הממשלה תבחן חקיקה, שתחייב שימוש באפליקציית המגן כתנאי לכניסה למתחמים סגורים

בדיון שנערך בוועדת חוץ וביטחון הודה נציג משרד הבריאות, כי היישומון נכשל, אבל הוא לא ייסגר, אלא ישמש כפלטפורמה למודל הרמזור ● תהילה אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה: "ישראל לא רוצה להיגמל מהשימוש באיכוני השב"כ"

ח"כ צבי האוזר.

משרד הבריאות מתכוון להביא לאישור קבינט הקורונה הצעת חוק, שתחייב את אזרחי ישראל להוריד את אפליצקיית המגן, שהייתה אמורה להיות חלופה וולונטרית לשב"כ, כתנאי לכניסה למתחמים סגורים וכן כדי לקבל מידע על תנועת אנשים במרכזי עסקים. בכך הודיע משרד הבריאות רשמית, כי בשלב זה המגן לא תהיה חלופה אזרחית לשב"כ, והכלי הזה ימשיך להיות הכלי הרשמי, ואילו החלופה האזרחית תהיה בחלקה וולונטרית, למי שירצה לדעת על רמת התחלואה באזורים שהוא מתכוון להגיע אליהם, ולאחר החקיקה, תהיה חובה להשתמש ביישומון לצורך העברת מידע למשרד הבריאות.

בדיון שנערך אתמול (ב') בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת בראשות ח"כ צביקה האוזר, הודה סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר: "היישומון לא נתן את שרצינו, לא מבחינת מספר המשתמשים ולא מבחינת מספר האנשים שנכנסו לבידוד. עמדת המשרד היא לא להמשיך להשקיע ביישומון, אך הוא לא ייסגר", אמר ד"ר קלינר.

קלינר הסביר, כי המגן 2.0 יספק מידע על חולי קורונה שהיו בסביבת המשתמש, והוא יוכל לדווח מרצונו על היותו בקבוצת סיכון. "בשלב השני, כל עסק יקבל קוד, שדרכו ניתן יהיה לדווח על כמות אנשים בעסק, כמה מהם בקבוצת סיכון וכו'. בשלב השלישי יתאפשר תיעוד כניסה למקומות סגורים בעזרת קוד QR, למען קטיעת שרשרות הדבקה", אמר.

השלב השלישי דורש החלטת קבינט מאחר שיש בו אלמנט של הגבלת תנועה למתחמים מסוימים, סגורים, למי שלא יוריד את היישומון. ד"ר קלינר ציין, כי אם קבינט הקורונה יאשר את המתווה החדש של המגן, ניתן יהיה ל להרחיב את ההקלות".

רונה קייזר, ראש אגף בכיר למערכות מחשוב במשרד הבריאות אמרה, כי המגן 2.0 היא הפלטפורמה הטכנולוגית שתאפשר לאזרח לדעת האם העיר שהוא נכנס אליה ירוקה או אדומה, לפי מודל הרמזור. עוד ציינה קייזר, כי "במודל החובה, שהמשרד ממליץ לאמץ, למשרד הבריאות תהיה יכולת לדעת שנכנסת לעסק וכמה זמן היית בו. המידע יוחזק ללא יותר מ-10 ימים, לשם ניהול חקירות אפידמיולוגיות. המטרה היא לדייק איתור של חייבי בידוד, שבאו במגע עם חולה מאומת, ולהוסיף פתרונות מבוססי בלוטות'".

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי מתחה ביקורת קשה על הרעיון לחייב אזרחים להוריד את היישומון כתנאי לכניסה למקומות מסוימים. "אם הגענו לסגר שני, סימן שאיכוני השב"כ נכשלו", אמרה נהון. "קשה להגיד על ישראל שכשלנו, לא כשלנו", אמרה. לדבריה, מספר רב של אנשים הורידו את היישומון, אבל הסירו אותו כי ראו שיש את איכוני השב"כ. "שב"כ הוא לא הכלי האולטימטיבי, יש חלופות אזרחיות, כמו מערכת גוגל-אפל, שהפכה לסטנדרט, ומאפשרת לתקשר מעבר לגבולות בינלאומיים. כשנפתח את השמיים, איכוני שב"כ לא יעזרו לנו, אלא חלופה כמו גוגל-אפל", אמרה נהון.

בדיון השתתף גם שימי שמואלי, מנהל קשרי מימשל בגוגל, שסיפר על האפליקציה המשותפת שלהם עם אפל, שזוכה להצלחה בכל העולם, ורק בישראל משרד הבריאות מסרב ליישם אותה.

תהילה אלטשולר, המכון הישראלי לדמוקרטיה: "ישראל לא רוצה להיגמל מהשימוש שלה באיכוני שב"כ. בינתיים, בעולם מתקיים 'מודל הגבינה השוויצרית' – יישום של כמה פתרונות שמחפים אלו על חסרונות אלו. יש להפיק לקחים מכישלון הטמעת המגן, ולא לרוץ ליישומון חדש מבלי ללמוד מהקיים", אמרה

ח"כ אבי דיכטר אמר, כי יש לבדוק חלופות לשב"כ, אבל מאחר שהוכח שאין כלי מחליף – אסור לוותר על כלי מציל חיים. "אומרים כאן שמגן 2 קרס, וזה ברור. הציבור איבד אמונו ביישומון. לא מזהה אור בקצה המנהרה", אמר.

עו"ד חיים רביה, עמותת פרטיות ישראל אמר: "ברור שהקורונה תלווה אותנו הרבה מאוד זמן, ולא ייתכן שאנחנו נהיה תמיד במעקב. ברור שהוועדה הזאת, חוץ וביטחון, צריכה להתוות אסטרטגיה של יציאה מהשימוש בשב"כ. בשום מקרה, לא נכון לבחון אמצעי יחיד כאמצעי בלעדי, אלא כחלק ממערך רחב וכולל להתמודדות עם קורונה". גם רביה טען, כי המגן 2 לא קרסה: "השמועות על מותה היו מוקדמות מדי. יישומון הרמזור נועד למניעה ולא לניטור מגעים שהכרחי כבר עכשיו", אמר רביה. "הוועדה כבר שמעה עדויות על הפגיעה הכלכלית הקשה בשל בידודי יתר משימוש בשב"כ. מערכת ניטור אזרחים תפחית ותמנע בידודי יתר", אמר רביה

ח"כ האוזר, יו"ר הוועדה, אמר, כי כוונת משרד הבריאות להעלות הצעת חוק, שתאפשר הגבלת כניסה על אנשים שלא יורידו את המגן, יש שיגידו שזו בשורה טובה ויש יגידו רעה, אבל אין ספק שהוועדה תצטרך לדון בה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים