתונאים מיוחדת על ידי סגן יו"ר הבנק המרכזי הסיני, פאן גונג-שן. לדבריו, על ANT "לחזור לשורשי שירותי התשלומים", ולהתאים את שאר עסקיה – בעיקר הלוואות צרכניות ללא ביטוח, ביטוחים וניהול נכסים – לכללי הפיקוח הפיננסיים.

פאן הבהיר כי הפרקטיקה של קבוצת ANT, הבזה לרגולציה, תסתיים.

עוד הודגש כי Alipay – שירות התשלומים של ANT – יצטרך להפסיק לעסוק ב"תחרות בלתי הוגנת" ולהבטיח "שקיפות בתשלומים", וששירות דירוג האשראי של הקבוצה יצטרך "לעמוד בחוקים ולהגן על נתונים אישיים". עוד נאמר כי אנט תצטרך ליצור חברת אחזקות פיננסית עם הון מספיק, ולשפר את ההתנהלות התאגידית שלה. החברה חויבה להגיש תכנית פעולה לשינוי העסק תוך זמן קצר.

נזכיר כי קודם לאירועים אלו, וכניסיון אחרון ל"פיוס" מול הממשל, מא אמר לפקידי בייג'ינג: "תוכלו לקחת כל אחת מהפלטפורמות של קבוצת אנט שלהערכת הממשלה המדינה הסינית זקוקה להן", ובעצם הציע להלאים לפחות אחד מהשירותים של אנט. ואולם הצעתו זו לא התקבלה, ולכן היה ברור שעל הנהלות אנט ועליבאבא להתכונן לצעדים נגדן, בדמות הידוק הרגולציה. ואלו אכן הגיעו.

לטענת בלומברג, בייג'ינג עצרה את עצמה ממש לפני החלטה לפצל את אנט, ואולם מאחר שהלוואות לצרכנים וניהול נכסים הם העסקים הצומחים ביותר של הקבוצה, הפגיעה של הממשל בעסקיה של אנט עומדת להיות קשה.

ברור שמי שמעסיק את הממשל הוא בעיקר ג'ק מא, המייסד המיתולוגי של עליבאבא. מאז נובמבר, אחרי ביטול ההנפקה המדוברת של אנט עקב התערבות הנשיא, מא לפי הדיווחים נעלם מעיני הציבור. על פי גוף תקשורת מקומי, בתחילת דצמבר המליצו הרשויות לאיש העסקים המיליארדר שלא לעזוב את הארץ. יצוין כי עד ההתפתחויות האחרונות, שהחלו בעצם עם הכוונה של מא ואנט לצאת ב-IPO, היה מא מקורב לשלטונות ואף חבר גלוי במפלגה הקומוניסטית השלטת, אבל הכוח הרב שהוא והעסקים שלו צברו שינה את מאזן הכוחות הזה, והפך את מא כנראה מאוהב לאויב.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים