ה-CIA טוענת: וואווי עובדת עם המודיעין הסיני

סוכנות הביון האמריקנית מצאה הוכחות, לטענתה, לכך שחברת הטלקום הענקית, הגדולה בעולם, ממומנת, לפחות חלקית, על ידי גורמי ריגול סינים ממשלתיים ומזהירה את בריטניה מפני שיתוף פעולה איתה בהקמת ופריסת רשת 5G ברחבי הממלכה

שוקעת. וואווי

ה-CIA האמריקנית טוענת כי בידיה הוכחות לכך שחברת וואווי הסינית ממומנת, לפחות חלקית, על ידי נציבות הביטחון הלאומי של סין, צבא השחרור העממי, וגורם שלישי שעדיין לא זוהה, שקשור למנגנון המודיעין של ממשלת סין. על הדברים דיווח הסאנדיי טיימס אתמול (ש').

למעשה מדובר רק באחרונה בסדרה ארוכה של האשמות על הקשר שמקיימת החברה עם סוכנויות המודיעין הסיני, שאותה – כמו גם את האשמות שקדמו לה – מכחישה וואווי מכל וכל.

הטיימס, שמבסס את דבריו על מקור בבריטניה, מדווח כי המודיעין האמריקני הודיע לבריטים כי וואווי בעצם מממומנת על ידי הביון הסיני, דבר המאשש את הטענות שמושמעות נגדה מזה זמן רב.

הדברים מגיעים בעיתוי דרמטי, כאשר בריטניה נכנסת לשלב הסופי של סקירה רחבה יותר על הדור הבא של הרשת הסלולרית שלה, 5G, לקראת הפעלתו בממלכה המאוחדת.

ה-CIA העבירה את המידע שבידה לבריטים ומזהירה כי משום שהחברה קיבלה מימון מענפי מנגנוני הביטחון של בייג'ינג, ומאפשרת הזרמת מידע ביון מהמערב לממשל הסיני, מוטב לאחראים הבריטים על תחום הביון לשקול את האפשרות לקיום הפעילות המשמעותית מולה.

יצוין כי ארה"ב שיתפה את הטענות מלבד עם בריטניה גם עם שותפותיה האחרות בברית המודיעין Five Eyes – אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה.

המימון על ידי הביון הסיני – הטענה הרצינית ביותר עד כה

טענת המימון הזו היא הטענה הרצינית ביותר המקשרת את ספקית הטלקום הגדולה בעולם לחשדות נגדה, שאותן הפריך עד כה אפילו נשיאה ומייסדה רן ז'נג-פאי, שהתייצב מול התקשורת העולמית כדי להגן על שמה הטוב של החברה שלו.

רן ז'נג-פאי, נשיא ומייסד וואווי. צילום: Cellanr, מתוך ויקיפדיה

רן ז'נג-פאי, נשיא ומייסד וואווי. צילום: Cellanr, מתוך ויקיפדיה

האשמות אלה, והחששות הרבים מביון בשירות הסינים, הובילו את ממשלת ארה"ב למנוע מהסוכנויות הפדרליות שלה לרכוש ציוד מהחברות הסיניות וואווי ו-ZTE החל מאוגוסט 2018. הדיווחים הצביעו על כך שהחברות יכולות גם להיות מוחרמות מרשתות אזרחיות, אך עד כה חרם שכזה לא יצא לפועל.

המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ה-MIT, הודיע בתחילת החודש כי יפסיק לעבוד עם וואווי, כחלק ממאמץ רחב יותר להגביל את השיתוף של פעילות האוניברסיטה עם סין, רוסיה, ערב הסעודית ומדינות אחרות העומדות בפני בדיקה בינלאומית.

ארה"ב לא מתכוונת לרדת מוואווי גם בנושאים אחרים, ומשיקים לענייני הביון – מנהלת הכספים הראשית של החברה, מנג ואנזו, שמואשמת בהפרת הסנקציות על איראן וסוריה, נעצרה לפי דרישת ארה"ב בקנדה, ועתידה לעמוד למשפט כשתוסגר.

תדרש ליותר מאמצים לטיהור שמה

בחודש שעבר נודע כי וואווי החליטה לתבוע את ארה"ב על החרם נגדה. החברה הגישה תביעה המבקשת מבית המשפט הפדרלי בפלאנו שבטקסס, שם ממוקם המטה האמריקני שלה, לבטל את ההחלטה של ארצות הברית שלא להשתמש בציוד מתוצרתה, וזאת לדבריה, משום שהחרם לא הוגן ומונע מהנחות שגויות שלא הוכחו מעולם.

לאחר הפרסום האחרון הגיב נציג הענקית הסינית ואמר לטיימס כי "וואווי אינה מגיבה על טענות לא מבוססות המגובות באפס ראיות ממקורות אנונימיים". אבל לנוכח החששות הגוברות במדינות ברחבי העולם בנוגע לשאלת בטיחות השימוש בציוד של וואווי ברשתות האלחוטיות שלהן, לענקית הסינית אולי לא תהיה ברירה אלא להגיב ולעשות מאמץ מובהק יותר להוכיח את חפותה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים