העולם תוהה: לאן נעלם ג'ק מא?

המיליארדר הסיני שייסד את עליבאבא - אחד התאגידים היקרים בעולם, וקמעונאית האונליין הגדולה בסין - לא השתתף בגמר תכנית הריאליטי העסקית האפריקנית שהוא עצמו הביא לעולם, ובכלל לא נראה בציבור מאז שהביע ביקורת על הממשל בארצו

לאן הוא נעלם? ג'ק מא, מייסד ויו"ר עליבאבא הפורש. צילום: ממשלת רוסיה, www.kremlin.ru

ג'ק מא, איל הטכנולוגיה הסיני, נעלם. בשבועות האחרונים ציינו בתקשורת המקומית כי מא, מייסד קבוצת עליבאבא (Alibaba) וקבוצת ANT, לא נראה בציבור. ואולם, כעת רבים יותר החלו מרימים גבה לאחר ש-מא לא לקח חלק כשופט בגמר תכנית הריאליטי העסקית. הסיבה המרכזית לדאגה – ההיעדרות של מא מגיעה לאחר שהוא מתח ביקורת על ממשלתו של הנשיא שי ג'יאנפינג, וקיבל "בתמורה" חקירה רגולטורית קשוחה לחברות שבבעלותו.

מא – מיליארדר שהונו מוערך בכ-50 מיליארד דולר – הפסיק את השתתפותו בתכנית והוחלף על ידי שופט אחר דווקא באירוע הגמר של "גיבורי העסקים של אפריקה" (Africa's Business Heroes). בנוסף, תמונתו של מא הוסרה ממדור השופטים באתר התכנית, ואפילו הוצאה מסרטון הפרומו של הגמר. העולם הופתע מעצם העובדה שהאיש, שלמעשה עומד מאחורי סדרת הריאליטי, נעדר דווקא מאירוע הגמר ששודר לאחרונה, אך שצולם כבר בנובמבר – מה שאולי אף מאריך את תקופת היעלמותו של מא.

הוא נראה לאחרונה בציבור כשדיבר בפורום בשנגחאי, ב-24 באוקטובר. באותה תקופה השמיע מא ביקורת גם כלפי הממשל וגם כנגד הבנקים בסין, על כך שהם פועלים כמו בתי חרושת, וזאת בהקשר לביטחונות הקשורים לאשראי שלהם נזקק מא מהבנקים. לדבריו, התקנות הבנקאיות הרווחות מפריעות לחדשנות, ונדרשת רפורמה בסין, בכדי להעצים את הכלכלה שלה.

היעדרות מגמר התכנית שהיא הבייבי של מא

"גיבורי העסקים של אפריקה" היא הבייבי של מא. ה-ANPI, (ר"ת The Africa Netpreneur Prize Initiative), שהיא תכנית יזמים פילנתרופית של קרן ג'ק מא באפריקה, חתומה על השקתה. לפי האתר של תכנית הריאליטי, בקרן "שואפים לזהות, להדליק זרקור ולתמוך ביזמים אפריקאים גיבורים, היוצרים השפעה בקהילותיהם ובונים כלכלה כוללת יותר לעתיד". עוד נכתב באתר, כי הפיינליסטים של התכנית זוכים בשלל פרסים ובנוסף משתלבים בתכנית eFounder של עליבאבא, בה יצללו למשל שבועיים אל נבכי הכלכלה הדיגיטלית של סין.

תמותו של מא הוסרה. שופטי הגמר של "גיבורי העסקים של אפריקה". צילום מסך מתוך האתר של התכנית

תמותו של מא הוסרה. שופטי הגמר של "גיבורי העסקים של אפריקה". צילום מסך מתוך האתר של התכנית

ובהתאמה למעורבותו הגבוהה, מא בהחלט תכנן לקחת חלק בתכנית.

בציוץ מאוגוסט בעניין הריאליטי העסקי, כתב מא – מורה סיני לשעבר, שהקים את עליבאבא בעזרת 60,000 דולר שגייס מכ-80 חברים ב-1999, בדירתו הצנועה – שהוא כבר "לא יכול לחכות" כדי לפגוש את המתמודדים בתכנית. לאחר מכן, העלה עוד ציוץ נוסף בעניין אחר ב-10 באוקטובר, אך מאז, שלושת חשבונות הטוויטר הפעילים מאוד של מא פשוט קפאו מפעילות.

בתגובה לידיעה על היעלמותו, עליבאבא טענה כי מא, שהוא אב לשלושה, היה פשוט עסוק מכדי להשתתף בצילומים. "בגלל לוחות זמנים סותרים, מר מא כבר אינו שופט בגמר גיבורי העסקים באפריקה", ציינה עליבאבא בהודעתה לתקשורת.

כוח שגדל מדי ונתקל בשלטונות הקומוניסטים חזיתית

כזכור, הרשויות הסיניות החליטו להחיל חקירת הגבלים עסקיים על לא אחרת מאשר קבוצת עליבאבא – אחד התאגידים היקרים ביותר בעולם וחברה שהיא הקמעונאית אונליין הגדולה בסין. הסברה הרווחת היא שהחברה הפכה כנראה לחזקה מדי עבור ההנהגה הקומוניסטית במדינה, וזו חושדת בה לפתע שהיא מתנהלת כמונופול.

הממשל כבר העביר דרישות לקבוצת ANT – שגם היא וגם ענקית הקמעונאות אונליין, החברה האם שלה, נמצאות בבעלות מא, ושהיא זרוע הטכנולוגיה הפיננסית, שהופרדה מקבוצת עליבאבא. הרגולטורים, כך נודע, הודיעו שעל קבוצת ANT להתמקד מעתה בחזרה בעסקי התשלומים המקוריים שלה ו"תתקן" פעילויות הלוואות צרכניות וניהול נכסי הון סיכון, כדי לעמוד בכללי הרגולציה הנהוגים בשווקים הפיננסיים בסין.

קודם לאירועים אלו, מא תכנן ל-ANT השנה הנפקה בבורסה, לפי שווי של 34.5 מיליארד דולר – שהייתה אמורה להיות הגדולה בהיסטוריה – אבל זו בוטלה בהנחייתו האישית של ג'יאנפינג, הנשיא הסיני.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים