האם זירוקס תרכוש את HP ב-27 מיליארד דולר?

לפי הוול סטריט ג'ורנל העסקה מתגבשת ● האתר של העיתון הכלכלי ציטט גורמים הבקיאים במשא ומתן. עם זאת, אין כל וודאות אם ההצעה תתקדם, או שמא תצליח, בהינתן שהנרכשת, HP, גדולה פי 3 מזירוקס, הרוכשת

מוותרת על HP. זירוקס

זירוקס בוחנת הצעה לרכישת HP תמורת 27 מיליארד דולרים, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל.

הרכישה תשלב בין מזומן ומניות. האתר של העיתון הכלכלי ציטט גורמים הבקיאים במשא ומתן. עם זאת, אין כל וודאות אם ההצעה תתקדם, או שמא תצליח, בהינתן שהנרכשת, HP, גדולה פי 3 מזירוקס, הרוכשת.

HP מסרה כי אינה מגיבה על שמועות או ספקולציות. זירוקס לא הגיבה.

על פי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, זירוקס קיבלה התחייבות לא רשמית למימון הרכישה, מבנק גדול. האתר דיווח כי מיזוג בין שתי החברות יניב הזדמנות לקצץ בהוצאות שלהן בסכום של יותר משני מיליארד דולרים.

ברקע הפרסום על עסקת הענק האפשרית, עומדים שני אירועים. האחד, HP החלה בארגון מחדש, גדול, תחת המנכ"ל החדש שלה, אנריקה לורס, שהחל בתפקידו בשבוע שעבר. השני, אחרי שפוג'יפילם הודיעה השבוע (ב') כי תרכוש את יתרת הבעלות של זירוקס במיזם המשותף פוג'י-זירוקס, תמורת 2.3 מיליארד דולרים. רכישה זו אמורה להיסגר בהמשך החודש. פוג'יפילם הודיעה גם כי היא מסירה תביעה שלה, אותה היא הגישה נגד HP, בגין הפרת חוזה, בסכום של מיליארד דולרים.

בתחילת אוקטובר השנה הודיע לורס כי HP תפטר 7,000 עד 9,000 מעובדיה. המנכ"ל החדש של ענקית המדפסות עשה זאת במפגש ראשון שלו, כמנכ"ל המיועד של החברה, עם אנליסטים בוול סטריט. מדובר בצעד דרמטי של פיטורי ענק בסדר גודל של 13-16% מכוח האדם בחברה, העומד כיום על 55,000 עובדים. החברה מסרה כי הצעד, שעלותו מוערכת בכמיליארד דולר, יביא לחיסכון של כמיליארד דולר עד שנת 2022. בחברה לא התייחסו לפילוח הפיטורים בחלוקה לאזורים גיאוגרפיים, ולכן לא ברור מה יהיה היקף הפיטורים בישראל.

לצד פעילות המכירות, לחברה כמה פעילויות בישראל: HP Indigo – בקרית ויצמן בנס ציונה ובאזור התעשייה בקרית גת; HP Industrial Large Format (לשעבר סאיטקס) – באזור התעשייה החדש, נתניה.

לורס החליף את דיון וויסלר, שהודיע באוגוסט כי הוא עוזב את תפקידו בשל רצונו לסייע בבעיית בריאות משפחתית. ההחלטה על הצעד הדרמטי נבעה מהירידה בהכנסות של מכירת ותפעול המדפסות ברבעון השלישי הכספי של החברה.

פוג'י זירוקס. המיזם המשותף

פוג'י זירוקס. המיזם המשותף

תכניתו של המנכ"ל החדש כוללת, לצד בנייה מחדש של החברה, גם שינוי בתמחור של המדפסות, ובניית זיקה והתנייה – בתמחור המכירה של המדפסות ובתמחור התפעול השוטף שלהן – בשימוש במיכלי דיו מקורי של HP, לעומת שימוש שאינו שכזה. בשנה החולפת מניית החברה הפסידה כמעט שליש מערכה – היא ירדה ב-29%, ושווי השוק של HP כיום עומד על 27 מיליארד דולרים.

המיזם המשותף של פוג'י וזירוקס בא לעולם בינואר 2018, במסגרתו פוג'י מחזיקה ב-75% ממנו וזירוקס ב-25%. בעקבות המיזם, פוג'י מחזיקה ב-50.1% מהחברה החדשה, ואילו בעלי המניות הנוכחיים של זירוקס מחזיקים ב-49.9%. השילוב בין החברות נועד, לדבריהן, להובלה עולמית בתחום טכנולוגיית ההדפסה ופתרונות עבודה מתקדמים. החברה החדשה המשיכה להתנהל ממושבי שתי החברות כיום, קונטיקט בארצות הברית ובטוקיו ביפן. עובדי זירוקס הוטמעו בתוך עובדי פוג'י, והמהלך אמור לחסוך לחברה כ-1.7 מיליארד דולר הוצאות, 1.2 מיליארד מהן עד 2020, וכ-10% מסך הוצאות החברה המאוחדת.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. אני

    יש אי דיוק בפרטים..פוג׳יפילם הסירה תביעה כנגד זירוקס, לא HP.

    אחת שיודעת

אירועים קרובים